20. listopadu 2008 14:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Znovu se otevírá cukrárna Myšák

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 18Diskuse
Legendární cukrárna Myšák ve Vodičkově ulici v centru Prahy, která bude tento týden slavnostně znovuotevřena.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Legendární cukrárna Myšák ve Vodičkově ulici v centru Prahy, která bude tento týden slavnostně znovuotevřena. | foto: ČTK

PRAHA Legendární pražská cukrárna Myšák, sídlící ve Vodičkově ulici, představila své zrekonstruované prostory. V sobotu bude slavný podnik znovu otevřen po zhruba dvacetileté přestávce a nabídne svým zákazníkům prvorepublikový styl a kvalitní sortiment, vycházející z původních receptů a moderních trendů.

"Cukrárna Myšák byla pro nás výzvou. Chceme navázat na prvorepublikovou tradici. Angažovali jsme nejlepší cukráře a nabídneme prvotřídní kvalitu," řekl jednatel společnosti Ice Art Peter Freiwald. Podle něj už sám název cukrárny je zárukou nejvyšší kvality.

Neorenesanční dům postavený v 80. letech 19. století koupil v roce 1910 proslulý cukrář František Myšák. V roce 1922 jej nechal přestavět světoznámým stavitelem a inženýrem Josefem Čapkem. "Změnil interiéry na tehdejší módní styl art deco. V oblasti kavárenství a cukrárenství ovšem šlo spíše o jakési rokoko, bohatý dekorativní styl, který se zachoval v přízemních prostorách," řekl architekt Jan Špaček, který se podílel na současné rekonstrukci.Legendární cukrárna Myšák ve Vodičkově ulici v centru Prahy, která bude tento týden slavnostně znovuotevřena.

Honosná cukrárna byla velmi oblíbená mezi honorací minulé doby. "Chodívali sem Oldřich Nový, Ema Destinová, nebo Tomáš G. Masaryk. Dorty si tady ale prý nechával dělat i Klement Gottwald. To není chlouba, ale skutečnost," poznamenal Freiwald. 

Podle šéfcukráře Pavla Jurašky je sortiment cukrárny výrazně ovlivněn tradicí. "Třetina dortů se bude vyrábět podle prvorepublikových receptů. Budou tam dorty z těžkých máslových krémů jako oříškové, lanýžové, čokoládové, sachr, rolády nebo modelované ovoce z marcipánu, v němž prý vynikal sám Myšák. Chybět ale nebudou ani moderní odlehčené dorty nebo čokoládové pralinky," upřesnil.

Podle architekta Špačka musel dům projít velmi náročnou rekonstrukcí. Výzdoba v prvním patře byla v komunistické době prakticky zničena. "Byla to smutná historie. V 50. letech objekt dostal do správy podnik Sodovkárny, který tam provozoval cukrárnu. Nové majitele asi iritoval buržoazní styl a interiér uvedli do holého stavu doplněného mřížemi ve tvaru sputniku. Byla tam i jakási keramická plastika s hrajícími si dětmi. Bylo to totálně zdevastované," upozornil architekt.

Podle něj se nicméně díky rekonstrukci podařilo "navodit atmosféru bohatosti, která k tehdejším cukrárnám a kavárnám patřila". Zrestaurována byla mozaiková, takzvaná piškotová podlaha v přízemí, malby na stropě, mramorové schodiště a dřevěné niky. Historicky nejcennější jsou prý štuky, které jsou unikátní. Celkem má cukrárna tři patra. Nejnižší slouží jako přípravna zákusků a zmrzliny. Přízemí vévodí velký oválný pult a mramorové schodiště vede do prvního patra s klasickou cukrárnou. Celková kapacita je 144 míst. Všechny prostory jsou bezbariérové.

Cukrárna Myšák je součástí projektu Myšák Gallery, který zahrnuje dva objekty. Vybavení cukrárny je zcela nové. Veškeré snahy získat původní zařízení jako zrcadla, svítidla, židle, paravany nebo obrazy byly prý neúspěšné. Rekonstrukce přišla zhruba na 30 milionů korun.
Lidovky.cz
  • 18Diskuse
Najdete na Lidovky.cz