Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zlatuška odvolání Chládka vítá. ‚Ministr nemůže být opilý mocí,‘ říká Fiala

Česko

  21:12
PRAHA - Předseda školského výboru Jiří Zlatuška (ANO) považuje chystané odvolání ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) za krok, který ministerstvu jen prospěje. Zveřejnění informací o šikaně podřízených bylo poslední kapkou, řekl Zlatuška.

Ministr školství Marcel Chládek čelí výtkám Bruselu kvůli špatnému čerpání peněz foto: MAFRA - Petr Topič

Rychlý postup premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ocenila i opoziční poslankyně Anna Putnová (TOP 09). Věří, že do čela úřadu přijde člověk s jasnou koncepcí.

Sobotka chce odvolat ministra školství Chládka. Jde o šikanu podřízených

Zlatuška je přesvědčen, že po zveřejnění informací o Chládkově nevybíravém chování k podřízeným neměl premiér jinou možnost. „Když se tato aféra dostala na veřejnost, tak se nedivím, že sociální demokracie musela opustit stranickou loajalitu. Je dobře, že to premiér udělal bez toho, aby na něco čekal,“ řekl někdejší rektor brněnské Masarykovy univerzity.

Sobotka má zpoždění

Další z bývalých rektorů MU, exministr školství Petr Fiala (ODS) ale prohlásil, že Sobotka se o rok opozdil, protože poprvé se informace o šikaně podřízených objevily loni na jaře. „Teď se jen potvrdily. Je mi líto lidí, kteří to museli snášet. Ministr musí jít v chování vůči podřízeným příkladem a ne být opilý mocí. Slouží veřejnosti, ne lidé jemu. To platí pro každého člena vlády a zvláště pro ministra školství, který by měl jít v chování příkladem mladým lidem,“ uvedl předseda ODS v prohlášení.

Zeman po schůzce s Chládkem neobrátil. Profesory nechce jmenovat

Proti Chládkovi ale vedle tohoto morálního prohřešku panovaly také věcné výhrady. „Kroky, které byly plánované, školství ohrožovaly,“ řekla Putnová. Například to byla podle ní naprosto chaotická politika v regionálním školství, kde ministerstvo chystalo třeba zavedení povinných přijímacích zkoušek a povinnou maturitu z matematiky. „Bylo by dobře, aby školství vedl člověk s koncepcí. Školství potřebuje razantní změny,“ řekla mluvčí TOP 09 pro oblast školství.

MOŽNÍ NÁSTUPCI MINISTRA ŠKOLSTVÍ CHLÁDKA

Vlasta Bohdalová (57) - jihočeská poslankyně ČSSD. Ve Sněmovně, v níž zasedá od roku 2006, je mimo jiné místopředsedkyní výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Vystudovala Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích, poté do roku 1996 vyučovala český jazyk. Angažovala se v komunální politice, například byla náměstkyní českobudějovického primátora, a je zastupitelkou Jihočeského kraje. 

Alena Gajdůšková (61) - odborná mluvčí ČSSD pro vědu, výzkum a inovace; do letošního března byla dva roky místopředsedkyní ČSSD. Do loňského října byla senátorkou (od roku 2002) a první místopředsedkyní Senátu (2008-2010 a 2012-2014). Vystudovala pedagogickou fakultu v Ostravě a veřejnou správu a regionální rozvoj na VŠE v Praze.

Petr Hulinský (47) - právník a od loňského února náměstek ministra školství. Předtím byl zastupitelem hlavního města Prahy (od listopadu 1998) a v letech 2002 až 2006 byl náměstkem primátora. Je členem ČSSD, byl předsedou pražské organizace strany. V letech 1996-08 a 2010-13 byl členem Sněmovny.

Lenka Teska Arnoštová (40) - náměstkyně ministra zdravotnictví a místopředsedkyně ČSSD, advokátka. Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Pracovala na ministerstvu zdravotnictví, v agentuře CzechInvest či v advokátní kanceláři Havel & Holásek. Od roku 2008 působí jako odborný asistent na 1. Lékařské fakultě UK v Praze. Do ČSSD vstoupila v roce 2008, v letech 2010 až 2014 byla pražskou zastupitelkou.

