Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Změna priorit BIS: Na prvním místě je ochrana ekonomických zájmů státu

Kontrarozvědka nově varuje před dezinformováním dozorčích rad managementem společností se státní účastí. Snad se ten kapitalismus naučíme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Martins

Omluva za formulaci
Ano, máte pravdu, to slovíčko " všechno" jsem podsunul, ovšem v domnění, že zobecnění je spíše ve Váš prospěch. Neb si umím představit, že některé zpravodajské služby (třeba z demokratických zemí, v nichž existuje silná kontrola a hrozí "stínání hlav", pokud služba cosi pokaňhá) se by se ohrožování mohly zdržet. Dával jsem Vám tak možnost uvést příklad některé služby, která skutečně tyto zábrany má.Ale máte pravdu, Vy jste o využití krajanů mluvil v bezprostřední návaznosti na zmínku o Rusku - a u ruské služby mám pochybnosti limitně se blížící nule, že by váhala v případě potřeby riskovat života ruských občanů. Ruských krajanů (ať už občanů nebo naturalizovaných emigrantů) Rusko/SSSR/Rusko využívalo, využívá a využívat bude. Když dojde na lámání chleba, vždycky se dá diplomaticky a jinak přitlačit a nějak dostat "naše" domů.  Naposledy co vím šlo o tyto lidi.... Pracky přátelské nejsou, ale patří zemím, které jsou oficiálně přáteli. V tom jest onen rozpor a zřejmě (pletu se?) jisté dilema v zasahování proti nim. Nejde zdaleka jen o průmyslovou špionáž ve smyslu kradení vynálezů, nápadů nebo o souboj o exportní teritoria a zakázky v třetích zemích. Jde třeba i o privatizaci či velké investiční projekty v Česku... A jsme zpět - Vy znáte někoho, kdo by v Česku za posledních 24 let byl trestně stíhán za práci třeba pro CIA nebo BND?
0/0
11.11.2013 9:23
Foto

J26a41n 60S81c94h14n46e77i57d95e41r 3634868706106

Veselá poznámka
Ohledně krajanů jsem vskutku nenapsal tu "veselou" poznámku já, ale vy. Já jsem totiž nikdy netvrdil, že "se všechny zpravodajské služby vzdají možnosti využívat svých občanů v zahraničí jen kvůli tomu, že je tím vystavují nebezpečí". To je dětinský eristický trik, posunout vsunutím slůvka "všechny" rozporované tvrzení do extrému a tam je snadno vyvrátit a prohlašovat toto laciné vítězství nad neexistujícím výrokem za vyvrácení výroku rozporovaného.Pokud jde o ty pracky přátel (nejen!) z EU - když jsou nenechavé, nejsou přátelské. Navíc jde o průmyslovou špionáž, kterážto problematika je na štíru se zákony, pročež není nutno nikoho nijak zvlášť mlátit přes pazuchy, stačí přiměřeně použít trestní kodex. 
0/0
10.11.2013 23:21
Foto

Martins

Pár detailů
Pěkný komentář, zejména pasáži o extremismu tleskám. Nicméně pár detailů mi přece jen není jasných, resp. neshodnu se s autorem.Co se týče vystavování krajanů v zahraničí nebezpečí, vidím to poněkud jinak. V řadě případů se nejedná o krajany ve smyslu bývalých občanů, ale o občany, žijící dlouhodobě v Česku. Představa, že se všechny zpravodajské služby vzdají možnosti využívat svých občanů v zahraničí jen kvůli tomu, že je tím "vystavují nebezpečí", je veselá. Kontakt se státním občanem má kupu výhod, například: lze ho požádat o spolupráci bez rizika, že by to šel udat (nezapomínejme, že jej žádá služba jeho vlastní země, takže by se udáním službě země, kde žije, zpronevěřil své zemi původu), lze s ním bez problémů komunikovat při návštěvách staré vlasti, lze ho bez problémů odměňovat (penězi, jiným majetkem)  ve staré vlasti a lze ho konečně i motivovat vydíráním nebo naopak nabídkou pomoci ve vztahu k jeho minulosti či přítomnosti (rodina, přátelé) ve staré vlasti...Vedle ruského nebezpečí je dobrá zmínka i o tom čínském. V tomto směru je signifikantní třeba taková maličkost, že zatímco rozhlasová stanice Hlas Ruska (ex-Radio Moskva) své vysílání v češtině zrušilo a provozuje "jen" web, Čínský rozhlas pro zahraničí (ex-Radio Pekin) vysílá denně řadu hodin, samozřejmě provozuje také web a třeba také Klub přátel CRI v Česku...Předpokládám, že BIS, stejně jako VZ, sleduje činnost služeb nejen z Východu, ale i Západu, jen z ohledu na spojenecké služby o tom nepíše veřejně... Zmínka o FBI je velmi trefná. Ovšem nejde zdaleka jen o bratry za oceánem. Neb jaksi není jasné (nebo je? já o tom nevím, opravte mě prosím) zadání, zda i přátelé ze zemí EU je vhodné chytat a mlátit přes pracky anebo se to nenosí (ano, mám na mysli přátele z Francie a zejména Německa)...
0/0
10.11.2013 15:51
Foto

