Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

ŽIVĚ: Premiér Sobotka obhájil pozici předsedy ČSSD

Česko

  9:45aktualizováno  14:30
BRNO - Podle dostupných informací premiér Bohuslav Sobotka bude nadále předsedou ČSSD. V tajné volbě na sjezdu v Brně získal přibližně dvě třetiny platných hlasů. Ještě před hlasováním přednesl Sobotka nominační projev, ve kterém řekl, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš není sociálně citlivý miliardář, ale člověk, který nemá rád demokracii. Vicepremiér jeho vlády podle něj chce získat absolutní a nekontrolovanou moc všemi prostředky. Babiš už se proti projevu ohradil.

Bohuslav Sobotka foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hranice mezi úspěchem a blamáží? Sjezd ČSSD rozhodne ‚kóta 63‘

Sobotka v nominační řeči před volbou předsedy strany varoval před vznikem pravicové vlády, která by mohla vzniknout spojenectvím ANO a občanských demokratů.

„Chci vyhrát volby, sestavovat vládu,“ uvedl s tím, že půjde jen do takové vlády, v níž ČSSD uplatní svůj program. „Nebudu diskutovat o tom, co budeme dělat, když skončíme druzí. Chci skončit na prvním místě, aby sociální demokracie sestavovala příští vládu,“ zdůraznil. „Chci ale jasně říct, že pokud budu předseda, nepůjdeme do vlády za každou cenu. Půjdeme jen tehdy, když budeme moct určit a garantovat vládní program. Nebudeme dělat fíkový list, za který se bude schovávat někdo jiný, kdo bude prosazovat svůj program,“ slíbil zhruba sedmi stovkám účastníků sjezdu.

Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se proti tvrzení premiéra Bohuslava Sobotky, že nemá rád demokracii, ohradil. Sdělil, že chce demokracii bez pokrytectví a bez korupce. Sobotku obvinil, že ho řídí lobbisté a že jim premiér jde na ruku.

„Nechápu, že se mnou pan premiér tři roky sedí ve vládě, když tohle říká,“ reagoval na Sobotkova slova Babiš.

10.března 2017 v 14:06, příspěvek archivován: 10.března 2017 v 14:19

Jaký já jsem diktátor, když mně na našem sněmu nikdo ve stoje netleskal?

Úspěšná budoucnost naší země?

Heslo celého sjezdu zní Úspěšná budoucnost naší země. Za řečnickým pultem se vystřídalo již mnoho sociálních demokratů. Na úvod vystoupil premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj je důležité, aby se ČSSD zaměřila na bezpečnost a prosperitu naší země.“Z našeho státu nesmíme udělat velkou firmu, svoboda a demokracie jsou důležitou podmínkou naší společnosti,“ vyjádřil se.

Sociální demokracie bude podle něj dbát a pečovat o právní stát, včetně svobody slova. „Je pro nás naprosto nepřijatelný jakýkoli přechod k autoritářskému režimu, třeba v podobě soustředění veškeré moci do rukou jednoho člověka, který bude rozhodovat o všech a o všem,“ konstatoval v narážce na Babiše.

Sobotka připomenul ochranu svobody médií a také návrh hnutí ANO na snížení počtu zákonodárců. „Parlament můžeme populisticky oslabovat, ale výsledkem bude slabá demokracie,“ uvedl s tím, že v takovém případě „dříve či později dojde k omezování svobody občanů“, kterých se pak Parlament nezastane. „Nic takového se nestane, jsem si jist, že svobodnou společnost tu udržíme,“ uzavřel s výzvou vítězné cesty k říjnovým volbám.

Milan Chovanec na sjezdu.
Kateřina Valachová na sjezdu ČSSD.

Premiér se ve svém projevu věnoval i dalším tématům. Lidé podle něj doplácejí vysoké poplatky na léky. „My si nepřejeme, aby se jejich spoluúčast zvyšovala,“ zdůraznil. Za důležité označil investice do veřejných nemocnic. „Nechceme také žádnou privatizaci státních a krajských nemocnic a žádnou privatizaci zdravotních pojišťoven. Pokud má stát garantovat občanovi kvalitní zdravotní péči, nesmí si nechat zdravotnictví zprivatizovat a rozebrat pod rukama,“ upozornil premiér.

„Čím větší je strach mezi lidmi, tím pro ně lépe, populisté se nemusí obtěžovat tím, že by nabízeli skutečné recepty, řešení,“ prohlásil také. Sociální demokracie musí srozumitelně reagovat programem a vlastním plánem, aby bylo Česko konkurenceschopné i za 20 let, podtrhl.

