Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zika v El Salvadoru: Středověká hygiena - špinavá voda a odpadky na ulicích

Svět

  19:00
San Salvador - V jiných zemích, ve kterých se vyskytuje virus zika, se často zpřísňují hygienické podmínky. Těhotné ženy kupují pouze balenou vodu, to však není případ středoamerického Salvadoru, kde budoucí matky jednoduše na vodu v pet lahvích nemají peníze. Centrum hlavního města San Salvador připomíná středověk - nikoliv však architekturou.

Ulice jsou často pokryty odpadky. foto: Reprofoto

Píše se rok 1346, v Evropě právě propuká mor, později se tento letopočet zařadí do středověké dějinné etapy. Jak to ve městech v tomto období vypadalo, se vybaví každému člověku: špína, nemoci, špatná hygiena.

Zika v Nikaragui: ignorace vládních nařízení a rozdíly mezi městem a vesnicí

S trochou nadsázky můžeme říct, že právě tak nějak vypadá hlavní město San Salvador. Splašky na ulici bychom zde nejspíš nenašli, kouty páchnoucí močí zde ale minete daleko častěji než v jakémkoliv českém městě.

„V Salvadoru mají obrovské problémy s odpadky, špatně zde fungují komunální služby, lidé nechají černé plastikové pytle s nepořádkem na rohu ulice, kde k nim přiběhne smečka toulavých psů a roznese ho po náměstí,” popisuje mi zvyky zdejších obyvatel hlídač hostelu, ve kterém jsem ubytovaná. Ani během rozpravy z rukou nepouští velký samopal, s nímž hlídá vchod do budovy.

Salvador leží ve Střední Americe. Jeho území je velké přibližně jako Morava. S 5,7 miliony obyvatel má nejvyšší hustotu osídlení na americkém kontinentu. V zemi panuje tropické podnebí.

Salvador leží ve Střední Americe. Jeho území je velké přibližně jako Morava. S 5,7 miliony obyvatel má nejvyšší hustotu osídlení na americkém kontinentu. V zemi panuje tropické podnebí.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Čistota - půl zdraví

„Lidé se pak nemůžou divit, že je tady rozšířená zika,” přidává se do debaty Manuel Martinéz, který dělá v hotelu uklízeče a správce. „To máte tak, slečno,” vysvětluje. „Největší problém je tady s vodou, lidé vyhází odpadky ven, špína se dostane do kanálů nebo do pouličních příkopů, odtamtud koloběhem do vodovodních kohoutků, odkud si lidé čerpají vodu a normálně ji pijí každý den,” říká a dívá se na ozbrojeného kolegu, jenž mu přitakává.

Virus zika v Panamě: předražený repelent a nezodpovědné budoucí matky

Má pravdu, když jsem se předešlý večer procházela po centru města, v němž na některých částech chybí pouliční osvětlení, do špinavé říčky podél chodníku jsem nešlápla jen kvůli puchu, který se z ní linul. Aroma stoky lze popsat jen těžko, snad něco jako tlející odpadky ve splaškové vodě, dokonce jsem jednou zahlédla do této stroužky močit podnapilého muže, kterých se po setmění hlavním městem potloukají desítky.

Lidé odloží pytle s odpadky kdekoliv. Po městě je pak roznesou toulaví psi.
El Salvador je velmi chudobnou zemí. Lidé zde nemají často co jíst, natož aby...

Místní si tedy nespojují virus zika s komáry, kteří po setmění poletují okolo páchnoucích louží, ale především s nedostatkem pitné vody, i když jsem nenašla informaci, že by se virem dalo infikovat i po požití závadné vody, tuto možnost nemůžeme úplně vyloučit.

„Lidé nemají peníze na to koupit si zde láhev balené vody,” pokračuje uklízeč. „Tak samo nemají peníze na repelenty, ty tu z celého hlavního města kupuje tak 20 lidí, a to k nim nepočítám turisty,” houká další zaměstnanec z recepce.

Těžko říct, zda měl pravdu, když jsem ten den koupila salvádorské noviny, překvapil mě dvojlist s nabídkou repelentů a pokyny, jak se chránit nejen před zikou, ale i dalšími tropickými nemocemi, jednalo se totiž o první varování skrze média, které jsem během svého pobytu ve Střední Americe zaznamenala.

Reklama na repelenty v salvadorských novinách.