Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Zkoušeli, kam až mohou zajít, vysvětlily USA první nálet na syrské vládní milice

Svět

  15:04
DAMAŠEK/ŽENEVA - Rusko a Sýrie odsoudily nálet mezinárodní koalice na jednotky bojující na straně syrské vlády na jihu Sýrie. USA tím podle Moskvy porušily suverenitu Sýrie. Uvedl to v pátek v Ženevě náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov. Moskva tvrdí, že při náletu zemřeli i civilisté, podle jiných zdrojů šlo o příslušníky milic či vojáky.

Nálety v Sýrii - ilustrační foto. foto: Reuters

Koalice ve čtvrtek poprvé bombardovala vládní konvoj. Ohrozil podle ní základnu koaličních jednotek. Útok na konvoj byl destruktivní. Velký počet syrských tanků byl ve čtvrtek večer zneškodněn. Armáda USA však odmítá, že by šlo o eskalaci napětí z její strany. „Nezvyšujeme své zapojení do syrské občanské války. Ale chceme bránit své muže,“ komentoval věc americký ministr obrany Jim Mattis.

Po dvou měsících bojů ztratil IS největší přehradu v Sýrii. Bránilo ji čtrnáct žoldáků

Na oficiálním twitterovém účtu operace Inherent Resolve, jak je zvaný postup mezinárodní koalice v Sýrii, se objevilo vysvětlení útoku. „Koaliční síly zasáhly provládní jednotky postupující směrem k nekonfliktní zóně v al-Tanfu, i přes ruské pokusy odradit je od toho,“ stojí v tweetech s tím, že Syřané nereagovali na výstrahy, proto letouny zasáhly. Podle webu televize Al-Arabíja náletu předcházelo varování Rusům, kteří bojují na straně syrského režimu.

Na silně opevněné základně v al-Tanfu u hranic s Irákem a Jordánskem po dlouhé měsíce Američané spolu s Brity trénují syrské rebely. Báli se proto, že na ni budou chtít zaútočit, proto se snažili zabránit jejich vstupu do obranné zóny asi 50 kilometrů kolem základny. Ta byla naposledy minulý měsíc terčem útoku Islámského státu (IS), podobnému střetu chtěli Američané předejít.

„Zkoušeli, jak blízko k al-Tanfu jim dovolíme postoupit,“ potvrdil ve Washingtonu činitel americké armády. Asadovy jednotky spolu s libanonským Hizballáhem pod íránským velením se podle všeho dostaly o méně než třicetikilometrové vzdálenosti od základny, když Američané udeřili. Přesný počet obětí není znám, podle některých syrských zdrojů však bombardování nepřežilo asi 50 lidí.

Masakr amerických agresorů

„Každá vojenská akce zhoršuje situaci v Sýrii a ohrožuje politický proces, zvláště když je vedena proti syrské armádě,“ reagoval na incident podle ruské agentury Ria Novosti náměstek Gatilov. Dodal, že taková akce je „absolutně nepřijatelná a představuje porušení suverenity Sýrie“.

Nálet v pátek na mírových jednáních v Ženevě odsoudil i syrský velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí, který o něm prý hovořil se zmocněncem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou. „Diskutovali jsme o tom masakru, který spáchal americký agresor včera v naší zemi,“ uvedl dnes Džaafarí.

Kurdský bojovník na břehu přehrady Tabka.
Kurdští bojovníci na břehu přehrady Tabka.

„Důležité je, že se chceme zaměřit na boj s terorismem, reprezentovaný ozbrojenými skupinami, i na státní a vládní terorismus vůči naší zemi. Ten zahrnuje americkou, francouzskou i britskou agresi,“ řekl rovněž Džaafarí.

O úmrtí civilistů hovoří jen ruská strana. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že nálet zničil několik vozidel a zabil osm příslušníků milic. Také syrská státní televize přinesla informaci od syrského vojenského činitele, podle něhož koaliční nálet u hranic s Jordánskem zabil několik vojáků a způsobil materiální škody.

Syrská vláda se snaží ovládnout oblast u hranic s Irákem, kterou mají zatím pod kontrolou povstalci podporovaní mezinárodní koalicí v čele s USA. Syrská armáda tak chce dostat pod kontrolu mimo jiné strategickou silnici z Damašku do Bagdádu, uvedla televize Al-Džazíra.

Autoři: ,