Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Žijeme tu jako v pekle, stěžují si lidé v Gaze

Česko

GAZA/PRAHA Noc z neděle na pondělí, sedmatřicetiletý Anvar Balušá zrovna spal, když několik izraelských bomb dopadlo na nedalekou mešitu a ta se zřítila na jeho dům. V troskách nalezl již jen mrtvá těla svých pěti dcer - čtyřleté, osmileté, dvanáctileté, čtrnáctileté a sedmnáctileté. On sám byl zraněn.

„Já s ženou jsme byli v jedné místnosti spolu s naším osmnáctiměsíčním synem, ostatní spali v jiné místnosti. Z trosek nás museli vytáhnout sousedi,“ citovala ho agentura AFP. „Kdyby bylo zabito jen jediné izraelské dítě, celý svět by byl rozhořčen a scházela by se kvůli tomu Rada bezpečnosti OSN. Krev našich dětí ale pro ně nemá žádnou hodnotu,“ dodal se slzami v očích.

Pět dívek patří mezi poslední oběti izraelských náletů, které si do včerejšího večera vyžádaly již kolem 315 mrtvých a 1400 zraněných. Situace v pásmu Gazy se navíc neustále zhoršuje i kvůli tomu, že docházejí léky, potraviny, voda i palivo.

Pokračování na straně 7

Dokončení ze strany 1

„Lidé v Gaze jsou zvyklí na cokoli, ale tentokrát je to opravdu hrozné, zvlášť kvůli tomu, že jsme během uplynulých osmnácti měsíců museli žít jen s malým množstvím elektřiny, vody a potravin. Pro děti je to jako žít v pekle,“ sdělil telefonicky listu The Independent Fajsal Šavvá, stavební inženýr, který žije v Gaze spolu s manželkou a třemi dětmi. „Zatím se neodvažujeme jít ven. Necítíme se bezpečně,“ dodal.

Gaza připomíná v posledních dnech město duchů. Ti, kdo se odvážili vyjít ze svých úkrytů, pro to mají většinou jen dva důvody: koupit nějaké jídlo a pohřbít své mrtvé. „Je tady ale úplně nemožné cokoli sehnat,“ uvedl Samí Habíb, 23letý zdravotník. „Téměř všechny obchody jsou zavřené, nemáme elektřinu. Navíc v noci se ochlazuje a lidé se nemají jak ohřát,“ dodal.

Kritická situace je i v nemocnicích, kde docházejí léky a lékaři nestíhají ošetřovat zraněné. „Je to katastrofa, snažíme se to řešit, ale je to těžké. I normální země by s tím měla problém. Teď si představte, že už 18 měsíců žijeme pod izraelskou blokádou,“ uvedl pro britský list The Times Hasan Abu Tavvilá z nemocnice ve městě Gaza.

Podle humanitárních pracovníků z OSN zavládla navíc ve městě panika. „Lidé tady neustále utíkají sem a tam, bomby totiž padají téměř všude,“ zhodnotila situaci Karen Abu Zayd z UNRWA, organizace OSN, která pomáhá palestinským uprchlíkům. „Vládne tady chaos a dochází už i k potyčkám mezi civilisty,“ dodala.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: