Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zeman ve sněmovně podpořil Babiše. Poslanci ale nakonec o důvěře vládě budou hlasovat až v úterý

Česko

  6:00aktualizováno  20:00
PRAHA - Poslanci po celodenním jednání přerušili schůzi sněmovny. Ke hlasování o důvěře Babišově vládě se dostanou až v úterý. Úvod úmorného jednání, kdy výsledek je předem prakticky jasný, protože žádná strana kromě ANO nehodlala Babišův kabinet podpořit, zahájil prezident Miloš Zeman, jenž se za šéfa hnutí ANO přimlouval.

Prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně foto:  Petr Topič, MAFRA

Bezprostředním důvodem pro přerušení poslanecké schůze se stal požadavek na rychlé svolání mandátového a imunitního výboru, který v těchto dnech řeší, zda sněmovně doporučí vydat Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Ptačí hnízdo.

O svolání výboru narychlo požádali politici ANO a Okamurova SPD, kteří přitom schůzi výboru v úterý odmítali. Chtějí na plánované úterní jednání pozvat ještě bývalého kriminalistu Jiřího Komárka. ČTĚTE: Exdetektiv Komárek dostal za výrok o ‚brutálním‘ úniku informací podmínku

Zeman mluvil o presumpci neviny

Miloš Zeman během svého vystoupení ve sněmovně zkritizoval několik bodů z programového prohlášení vlády. Zároveň řekl, že by lidé měli v případě stíhání Andreje Babiše ctít presumpci neviny, řekl ale také, že by poslanci měli nechat pracovat orgány činné v trestním řízení.

Zeman řekl novinářům, že pro druhý pokus bude vyžadovat alespoň 101 hlasů poslanců. V následujícím projevu Andrej Babiš obhajoval jednotlivé aspekty programu své vlády. „Jsme hnutí pro všechny,“ řekl závěrem téměř hodinového proslovu Babiš. V případě, že vláda ve sněmovně důvěru nezíská, podá kabinet demisi na příštím zasedání (patrně 17. ledna), uvedl Babiš. Pracovat chce stále stejně.

Zeman k poslancům mluvil zhruba 25 minut, po skončení svého vystoupení z jednacího sálu Sněmovny odešel. Po jeho vystoupení svou vládu před poslanci začal obhajovat Babiš. 

Události ve sněmovně jsme sledovali v online reportáži celý den. 

Zeman: Babiše jmenuji premiérem podruhé až poté, co bude mít 101 podpisů poslanců

Prezident Miloš Zeman uvedl, že nynější vláda Andreje Babiše (ANO) „velmi pravděpodobně“ důvěru sněmovny nezíská. Potvrdil, že mu dá i druhou šanci. Vyzval ho ale, aby si před dalším pokusem vyjednal pro svůj kabinet dostatečnou podporu. Dá mu na to dostatečný časový prostor. Zároveň ale po svém projevu uvedl, že bude po Babišovi chtít alespoň 101 hlasů poslanců.

„Co vím, tak pan prezident neřekl výslovně, že bude požadovat 101 podpisů, ale bude chtít garanci toho, že druhý kabinet získá aspoň 101 hlasů při hlasování o důvěře. Připadá mi to jako standardní a logický požadavek prezidenta před druhým pokusem,“ uvedl Babiš v textové zprávě.

„Zavazuji se tedy, že vytvořím před avizovaným druhým pokusem dostatečný časový prostor, odpovídající možná německému modelu, aby mohla proběhnout jednání, ať už budou směřovat k většinové koaliční vládě, anebo naopak k menšinové vládě s tolerancí nebo podporou některých parlamentních subjektů,“ uvedl prezident.

Zeman uvedl, že podpora některé z dalších stran Babišově vládě by mohla být založena na svornících, které jsou už v programovém prohlášení současného kabinetu. Zemanovi připomíná švédský stůl, z něhož si každý může vybrat, co chce.

K osobě premiéra Zeman uvedl, že poslanci by v jeho případě měli ctít presumpci neviny. Neměli by si hrát na vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo, v níž Babiš figuruje, řekl prezident. Připomenul také, že vyšetřování může trvat dlouho, jako se to ukázalo v případě jiných politiků.

Babiš a Faltýnek chtějí odložit účast v imunitním výboru. Nejdříve chtějí studovat zprávu OLAF

Byl to předvolební projev, říkají o Zemanově projevu poslanci

Změna postoje prezidenta Miloše Zemana k požadavkům na jmenování Andreje Babiše (ANO) premiérem v případném druhém pokusu má spojitost s víkendovými volbami hlavy státu. Řekli to politici, kteří ve středu ve sněmovně debatovali o důvěře v menšinový kabinet Babiše.

Podle šéfa sněmovního klubu TOP 09 Miroslava Kalouska jde ze strany Zemana o chytrou mocenskou hru.

Ivan Bartoš vysvětluje, proč Piráti vládu Andreje Babiše podpořit nemohou.
Miloš Zeman dorazil do Sněmovny.

„Je to chytrá mocenská hra, ale myslí přitom pan prezident pouze na sebe, nikoliv na Českou republiku,“ řekl Kalousek. Zeman podle něj dopředu počítal, že Babišova vláda v prvním kole nedostane a pak „bude v podstatě libovolně dlouhou dobu držet vládu bez důvěry a dávat si své vlastní podmínky premiérovi“.

Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka tak měl prezident učinit už v prvním pokusu. „Mohli jsme si odpustit tento kabaret zvaný první pokus,“ řekl Bělobrádek. „Proč prezident Zeman nechtěl těch 101 podpisů již nyní pro první pokus? Nehodilo se to do časového konceptu jeho nekampaně k prezidentské volbě,“ doplnil ho na sociálních sítích místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Šéf frakce ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že pro sněmovnu by bylo lepší mít před debatou o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání stanovisko výboru. Nadnesl, že poslanci by mohli dnešní schůzi k důvěře vládě přerušit. „Je to jiná cesta, stejný cíl,“ dodal.

Ze středečního jednání sněmovny o důvěře vládě se omluvili dvě poslankyně, Dana Balcarová (Piráti) a Jana Levová (SPD). Dopředu bylo takřka jisté, že Babišův kabinet důvěru dolní komory nezíská.

Poslanci dlouze vysvětlovali, proč vládu nepodpoří

Občanští demokraté nynější vládu podle svého předsedy Petra Fialy ve Sněmovně nepodpoří, neboť se na ní domluvili jen prezident Miloš Zeman a premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Předseda KSČM Vojtěch Filip se ve středu v dolní komoře zaměřil na program kabinetu, který podle něho nenaplňuje hlavní záměry komunistické strany.

Kriticky se k vládě při pokračující schůzi o vyslovení důvěry postavil také předseda poslanců Starostů a nezávislých Jan Farský, který se zaměřil na Babiše. Ministerského předsedu podle Farského tíží kauzy z minulosti i současnosti a měl by sám uznat, že nemůže být důvěryhodným premiérem.

Fiala poukázal na to, že prezident jmenoval Babišovu jednobarevnou vládu, aniž usilovala o transparentní většinu ve Sněmovně. Vítězné hnutí ANO vyjednávalo s dalšími stranami podle předsedy ODS jen formálně. Pokud by získal tento kabinet důvěru, hrozilo by vychýlení moci v Česku, soudí Fiala.

„Naši voliči nám nedali mandát, abychom zaštítili jednobarevnou menšinovou vládu ANO,“ pokračoval šéf druhé nesilnější sněmovní strany. Občanským demokratům se podle něho nelíbí ani její program. V některých částech je vágní, v dalších málo ambiciózní a v jiných zcela nepřijatelný, uvedl.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...