Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jedno razítko, dražba... a jste bez pozemku

Česko

  7:00
PRAHA - Zfalšovat jediný podpis, opatřit si notářské razítko a zajít na katastrální úřad. Tak snadno lze v Česku získat hektary úplně cizí půdy. Pak už jen podvodníkovi stačí lukrativní parcelu vydražit a může si vesele užívat jmění nabytého na cizí úkor. A podvedený? Ačkoliv vůbec nic netušil, se svými pozemky se může rozloučit. Nikdo mu je totiž nevrátí.
Převod pozemku (ilustrační foto)

Převod pozemku (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Desítky let byla paní Eva regulérním vlastníkem pozemku na okraji Prahy. Půdu pronajímala zemědělcům, plánovala však, že v budoucnu ji zhodnotí. Více než dvouhektarový pozemek totiž územní plán hlavního města vede jako stavební parcelu.

A právě to se stalo paní Evě osudným. Lukrativní pozemek si bez jejího vědomí přivlastnili podvodníci. Po sérii následných majetkových převodů navíc hrozí, že žena už pozemek zpět vůbec nezíská. „Jsem přesvědčený, že to byla krádež na objednávku,“ tvrdí její advokát Jan Pavlok.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobných obětí jsou po Česku podle odhadů stovky. „Jen pražští policisté šetřili v minulém roce minimálně dvě desítky takových případů,“ přiznává mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Majitelka nemá šanci, pozemek totiž prošel dražbou

A na nárůst podvodů s pozemky a nemovitostmi upozornilo již dříve i olomoucké vrchní státní zastupitelství. „Ve větší míře se začínají objevovat případy, kdy pachatel vyhotoví kupní smlouvu, na které padělá podpis prodávajícího a notářské ověřovací razítko,“ varovali žalobci už před dvěma roky ve výroční zprávě.

Současný případ je inovativní svým provedením. Tím, že podvodníci využijí i dražbu, je původní majitel takřka bez šance vymoci si pozemek či nemovitost zpět.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Obdobně to bylo v případě paní Evy. V prosinci 2010 si Václav Urban z Prahy nechal její pozemek převést na sebe. Sepsal darovací smlouvu, opatřil ji falešnými podpisy i potřebným notářským osvědčením.

To vše, aniž by o tom majitelka měla tušení. Nezůstalo však u prostého podvodu. Urban měl dle trestního oznámení, které aktuálně šetří pražská policie, po dvou měsících pozemek dále prodat firmě STR Group. A ta obratem uspořádala dražbu, v níž parcelu zakoupila společnost Track Pipe.

Nic nezmůžeme, lomí rukama úředníci

Že už není majitelkou pozemku, zjistila paní Eva až se značným zpožděním – na podzim loňského roku. „Do té doby jí žádné oznámení, že pozemek darovala, nepřišlo,“ tvrdí její advokát. Jménem klientky okamžitě rozjel boj o navrácení pozemku. Jenže uspět bude složité. „Firma Track Pipe se tváří, že za nic nemůže. Že pozemek získala v dobré víře. Dražba je pro to velmi výhodný nabývací titul. Nemůžete ji jednoduše označit za neplatnou,“ popisuje advokát Pavlok.

GRAFIKA: Jak přijít o pozemek ve čtyřech krocích

Soud sice vydal předběžné opatření a zablokoval do verdiktu další převody pozemku. Jak případ dopadne, je však nejisté. „Splnili jsme všechny zákonné podmínky pro převod vlastnictví. V takovém případě ho nelze zpětně zpochybnit,“ tvrdí Miloš Hora, šéf společnosti Bussmark, která dražbu prováděla. A za pravdu mu dávají i právní experti.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...