Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Překvapivý cíl cesty premiéra Babiše. Zašlé francouzské městečko založené Baťou

Svět

  6:00
BATAVILLE/DARNEY (Od zvláštního zpravodaje) - Premiér Andrej Babiš v sobotu podnikl zahraniční cestu do Francie. Dopoledne se setkal s francouzským prezidentem, a poté v doprovodu slovenského premiéra zahájil ‚cestu do československé minulosti‘. Zpravodajské agentury si všímaly aktu uctění československých legionářů, svou cestu z Elysejského paláce přes legionářský památník však český premiér zakončil na překvapivém místě. V zapadlém městečku, které vybudoval ve Francii jeho oblíbenec Tomáš Baťa.

Zašlé logo Baťových závodů v Bataville. foto: Wikimedia

V malém francouzském městečku Bataville jako by se zastavil čas na konci sedmdesátých let. Opuštěné výrobní haly, kantýny, zasedací místnosti i kanceláře jsou cítit zatuchlinou. Na schodišti stojí dva pahýly stromů jako nečekaná dekorace. Bataville se přitom kdysi upínalo k úplně jiným vyhlídkám.

Továrnu na výrobu bot zde založil ve třicátých letech po zlínském vzoru český podnikatel Tomáš Baťa a vybudoval kolem ní celý komplex budov, ubytování pro zaměstnance, obchody, školy, sportoviště, a dokonce i první bazén v celém Lotrinsku. Mělo to být samostatné, nezávisle fungující město, v němž mělo podle plánů žít až patnáct tisíc obyvatel a Baťa z něj chtěl zásobovat celý francouzský trh.

Bataville v době největšího rozkvětu.
Majitelé budovy se pokusili kantýnu zrenovovat.

Alespoň tak si to představoval. Právě po svém zakladateli si městečko vysloužilo jméno Bataville, tedy Baťovo město. Dnes jej ale neznají ani všechny automobilové navigace, na silnicích k němu navádějí pouze žluté ukazatele, které jsou ve Francii zvláštností.

Ještě v roce 1971 vyrobili zaměstnanci místní fabriky přes čtyři a půl milionu párů bot. Společnosti Baťa se však přestalo v Bataville dařit a vedení bylo i přes stávky nuceno provoz filiálky ukončit. 

Výrobní linku obsluhují dva muži. Celkem pracuje v továrně 14 lidí.

Budovy byly rozprodány a většina zůstala nevyužita a napospas rozkladu. Ve výrobě bot se pokračuje jen v malé části, kterou vlastní společnost Fox Loisirs vyrábějící izotermické boty připomínající socialistické sněhule podle Baťova návrhu „Original“.

Právě toto Čechy i Francouzi zapomenuté městečko, kde problém i s dostupností telefonního signálu, přijel v sobotu během své jednodenní návštěvy Francie navštívit český premiér Andrej Babiš. Na místě ho po příjezdu přivítali zástupci místní samosprávy i předseda spolku La Chaussure Bata (Bota Baťa).

V bývalé budově kantýny poté premiér pronesl francouzsky krátký projev, ve kterém hovořil mimo jiné i o odkazu Tomáše Bati, a poté se odebral na prohlídku značně zašlého komplexu, kde mu místní lidé ukazovali současnou výrobu bot nebo 3D tisk bust.

V sobotu to však nebyl jediný premiérův „výlet“ do československé historie. O několik hodin dříve pokládal společně se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim a francouzskou ministryní obrany Florence Parly věnce u města Darney na severovýchodě Francie, kde se nachází pomník připomínající zdejší založení československých legií.

Vojáci v historických uniformách s československým praporem.

Přesně před sto lety totiž na zdejší planině přísahalo věrnost československému státu na šest tisíc vojáků, kteří se za zemi rozhodli bojovat. Tehdejší francouzský prezident Raymond Poincaré tam mimo jiné za účasti budoucího československého ministra zahraničí Edvarda Beneše jménem své země uznal právo Čechů a Slováků na samostatný stát a jednotce předal jako dar od města Paříže československý prapor zhotovený podle návrhu Františka Kupky.

Premiér Babiš ve svém sobotním projevu připomněl, že přísahou v Darney vznikla oficiálně československá armáda. Ta se podle jeho slov stala symbolem československého státu v jeho počátcích, protože byla zdrojem sebevědomí. 

Památník v Darney leží uprostřed polí. Toto je příjezdová cesta k němu.

Babiš se rovněž několikrát dovolával masarykovských tradic a snahy prvního československého prezidenta zajistit pro svou zemi demokracii a pevné ukotvení v evropském prostoru. Spolu s Pellegrinim přitom poděkoval Francii za aktivní roli při vzniku Československa.

Lehkou pachuť na setkání u památníku uprostřed polí zanechala neúčast francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, měl být původně na ceremonii přítomen. 

Hlavy států podepisují strategický akční plán.

Nakonec se s premiéry obou zemi setkal pouze v Elysejském paláci, kde společně podepsali akční plán o strategické spolupráci v řadě odvětví pro následující čtyři roky.

Podle spekulací některých médií měla být za neúčastí francouzského prezidenta v Darney neshoda mezi státníky v oblasti migrační politiky. To však premiér Babiš razantně popřel jak ráno při odletu do Francie, tak i po položení věnců a ukončení ceremoniálu v Darney.

„To jsou nepodložené spekulace a nesmysly. To bych mohl také spekulovat, že ve čtyři hodiny hraje Francie proti Messimu,“ uvedl pro média Babiš s tím, že by důvodem klidně mohlo být, že francouzský prezident chce sledovat fotbalový zápas. „S prezidentem vycházíme dobře,“ dodal Babiš.

Premiér Andrej Babiš před začátkem bilaterálního jednání s prezidentem Emmanuelem Macronem.