O BIS -u.
Hlavní povinností BIS ( a jiných "bezpoečnostních služebů je zabraňovat, aby se " jisté" informace nedostaly do hlav lidu. Informace, nikoliv parlamenty, vlády, soudy, policie,  jsou klíčem k demokracii. Proto jsou často ve vězení . A budou tam dlouho. (o ty o funkci křesťanství na přílklad. Ty jsou zakopány nejvíc.)
0/0
10.11.2013 9:04
Foto

J62a90n 60S41c63h89n69e91i83d10e27r 3154278236306

To je známý optický klam,
protože je rozdíl ve zdrojích, z nichž jsou vyvozeny závěry. Maturant vychází z otevřených zdrojů (které jsou přinejmenším zčásti přímo či nepřímo ovlivněny nálezy zpravodajských služeb), kdežto zpravodajská služba (hodná toho názvu) používá otevřené zdroje doplňkově (své zásadní nálezy musí opřít o zpravodajské zdroje). Dojde-li novinář a zpravodajec ke stejnému závěru, je to dobře, byť není jeho hodnota stejná.Chápu, proč jste to napsal, v mezním případě byste bohužel mohl mít pravdu, ale situace opravdu není tak hrozná. Uvědomte si, že veřejnou zprávou vlastně BIS potvrzuje vysledovatelné trendy (na něž většinou již dříve upozorňovala), ale vládě poskytuje ještě utajenou část (ale ani tam nemůže být úplně všechno, již jen z důvodů rozsahu zprávy - jsou tam více vyargumentované více upřesněné kritické trendy, a možná ještě i něco, co v té veřejné části prostě není).
0/0
9.11.2013 19:02
Foto

Arny

Chápu, že BIS nesmí ani naznačovat
ale, kdyby tu "veřejnou" zprávu nepsala vůbec, udělala by lépe. To, co je jejím obsahem, dokáže napsat maturant, po přípravě na přijímací zkoušky na vysokou školu humanitního směru. Pro 95% závěrů  a informací ve zprávě uvedených stačí průběžně sledovat veřejně přístupné zdroje informací (bez krycích dokladů, bez kníru nalepeného pod nosem, bez tmavých brýlí...a bůhví jakého maskování). Kdo nevěří, ať se podívá do testů z obecných studijních předpokladů a ze základů společenských věd.
0/0
9.11.2013 17:41
Foto

Lotrass

Pozdě , pozdě
agent ŠtB Bureš měl být odhalen před volbami
0/0
9.11.2013 16:07
Foto

P37a56v11e28l 10M96i91c57h49a78l 9743715703

FBI kontrolována demokratický státem, co neváhal odstřelit i
prezidenta. Rusko kontrolují oligarchové, nejspíše. Bez zákona, bez práva, bez soudu. Čirá moc. Naše 11.století, jeden dravec a jeho smečka. Proto větší obezřetnost, ač techniky jsou podobné. V prevenci terorismu se buď nemluví nebo nepracuje s izraelskou zkušeností. Lidská bytost, vhodně uvolněná, má i instinkty. Tak lepší celníci jsou studenti, než vyhořelí profíci. Podobně jako na internetu je užitečné trochu provokovat, terorista  šetří se silami, spotřebovává je na své vnitřní procesy, a na každou další zátěž navíc reaguje neadekvátně. Chce to trochu asertivity, být chucpe, trochu odvahy. Tu i policie by se neměla bát vstoupit " do procesu", nejen chránit sama sebe jako primární jistě spravedlivý úkol. Mnohem dříve, než byly žňové hlídky kolem tratí s parním provozem, byli sousedé, kteří po staletí na každé neklidné situace reagovali posílením přehledu v teritoriu. Asi ještě památka na doby, kdy nechycen-li pachatel při činu , právem půhonu byli vázáni všichni. Mohli být místo pachatele sami potrestáni, kdyby unikl. Je čas, z televizní hypnotické bezstarostnosti se budit a zodpovídat třeba i zdravou paranoiou. Nejde jen, ač ty nejhorší, o konkrétní oběti, jde o stav země. Be nulové tolerance vlny zasahují a mění všechny. USA dlouho s minimální formální kontrolou, se těšily bezpečí, donedávna. Pokrytí telefonem bylo malé, vzdálenosti velké, sousedská spolupráce nezbytná. Ale i tam přerod, česká se od státu nemožné, stát se snaží.
0/0
8.11.2013 21:08
Foto

Velice zajímavý článek,
pane redaktore! Jen asi nebude mít velký ohlas... kauzy v ČSSD nebo pana prezidenta by asi měly větší ohlas. Dík za to co jste napsal.
0/0
8.11.2013 15:06