Jiří Zemánek (50) - poslanec ČSSD z Olomoucka. Ve Sněmovně je mimo jiné členem hospodářského a rozpočtového výboru a předsedá podvýboru pro financování územních samospráv a využívání prostředků Evropské unie. Poslancem je od roku 2010. Vystudoval obor učitelství dějepisu a českého jazyka na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracoval mj. jako učitel na základní škole. Angažuje se v komunální politice, je členem krajského zastupitelstva.

Eva Syková (70) - lékařka a vědkyně, která se specializuje na výzkum chorob mozku a míchy a výzkum kmenových buněk. Od roku 2001 je ředitelkou Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Od října 2012 zasedá v Senátu (nestraník za ČSSD), od března 2013 je poradkyní premiéra pro vědu a výzkum a od loňského září je první místopředsedkyní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Více než PR pro školství

Za xenofobní výrok o dětech se omluvte, vyzývají Chládka romští rodiče

Poslanec ANO Zlatuška poznamenal, že v řadách sociální demokracie byli při vyjednávání koaliční smlouvy možná vhodnější kandidáti na tento post. „Byli tam také lidé, kteří mají konzistentnější postoje a u nichž by se bylo možné nadít toho, že pro školství udělají více než jen PR,“ poznamenal. Konkrétně ale jmenovat nechtěl. Vzhledem k tomu, že ministerstvo školství patří ČSSD, nechce svému koaličnímu partneru radit přes média.

Jmenování profesorů se odkládá. Chládek chce schůzku se Zemanem

V médiích se zatím objevují spekulace, že by Chládkovou nástupkyní mohla být žena vzhledem k jejich nízkému zastoupení ve vládě. Nejčastěji se v této souvislosti skloňuje jméno poslankyně a členky školského výboru Vlasty Bohdalové (ČSSD). Server Echo24 spekuluje také o současné náměstkyni na ministerstvu zdravotnictví Lence Tesce Arnoštové (ČSSD).  V ČSSD se také mluví o možných nástupcích Chládka. Padají jména poslanců Bohdalové a Zemánka, náměstka na školství Hulinského nebo profesorky Sykové.

FEŘTEK: DEKLARACE NA MINISTERSTVU ŠKOLSTVÍ NEODPOVÍDALY ČINŮM

Míra nekoncepčnosti ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) byla velmi velká, řekl Tomáš Feřtek z organizace EDUin, která se dlouhodobě věnuje problematice vzdělávání. Konkrétní kroky a návrhy ministerstva školství podle něj neodpovídaly deklarovaným postojům zakotveným také ve strategických materiálech.

Aféra kolem šikany podřízených tak podle Feřtka nebyla jediným důvodem, proč dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že ministra v nejbližších dnech odvolá. Samotný Chládek prý také zjistil, že není v jeho silách uvést do praxe zásadní a komplikované novinky - kariérní systém učitelů a změnu financování regionálního školství.

Bez ohledu na to ale Feřtek považuje neustálé změny v horkém ministerském křesle za negativní pro český vzdělávací systém. "Je problém, že životnost ministra je něco málo přes rok. To je tragická záležitost," poznamenal.

Organizace EDUin Chládkovy kroky kritizovala dlouhodobě, nelíbil se jim mimo jiné návrh povinných přijímacích zkoušek na střední školy ani povinné maturity z matematiky. Ministr nejen v souvislosti s touto organizací své kritiky často označoval jako "pseudoodborníky".

V řadách sociálnědemokratických politiků podle Feřtka není žádný kandidát, který by českému školství výrazně prospěl. A vztahuje se to i na poslankyni Vlastu Bohdalovou (ČSSD), o níž se v této souvislosti spekuluje. Sociální demokraté by tak podle něj mohli sáhnout k nestranickému odborníkovi například z řad bývalých rektorů.

Za možné považuje i to, že tento resort ČSSD nezůstane. "Mohlo by dojít k výměně ministerstev a do čela školství by usedl někdo z ANO, pravděpodobně předseda školského výboru Jiří Zlatuška. Ale to zatím obě strany popírají," poznamenal. V zájmu zachování kontinuity by za vhodného kandidáta považoval také současného náměstka pro vzdělávání Jaroslava Fidrmuce z KDU-ČSL.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...