Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Znásilnilo ji 14 mužů. Soud většinu z nich osvobodil

Svět

  11:45
ISLÁMÁBÁD/PRAHA - Devět let bojovala Pákistánka Muchtaran Maiová u soudů za tresty pro muže, kteří ji zneuctili. Nejvyšší soud nakonec vynesl překvapivý verdikt - třináct zproštění viny a jen jedno doživotí.

Muchtaran Maiová

V červnu roku 2002 bylo Pákistánce Muchtaran Maiové 30 let. Její tehdy 12letý bratr se údajně zapletl s ženou z vlivného vedlejšího klanu (byl s ní tedy alespoň viděn).

Kmenové vůdce v provincii Pandžáb to pobouřilo a místní vesnická rada následně rozhodla, že musí přijít trest - jde tu přece o ochranu rodinné cti a zneuctění klanu.

Trestem bylo mnohonásobné veřejné znásilnění Muchtaran (i když ona za nic nemohla, provinil se člen její rodiny), na kterém se podílelo čtrnáct mužů.  Většina z žen o tomto zážitku již nikdy v životě nechce mluvit. Navíc mnoho Pákistánek takto pokořených spáchá sebevraždu. Muchtaran se ale rozhodla bojovat a informovat o svém osudu celý svět.

K tématu:


Násilníci se tak brzy ocitli před soudem, před kterým na ně Muchtaran otevřeně ukázala a vypověděla veškeré detaily znásilnění. Díky médiím se stala celosvětově známou, a i pákistánská vláda se proto rozhodla udělat"gesto" a ženě vyplatila určité odškodné.

Za odškodné postavila školu
Za tyto peníze postavila Muchtaran ve své rodné vesnici školu pro dívky a sama se stala jednou z jejích prvních studentek. Soudní proces mezitím pokračoval, všech 14 mužů bylo obviněno ze znásilnění. Verdikt zněl nakonec takto - šest z nich odsouzeno k trestu smrti, ostatní byli zproštěni obvinění pro nedostatek důkazů. Odvolali se ale a soud jim zčásti vyhověl - potvrzen byl jen jeden rozsudek smrti, zbylých pět trestů se změnilo na doživotí.

Před šesti lety se pak Muchtaran odvolala k nejvyššímu pákistánskému soudu a jeho čtvrteční verdikt byl šokující - 13 ze 14 násilníků bylo fakticky zproštěno viny a jen jednomu zůstal doživotní trest.

Strach o život
Nyní téměř 40letá Pákistánka ani nedokázala po vynesení rozsudku vyjádřit, jak velké je její zklamání. Navíc, jak napsala britská BBC, se obává o svůj život. Tehdejší násilníci jsou totiž nyní volní a mohou se jí kdykoli přijít pomstít. "Soudům už nevěřím. Vkládám veškerou svou naději v Alláha," prohlásila po verdiktu soudu Maiová. "Ano, už se objevily výhrůžky. Vyhrožují mi smrtí a může dojít i ke stejné věci jako kdysi. Může se stát cokoli," dodala pro BBC viditelně otřesená Pákistánka.

Nicméně prý nemá v úmyslu opustit svou vesnici, či dokonce zemi. Nechce totiž ani uzavřít svou školu ani ukončit své projekty. Díky dalším penězům, které z nejrůznějších darů získala, totiž začala provozovat i útulek pro týrané ženy. Za své aktivity dostala v roce 2007 ocenění Rady Evropy a stala se Ženou roku časopisu Glamour.

'Trnem v oku'
Pokud jde o její soukromý život, Muchtaran se před dvěma lety vdala. Stala se již druhou ženou policisty v její domovské provincii Pandžáb. Obyčejní Pákistánci si jí velmi váží, představitelům mocných kmenů je ale trnem v oku. V Pákistánu bylo podle organizace Aurat Foundation loni znásilněno okolo tisíce žen. Asi 1500 jich bylo zavražděno. Dalších 500 žen se stalo oběťmi takzvaných vražd ze cti, kdy příbuzní či lidé ze stejné klanu dívku usmrtí, protože se domnívají, že má milostný poměr.