Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zmrzlina ze slaniny? Už 15 let vyrábí Blumenthal krkolomné pokrmy

Jídlo

  14:51
AYLESBURY/PRAHA - Vědecký přístup k vaření popsaný jako kulinární alchymie uplatňuje ve svém podniku Heston Blumenthal. Slavný britský kuchař-samouk vymýšlí dosud nepředstavitelné pokrmy jako je zmrzlina ze slaniny s vejci či šnečí porridge. Jeho restaurace The Fat Duck ve vesnici Bray v hrabství Berkshire je už 15 let světovou raritou a několik kritiků ji označilo za nejlepší na světě. Otevřena byla v srpnu 1995.

Heston Blumenthal uplatňuje vědecký přístup k vaření. foto: Reprofoto

Blumenthala proslavily jeho experimenty. Specializuje se na ultra pomalou přípravu jídel v mírnější teplotě, která ponechává potravě větší šťavnatost a čerstvost. Špičkové kuřátko z Bresse tak peče při 60 stupních Celsia 24 hodin; v mase tak prý zůstane naprosto všechna šťáva.

Mrkvový karamel, petrželové cereálie a losos v lékořici
Jeho proslavená zmrzlina z vajec a anglické slaniny se podává na různých ovocných pyré. Krkolomné dílo, které mu vychází jako správná zmrzlina ne slané, nýbrž sladké. Na degustačním výběru roztodivných chodů jeho restaurace se skví mrkvový karamel, petrželové cereálie či losos v lékořici.

Blumenthalova kniha Hledání dokonalosti a stejnojmenný televizní pořad z něj učinily kultovní postavu. Jeho restaurant má tři michelinské hvězdičky a pravidelně se umisťuje na předních místech světového žebříčku. A britská královna mu udělila Řád britského impéria.

Co je základem Blumenthalovy kuchyně? Vezme několik obyčejných jídel a dovede je k dokonalosti, přičemž používá vědecké metody. Když například chce čokoládovou pěnu s mnohem většími bublinami, připravuje ji v uzavřené sklenici, kde mu je pomůže vytvořit podtlak.

Záhada, která má rostoucí sledovanost
Též rád zkoumá všechny smyslové aspekty jídla, včetně zvukového, například křupavost, kterou pokládá za důležitý prvek dobře provedeného pečení nebo grilování. Se sluchátky na uších, napojen na sofistikované přístroje, pak vymýšlí, jak tento křupavý zvuk při požívání pokrmů ještě zesílit.

Blumenthal je pro mnohé záhadou, ale jeho televizní pořady, kde rozebírá jednoduchá jídla do mrtě, aby je pak zase složil dohromady v mnohem nečekanější, zato dokonalé podobě, mají rostoucí sledovanost.

Na příkladu párků s kaší či hamburgerů nutí k přemýšlení, jak a proč jídlo funguje a proč lidem přináší potěšení. Upozorňuje na příčinné vztahy mezi kvalitou surovin, způsobem přípravy a celkovým výsledkem.

Mnohé z jeho kulinářské filozofie, včetně kréda, že jídlo je zážitek mnoha smyslů, lze také vyčíst na nevšedních internetových stránkách jeho podniku.

Autoři: ,