Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Změkčíme prohibici, uvažuje Heger. Nebude to ale hned

Česko

  20:45aktualizováno  16. září 9:06
PRAHA - Změkčíme prohibici, uvažuje ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Prodávat by se tak směl alkohol vyrobený v zahraničí, možná i výrobky od zavedených českých značek.

Policista v centru Prahy vysvětluje číšníkovi, který alkohol smí prodávat a který ne. foto: Petr JosekReuters

Jak by takové změkčení zákazu prodeje tvrdého alkoholu mělo vypadat? "Ukazuje se, že závadný je alkohol vyrobený v Česku, případně je v lahvích s falešnými etiketami českých výrobců," řekl Heger v České televizi.

Proto by mohlo ministerstvo povolit prodej alkoholu dovezeného ze zahraničí. Šlo by třeba o kvalitní rumy, whiskey, vodky atd. "Přemýšlíme, jak definovat bezpečný alkohol," vysvětluje ministr. "Je ale obtížné říct: v nižších cenových skupinách se prodávat nesmí a ve vyšších ano. Takže spolu s potravinářskou inspekcí hledáme nějaké právní řešení," sdělil ministr serveru Aktuálně.

Prohibice, den první

SOUHRN DNE: Tvrdý alkohol zmizel z restaurací, obchodů i hotelů. Policie zatýkala, přibývalo otrávených - čtěte zde. Reakci hospodských najdete zde:

ZLEPŠENÍ: Během noci se zlepšil stav třicetiletého muže z Prahy - čtěte zde.

MORAVA NA SUCHU: Svatebčané se musejí obejít bez kořalky - čtěte zde.

POHLED ZPOZA HRANIC: Prohibice v liberálním Česku, diví se svět - čtěte zde.

CO SE DÁ NYNÍ PÍT: Griotku nebo vaječný koňak - čtěte zde.

PREMIÉR SCHVÁLIL PROHIBICI: Situace je podle něho vážná - čtěte zde.

NÁZOR: Pohled Petra Kamberského - čtěte zde

"Ale v nejbližších dnech to nebude," upřesnil ministr, který netuší, jak dlouho by mohl platit zákaz prodeje tvrdého alkoholu.

K úvahám o změkčení prohibice tlačí vládu selské počty a také nespokojená reakce výrobců lihovin, hospodských a jejich hostů. Za den vybere stát na spotřební dani z lihu více než 18 milionů korun, tato částka se během prohibice snižuje na minimum (z vína se spotřební daň neplatí). Navíc výrobci hledají možnosti, jak po českém státu žádat odškodnění. "Omlouvám se výrobcům, že na ně opatření tvrdě dopadlo, ale situace je vážná," řekl Heger.

Podařila se poplašná zpráva

Ministr vysvětluje zavedení přelomového zákazu nutností. Více než polovina lidí se otrávila metanolem po zakoupení alkoholu v kamenných prodejnách a podle Hegera se ukázalo, že síť je zasaženější, než se myslelo.

Prohibice tak funguje i jako signál. "Efekt je jasný, je to signál celé společnosti, že tu nebezpečí je. Tady se podařila v dobrém slova smyslu poplašná zpráva."

Od pátečního poledne přibylo v Česku sedm nových pacientů otrávených metanolem. Od pátečního večera v Česku platí plošný zákaz prodeje a nalévání alkoholu nad 20 procent.

Podle Hegera se členové operativní skupiny, kteří se v podvečer sešli, shodli na tom, že plošný zákaz byl správným opatřením a bude trvat i nadále. "Rozšíření (otrav) stále kulminuje," uvedl Heger. Podle ministra není distribuční síť s otráveným alkoholem stále dobře prozkoumaná.

Policie v souvislosti s jedovatým alkoholem, který si vyžádal 19 lidských životů, dosud obvinila 19 lidí, z toho 12 v Moravskoslezském kraji.

Autor: