17. května 2011 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zkušební komisaři 'prodávali' řidičáky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Řidičský průkaz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidičský průkaz | foto: Reprofoto

PRAHA Kriminalisté v pondělí začali stíhat 14 zkušebních komisařů pražského magistrátu, kteří podle nich za úplatky zařizovali žákům autoškol bezproblémové získání řidičských průkazů.

Obvinili je z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, za což jim hrozí až osmileté tresty vězení, sdělil to mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Z podplácení pak policisté viní šest provozovatelů autoškol. Radnice na odboru dopravně správních agend zaměstnává celkem 19 zkušebních komisařů. Kvůli kauze podal rezignaci vedoucí oddělení. Na oddělení nyní zůstala pouze pětice zkušebních komisařů, kteří podle ředitele magistrátu Martina Trnky nemohou zvládnout nápor práce.

Dlouhodobé uplácení
Komisaři brali podle Skřepka od podnikatelů úplatky v hodnotě od 2000 do 15.000 korun. "V rámci provádění zkoušek odborné způsobilosti žadatelů o řidičské oprávnění pak neprováděli hodnocení znalostí a dovedností žáků na základě výsledků jednotlivých zkoušek, ale zkoušku vyhodnocovali výsledkem 'prospěl' na základě poskytnutí úplatku," uvedl Skřepek.

Údajné uplácení v souvislosti s řidičskými průkazy mohou policisté podle mluvčího prokázat od počátku letošního roku, pravděpodobně však fungovalo dlouhodobě. Oprávnění za peníze tak získaly nejméně desítky lidí. "Policie zadokumentovala deset případů předání úplatku," řekl Skřepek.

Magistrát má problémy
Obvinění úředníci by měli podle Trnky z magistrátu okamžitě odejít. Ukončit pracovní smlouvu s nimi chce dohodou k dnešnímu dni. Dnes také ve funkci skončil vedoucí oddělení zkušebních komisařů Václav Volf. Ředitel odboru Josef Mihalík dostal za úkol navrhnout opatření, aby se podobná situace již neopakovala. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) nevyloučil, že by případně i Mihalík mohl nést osobní zodpovědnost.

Podle Trnky postižené oddělení zajišťovalo kompletní zkoušení uchazečů o řidičské průkazy. Magistrát proto již vymýšlí způsob, jak chybějící úředníky nahradit. "Sehnat zkušební komisaře je skutečně problém, musí mít řidičské oprávnění na všechno včetně autobusu," poznamenal Svoboda. Praha chce proto oslovit komisaře, kteří jsou již v důchodu, nebo mimopražské úředníky.

Obvinění pracovníci nejsou jedinými magistrátními úředníky, kteří mají v poslední době problémy se zákonem. V únoru dostali výpověď dva zaměstnanci odboru dopravy. Při kontrole taxikářů si měli podle informací říct o úplatek kvůli zjištěnému předražení jízdného. Ředitel magistrátu Martin Trnka s nimi proto okamžitě rozvázal pracovní poměr a podal na ně trestní oznámení.

ČTK, Lidovky.cz
  • 1Diskuse
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou Ptáčkovou