30. dubna 2010 14:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zítřek bude nabitý. Prvomájové veselí však mnohde skropí déšť

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Meteorologové varují před silným deštěm na východě republiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meteorologové varují před silným deštěm na východě republiky. | foto: Roman VondroušČTK

PRAHA Zatímco dnes mohou teploty vystoupat až k letním 27 stupňům Celsia, víkendové počasí bude o poznání chladnější. Kdo se chystá na nejrůznější prvomájové akce, musí počítat s počasím ve znamení velké oblačnosti a občasných srážek.

Ani pátečnímu "pálení čarodějnic" počasí přát nebude. Od západu do Česka začíná přicházet oblačnost a s ní spojené občasné přeháňky. Během dnešní  filipojakubské noci se mohou vyskytovat i bouřky.

Až přijde máj, vyženeme kozy v háj, praví stará pranostika. Dobytku se ale na pastvu zřejmě moc chtít nebude. Deštivé počasí totiž bude provázet i celý víkend.

V sobotu, na kterou připadá Svátek práce a také svátek všech zamilovaných, teploty vystoupají podle Českého hydrometeorologického ústavu nejvýše k 22 stupňům Celsia. Obloha zůstane oblačná až zatažená a na většině území se budou vyskytovat dešťové přeháňky nebo bouřky.

V neděli se ještě ochladí. Odpolední teploty klesnou k 15 až 19 stupňům. Obloha zůstane zatažená a den budou opět provázet přeháňky.

První máj v Praze

V Praze bude, s nadsázkou řečeno, rušno na každém kroku.  První máj se totiž už tradičně stane také dnem akcí nejrůznějších uskupení a politických stran, které oslavy Svátku práce využijí k předvolebním setkáním s voliči.

Oblíbené prvomájové místo, pražský Petřín, obsadí občanští demokraté. Lákají na vstup na rozhlednu i do bludiště zdarma. Večer proběhne hudební koncert a prvomájové oslavy pod taktovkou ODS vyvrcholí noční párty na parníku.

Sociální demokraté se každoročně scházeli na Výstavišti. Letos ale velkou společnou akci jako v posledních letech nechystají. Předseda Jiří Paroubek se na 1. máje chce věnovat kampani v Ústeckém kraji. Pražští lídři Martin Pecina a Petr Hulinský se však chystají oslovit voliče na náměstí Míru, kde strana uspořádá trh s čerstvou zeleninou z Polabí.

Komunisté naopak zůstanou věrni tradici a ráno se sejdou u Křižíkovy fontány na Výstavišti. A nebyly by to oslavy KSČM, kdyby chyběla hudba a zábava.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se ráno na 1. máje vydá na hřbitov. Na vyšehradském Slavíně uctí památku romantického básníka Karla Hynka Máchy. Poté zamíří do Hradce Králové, kde dopoledne bude slavit narozeniny arcibiskupa Karla Otčenáška a odpoledne zamíří na Gurmán Festival na letiště.

Lidovci první květen k předvolební akci nevyužijí. Chystají se slavit až Den matek, kterým budou v ulicích rozdávat květiny. Speciální akci nenaplánovaly ani Věci Veřejné.

Naopak ve velkém využijí sváteční dny pro setkání s voliči zelení, předseda strany Ondřej Liška si naplánoval "24hodinovou kampaň". V pátek nejprve vyrazí na studentský hudební festival Majáles, zúčastní se pálení čarodějnic, v noci pak zamíří za voliči do barů, klubů a restaurací. A na 1. máje strana zahájí horkou část kampaně na náměstí Míru.


Poklidný průběh prvomájových oslav by mohly narušit setkání radikálnějších seskupení, jako je například krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti. V 10 hodin se její sympatizanti sejdou na náměstí Jiřího z Poděbrad , odkud plánují pochod po Vinohradské třídě na Václavské náměstí.

V poledne mají na náměstí Republiky naplánovaný mítink také anarchisté. Plánují pochod na Střelecký ostrov, kde se v roce 1890 odehrály první oslavy Svátku práce v Praze. Poté se přesunou na Císařskou louku, kde se má od 13 hodin konat již třetí ročník festivalu May Day pořádaného Antifašistickou akcí.

Před hlavním vstupem na Výstaviště mají naplánované setkání také příznivci Národní strany.

Celkem je na území hlavního města na sobotu nahlášeno téměř 20 shromáždění, na jejich poklidný průběh bude dohlížet asi tisícovka policistů.

Že je první máj také svátkem všech zamilovaných připomene akce na Petříně. Od 11 do 17 hodin zde proběhne pokus o překonání dosavadního českého rekordu v počtu párů líbajících se dle prvomájové tradice pod rozkvetlou třešní.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.