Nejbojovnější klika na sjezdu ČSSD: oranžové ženy

ČSSD chce podle Sobotky změnit i daňový systém. „Ten současný si vylobbovaly banky a velké firmy po roce 2006. Využily toho, že ČSSD odešla z vlády. Prosadily snížení daní zejména pro firmy. My navrhujeme snížit daně více než čtyřem milionům pracujících lidí. Každý z nich by tak mohl měsíčně ušetřit 500 až 1200 korun na daních a mohl by mít o tyto částky vyšší plat,“ dodal Sobotka, který před nedávnem představil kontroverzní plán na progresivní zvýšení daně z příjmů pro zaměstnance s příjmem nad 50 tisíc Kč měsíčně. Mluvil ovšem také o nižších daních pro malé a začínající podniky.

Sobotka novinářům řekl, že požádá přes 700 delegátů o silný mandát. „Jde o to, aby měla sociální demokracie silné vedení do těžkého zápasu, který nás na podzim čeká. Budeme bojovat o udržení charakteru České republiky,“ uvedl. Jak vysoké procento hlasů by považoval za dostatečné, nechtěl říci.

„Potřebujeme tým, který bude mít tah na branku, bude vnitřně soudržný, nebudou tam vnitřní spory, protože lidé nevolí vnitřně rozhádané politické strany,“ uvedl Sobotka a potvrdil, že si přeje Chovancovo setrvání. Ostatním místopředsedům chce poděkovat, pracovalo se mu s nimi dobře. „Rád s nimi budu spolupracovat i nadále, pokud dostanou mandát,“ dodal.

10.března 2017 v 13:17, příspěvek archivován: 10.března 2017 v 13:27

„Chci, aby ČSSD měla páteř, před nikým se nehrbila," uvádí ve svém nominačním projevu @SlavekSobotka 39. sjezd je v plném proudu! #sjezdCSSD

Jako druhý přišel s projevem ministr vnintra a místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Ten sklidil svým výstupem několikrát potlesk. Mluvil o sebevědomí a hrdosti členů strany, nynější vládě, kterou považuje za úspěšnou, i o politicích ve vedení krajů a měst. ČSSD se podle něj nenechá zastrašit a půjde do volebních soubojů se vztyčenou hlavou.

„Když jsem si přečetl noviny, říkal jsem si, že přijedu na sjezd ustrašené, šedivé a bojácné strany. Není to pravda. Když procházím sálem, cítím z našich lidí sebevědomí, hrdost a chuť se poprat o to, co nás čeká,“ prohlásil Chovanec, načež sál spontánně spustil první potlesk.

Naši stranu ovládl špidlismus, říká vlivný muž ČSSD Jansta

Podle Chovance strana za 140 let potkala mnoho soupeřů na politickém kolbišti. „Máme úspěšnou vládu a jsem přesvědčený, že když se na to podíváme potom zpětně, bude to jedna z nejúspěšnějších vlád po roce 1989. A hlavní roli v ní hraje ČSSD. Máme i úspěšné krajské politiky, starosty a komunální zastupitele. Před nimi je potřeba smeknout, protože oni nesou tu tíži při jednání s lidmi, tam se rodí ta kvalita a jde zdola,“ pronesl.

Ministr vnitra obvinil předchozí pravicové vlády, že zahnaly Česko do ztráty. „Stát neprosperoval. Když jsem přebíral ministerstvo vnitra, našel jsem tam dva policejní prezidenty a zdecimovaný sbor bez investic a vize, kam se chce rozvíjet. Pravicové vlády těmto lidem, kteří se starají o bezpečnost, vzaly hrdost a mzdu. My jim tu hrdost vracíme,“ zdůraznil ministr.

Projev už měl také předseda Sněmovny Jan Hamáček. „Masaryk by nikdy nepřipustil, aby demokratický politik označil parlament za žvanírnu,“ řekl ve svém proslovu.

Jihomoravský poslanec Tejc se hned při příchodu vyjádřil kriticky. Novinářům řekl, že chce vystoupit s programovou změnou. „Má být taková, abychom uspěli ve volbách. Abychom neměnili každý den názory na klíčová témata a abychom byli srozumitelnější a zabývali se tím, co trápí lidi, nikoli sami sebou,“ uvedl. Konkrétnější chce být v kandidátském projevu.

Nominace na řadové místopředsedy získali na krajských konferencích hlavně současní členové nejužšího vedení, novými tvářemi v čele ČSSD by mohli být volební manažer strany Jan Birke či náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Noví lídři strany se poprvé sejdou v neděli v Praze.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...