10. prosince 2008 12:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zimbabwe choleru pod kontrolou nemá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Příbuzní pohřbívají Betty Bvuteovou ze zimbabwské vesnice Seke Chitungwi, která zemřela na choleru.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příbuzní pohřbívají Betty Bvuteovou ze zimbabwské vesnice Seke Chitungwi, která zemřela na choleru. | foto: DESMOND KWANDE AFP

ŽENEVA/HARARE Epidemie cholery v Zimbabwe se zhoršuje. Podle Světové zdravotnické organizace si již vyžádala 774 životů. Zimbabwský ministr informací přitom v úterý tvrdil, že nemoc je pod kontrolou, a odsoudil mezinárodní kritiku volající po odstoupení zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho.

Ještě na konci minulého týdne OSN uvádělo, že od srpna v Zimbabwe na choleru zemřelo 565 lidí. Nyní je bilance o více než 200 obětí vyšší. Nemocí je podle OSN nakaženo na 15.572 obyvatel. Světová zdravotnická organizace varuje, že by cholerou mohlo onemocnět až 60.000 lidí.

Zimbabwský ministr informací Sikhanyiso Ndlovu v úterý tvrdil, že epidemie cholery je pod kontrolou. "Máme dostatek chemických prostředků na vyčištění vody," prohlásil a odsoudil kritiku na adresu prezidenta Mugabeho, kterého mezinárodní společenství viní ze současné humanitární krize v zemi.

"Nemám žádná vlídná slova pro všechny hlavy států, které se vyjádřily proti Zimbabwe. Doufám, že to bylo naposledy, kdy si na Zimbabwe otevřely svá špinavá ústa," citovala Ndlovua agentura AFP.

V důsledku hospodářské krize se v Zimbabwe hroutí zdravotnický systém a v zemi je nedostatek léků. Na mnoha místech chybí pitná voda, nefunguje kanalizace a panují tam katastrofické hygienické podmínky. Polovina z 12,3 milionu obyvatel je závislá na potravinové pomoci. Inflace dosahuje 231 milionů procent a nezaměstnanost je osmdesátiprocentní.

V souvislosti s podmínkami, které nyní v Zimbabwe panují, vyzvala Mugabeho k odstoupení z prezidentského úřadu řada světových politiků. Mezi nimi i britský premiér Gordon Brown a prezidenti Francie a Spojených států - Nicolas Sarkozy a George Bush.

Lidovky.cz
  • 9Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!