Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

‚Zmáčkl mi zadek’. Žena obvinila nobelistu Wiesela z obtěžování. Server zprávu později smazal

Svět

  12:57
PRAHA - Američanka obvinila filantropa a přeživšího holokaust Elieho Wiesela, že ji jako devatenáctiletou dívku obtěžoval na charitativním večírku v roce 1989. Wiesel, který byl uznávaný prozaik, náboženský myslitel a nositel Nobelovy ceny míru, měl ženě „zmáčkout zadek“ během focení a pak utéct do davu. V té době mělo být Wieselovi 61 let. Server, který jako první informaci přinesl, ale později svou zprávu stáhl s tím, že nebyla ověřená.

Jennifer Listmanová, která vystudovala doktorské studium na New York University a v současnosti působí jako věděcký pracovník na Yale Univesity, v polovině října na svém pracovním blogu popsala celý příběh. 

Wiesel se měl vecpat mezi ní a jejího přítele během fotografování na charitativní akci. Zatímco si fotograf chystal záběr, měl jí Wiesel pomalu sjet rukou z ramene přes záda až k jejímu pozadí.

#Metoo zasáhlo také do sportu. Krásnou gymnastku zneužíval lékař od třinácti let

V momentě, kdy byla pořízená fotografie, měl Wiesel Listmanové zmáčknout pozadí a následně, i v postarším věku, utéct mezi asi tisícovku lidí, kteří se akce zúčastnili.

Listmanové bylo v té době devatenáct let a tvrdí, že sexuální obtěžování mělo mít daleko horší podtext, než se může na první pohled zdát. „Byl to promyšlený akt a horší než si myslíte,“ napsala Američanka.

„Mylně mě považoval za ultranábožensky založenou nezletilou dívku, která to nikomu nepoví. Jinak řečeno, naschvál si vybral někoho, koho mohl zneužít, koho považoval za mladistvého, kdo by o tom pomlčel,“ uvedla Listmanová na svém blogu.

Vysvětlila, že o celém incidentu nechtěla mluvit, protože se bála, že by pošpinila Wieselův odkaz, nebo že by mohla spustit vlnu antisemitismu. Sama prý však prožívala „úzkosti, panické záchvaty a sebevražedné deprese“, zatímco držela příběh v sobě.

Podle Nadace Elieho Wiesela pro humanitu je to poprvé, co se někdo pokusil pošlapat jeho reputaci. V reakci na zveřejnění zprávy časopisem Newsweek uvedla nadace, že „naprosto odmítá tato falešná obvinění.“

Příběh byl neověřený

Jako první z médií přišlo s příběhem Listmanové americké periodikum Forward, které se specializuje na zprávy týkající se Židů. O den později však zprávu stáhlo s omluvou. Článek se totiž podle editora „nesetkal se žurnalistickými standardy.“

V dalším vysvětlení šéfredaktor uvádí, že se deník nesnažil stažením zprávy naznačit, že by snad nebyl příběh pravdivý, ale byl založený jen na jednom zdroji bez komunikace s protistranou a pro tvrzení nebylo dostatek důkazů.

„Rozhodnutí stáhnout článek bylo jen mé,“ napsal šéfredaktor. „Nebylo mi vyhrožováno mocnými lidmi. Nebylo mi vyhrožováno nikým ani ve Forwardu, ani zvenčí. Příběh byl neověřený.“  Časopis  Newsweek, který příběh zvěřejnil  den po Forwardu, zprávu na svých stránkách ponechal.

Elie Wiesel byl židovský prozaik, esejista, dramatik, filozof, humanista, politický aktivista, náboženský myslitel a nositel Nobelovy ceny za mír. Prošel koncentračním táborem Buchenwald a z celé rodiny přežil jen on a dvě jeho sestry. Po válce odjel do Francie, kde studoval na Sorbonně a poté se živil jako novinář. Byl jeden z prvních, kdo začali systém nacistické perzekuce a koncentračních táborů označovat anglickým termínem holokaust. Zemřel 2. července 2016 v New Yorku.

Autor: