Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zlato mohlo sloužit na uplácení, píše soudce v rozsudku milionové aféry exsenátora Kladívka

Česko

  10:01
PRAHA - Údajného zloděje milionů ve zlatě soudce osvobodil. Podle rozsudku, který má server Lidovky.cz k dispozici, vyzvedl podnikatel Štěpán Prášil zlaté mince z bezpečnostní schránky zcela oprávněně. I tak ale zprošťující rozsudek Městského soudu v Praze posílil spekulace, že v celé aféře figuroval i bývalý senátor za ODS Tomáš Kladívko.

Bývalý senátor Tomáš Kladívko je pozván k soudu jako svědek - v kauze zlata, které mělo koupit křeslo šéfa leteckých dispečerů. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

„Ani po provedeném hlavním líčení se nepodařilo jednoznačným a nezvratným způsobem prokázat, že by jednání obžalovaného naplňovalo všechny zákonné znaky, zejména pak objektivní stránku zvlášť závažného zločinu krádeže,“ stojí v osmnáctistránkovém rozsudku Městského soudu v Praze. Soudce Tomáš Durdík se v něm vypořádal s obžalobou pro krádež investičního zlata a server Lidovky.cz ho získal podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Zlato vyzvedl oprávněně

Státní zástupce Jan Polanecký tvrdí, že podnikatel a lobbista Štěpán Prášil ukradl zhruba sedm milionů korun ve zlatě. Ty měl odcizit z bezpečnostní schránky, ačkoli jeho role byla podle žalobce jiná. Coby ‚kurýr úplatku‘ je měl předat dalším osobám, a to za zprostředkování změny managementu ve státním podniku Řízení letového provozu.

K soudu se Štěpánem Prášilem dorazil i bývalý senátor za ODS Tomáš Kladívko.

Podle soudce Tomáše Durdíka ale Prášil vyzvedl zlato ze schránky zcela oprávněně. „Podepsal podpisový vzor, na základě čeho se stal oprávněným disponentem s předmětem úschovy v bezpečnostní schránce,“ argumentuje předseda trestního senátu v rozsudku, který server Lidovky.cz zveřejňuje v galerii dokumentů. Prášil mohl do schránky vstoupit sám a nikoli jen ve společnosti další oprávněné osoby.

„Skutečnost, jakým způsobem s obsahem bezpečnostní schránky následně nakládal, je z hlediska posouzení jeho oprávnění k dispozici s tímto předmětem úschovy zcela irelevantní, neboť se při výběru bankovní schránky choval dovoleným způsobem,“ vysvětluje v rozsudku soudce.

Politické pozadí případu

Soud tak dal Prášilovi za pravdu, že se zlatem uloženým v bance mohl manipulovat. I tak si ale soudce Durdík neodpustil připomenout, že případ krádeže investičního zlata má mnohem bohatší, politické pozadí.

Kdo je kdo

  • Případ Řízení letového provozu se datuje do roku 2013. Protikorupční policie tehdy prověřovala podezření, že se skupina osob snažila dojednat obsazení postu ředitele a pár jeho podřízených právě do státního podniku Řízení letového provozu.
  • Na počátku stál údajně královéhradecký podnikatel Pavel Chovančík, který přes spojence Štěpána Prášila údajně kontaktoval mimo jiné i tehdejšího senátora za ODS Tomáše Kladívka. Neméně důležitou postavou byl také Kladívkův asistent Milan Čmelík, který se s Prášilem znal. Právě jeho policie zadržela před senátorovým domem a v ruce držel investiční zlato.
  • LIDOVKY.CZ: Senátor Kladívko chtěl investovat peníze, hájil zlato jeho nervózní asistent
  • Vše nakonec skončilo obžalobou na Prášila pro krádež zhruba sedmi milionů korun ve zlatě. Ty přitom podle státního zástupce mohly sloužit jako úplatek, který měl Prášil coby spojka předat dál. Ačkoli v obžalobě stojí, že zájem uvedených osob na změně v Řízení letového provozu prokázán byl, na údajnou korupci už policie důkazy nesehnala.
  • LIDOVKY.CZ: VŠE o kauze si můžete přečíst ZDE.

Totiž: podle jedné z policejních verzí, kterou mimochodem předestřel i státní zástupce v obžalobě, mělo investiční zlato sloužit jako úplatky. Na počátku stál údajně královéhradecký podnikatel Pavel Chovančík (viz box Kdo je kdo), který přes spojence Štěpána Prášila kontaktoval tehdejšího senátora za ODS Tomáše Kladívka. V zájmu této skupiny byla podle policie obměna ve vedení státního podniku Řízení letového provozu.

A právě tuto spekulaci si soudce v rozsudku neodpustil podpořit. „Jeví se pravděpodobné, že předmětné investiční zlato mělo sloužit k uplácení dalších osob mající rozhodný vliv na možnou změnu personálního obsazení společnosti Řízení letového provozu,“ napsal soudce Durdík s tím, že zlato mohlo být odměnou pro zainteresované osoby. „Včetně osoby samotného obžalovaného,“ doplnil ještě. Sám podnikatel Prášil ale na dotaz serveru Lidovky.cz nereagoval a komentáře se zdržel i bývalý senátor Kladívko (rozhovor s ním čtěte ZDE).

V té souvislosti soudce připomněl, že zlato, které do bezpečnostní schránky uložil podnikatel Chovačík, se našlo v podezřelé blízkosti exsenátora Kladívka: konkrétně v rukou jeho asistenta Milana Čmelíka, přímo před senátorovým domem, když ho zadržela policie. Prášil v té době čekal na ulici v autě.

Milan Čmelík, bývalý asistent senátora za ODS Tomáše Kladívka.

„Výpověď svědka Čmelíka (...) považuje soud v kontextu ostatních provedených důkazů za nevěrohodné, nepravdivé a ryze účelové,“ neodpustil si soudce v rozsudku okomentovat Čmelíkovu výpověď. Ten totiž v ohrádce pro svědky tvrdil, že jen svému šéfovi Kladívkovi ukazoval možnost, kam lze investovat volné finanční prostředky.

Možným scénářem podle soudce Durdíka bylo, že tehdejší občanskodemokratický senátor mohl peníze, které získal za svou případnou intervenci v Řízení letového provozu, v době zásahu policie vracet. „Byl senátorem za ODS, jehož straničtí kolegové zastávali rozhodující pozice mimo jiné ve vedení rezortu ministerstva dopravy, tak touto vládní změnou (pád vlády Petra Nečase; pozn. red.) přišel o možnosti zásadního působení na případnou obměnu vedení Řízení letového provozu,“ stojí dále v rozsudku.

Avšak na prokázání korupce nebyl dostatek důkazů a soud se musel zabývat pouze údajnou krádeží investičního zlata. „S ohledem na nastalý důkazní stav nezbylo než postupovat podle zásady in dubio pro reo, tedy v pochybnostsech ve prospěch a obžalovaného zprostit podané obžaloby v plném rozsahu,“ stojí v závěru rozsudku.

Skender Bojku, kterého osvobodil až Ústavní soud.

Minulý týden se navíc Ústavní soud zastal cizince Skendera Bojku, který byl odsouzen za střelbu na policistu (více čtěte ZDE). Jak před časem informoval server Lidovky.cz, domovní prohlídky prováděla policie v domě u Bojku právě kvůli zlaté aféře exsenátora Kladívka. Dům v obci Herink byl jedním z místem, kde policie investiční zlato hledala (více čtěte ZDE).

Autor:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...