Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zlu se musí čelit, nevzdám se boje s EU, tvrdí Bátora

Evropa

  12:43
PRAHA - Člověk s fašistickou kariérou by neměl pracovat na ministerstvu školství, připouští Ladislav Bátora, kontroverzní politik a blízký spolupracovník ministra školství Josefa Dobeše (VV). Jedním dechem ale dodává, že v jeho případě jde pouze o pomluvy.

Ladislav Bátora foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

V ruce přitom Bátora drží bezpečnostní prověrku, kterou mu chtěl odebrat Národní bezpečností úřad. Před necelým měsícem ale dostal vyrozumění, že mu zůstane. Podle Bátory je to důkaz, že není rasistou, antisemitou ani extremistou.

O BÁTOROVĚ POVÝŠENÍ ČTĚTE TAKÉ:

Bátora se měl letos na jaře stát Dobešovým náměstkem. Zvedla se ale vlna odporu, proti byl i premiér Petr Nečas. Nakonec se stal Dobešovým poradcem. LN v polovině července informovaly, že Bátora povýšil a stal se šéfem personálního odboru. V tomto případě ale premiér nic dělat nemůže. Svůj vliv může uplatnit pouze u výběru ministerských náměstků.

Rezignovat? Chyba
Bátora je zároveň předsedou iniciativy D. O. S. T. "Když se hovořilo o tom, že bych měl dělat náměstka, tak jsem byl rozhodnutý, pokud se to potvrdí, rezignovat na předsedu D. O. S. T. Dnes si ale myslím, že by to byla chyba, protože zlu se musí čelit," řekl LN Bátora.

Iniciativa D. O. S. T. se staví proti Lisabonské smlouvě a Evropské unii. V tom si Bátora rozumí s prezidentem Václavem Klausem. Právě lidé z okolí prezidenta Bátoru na ministerstvo doporučili.
"Musím to zvládnout. S ministrem Dobešem jsme o tom několikrát hovořili. Nikdy ani slůvkem nenaznačil, že bych se měl vzdát funkce předsedy," dodal Bátora s tím, že pokud by nezvládal skloubit práci na ministerstvu s funkcí předsedy, váhal by, čeho se vzdát.

Fašista a neonacista?
Bátora chce kvůli článkům podávat žaloby V roce 2006 se Bátora pokusil dostat do sněmovny jako nezávislý na kandidátce extremistické Národní strany. Partaj se stavěla proti cizincům a Romům. V době, kdy se měl stát náměstkem resortu školství, se o něm psalo jako o fašistovi či neonacistovi. Bátora si to nechce nechat líbit, proto podal v květnu čtyři trestní oznámení kvůli pomluvě. Celkem žádal 3,5 milionu korun.

Trestní oznámení podal na poslankyni za ČSSD Vlastu Bohdalovou, publicistu Karla Hvížďalu, blogera Davida Prokopa a novinářku Hanu Čápovou. U Hvížďaly a Prokopa státní zastupitelství vydalo zamítavé stanovisko, dvě zbylá řeší. U Bohdalové Bátorovi vadí, že se na stránkách ČSSD objevil text, kde je napsáno, že Bátora volal po "dobrovolném přesunu Cikánů do země zaslíbené".

Žádné trestní oznámení, rovnou žaloba
"Moji právníci na tom pracují. Je to problém s naším tiskovým oddělením, které to pro mě připravovalo. Spoléhala jsem na to, že mají správné zdroje," řekla LN Bohdalová, která byla v té době stínovou ministryní školství a Bátorovo působení na ministerstvu jí vadilo. "Už tehdy jsem kritizovala ministra Dobeše za absolutně neprofesionální personální politiku a vidím, že v ní pokračuje. Na to se nedá nic jiného říct," dodala poslankyně.

Bátora zároveň novinářům oznámil, že na další podobné články bude příště reagovat méně shovívavě. "To znamená, že to nebudou trestní oznámení, ale žaloby," řekl LN Bátora.