26. listopadu 2008 19:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zpátky ke kořenům, hlásí plakáty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Reklamní plakáty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reklamní plakáty. | foto: Lidové noviny

PRAHA  V boji o post šéfa ODS se zatím Pavlu Bémovi nedaří. Ve většině regionů má podporu dosavadní předseda Mirek Topolánek, Bém se může spolehnout na Prahu, kde má zatím své věrné. Patrné to je na první pohled. Stačí se projít centrem města a sledovat reklamní plakáty.

Jeden z nich, propagující vánoční trhy, by mohl být považován za Bémovu agitku. Je na něm totiž slogan „Zpátky ke kořenům“. Tedy heslo podobné známému Bémovu výrazu „Návrat k modrým kořenům“, kterým primátor označuje nutnou změnu v ODS.

Plakáty navíc vyvěsila trhovecká firma Taiko, která je známá svými dobrými vztahy s magistrátem i s Bémem samotným. Firmě patří například Žluté lázně, kde v září primátor oslavil ve velkém stylu pětačtyřicáté narozeniny. „Nehledejme v tom žádnou spojitost. Je to odkaz na tradiční pojetí letošních trhů,“ tvrdí mluvčí firmy Evženie Belanová. Bém věc nekomentoval.

Bémovi kritici ale vysvětlení zástupců firmy Taiko nevěří. „Je to jasné podsouvání Bémova hesla veřejnosti. Pokud chtěli říci, že se letošní trhy vrátí k českým vánočním tradicím, měli na ty plakáty napsat návrat k tradicím, a ne ke kořenům. Takhle to opravdu působí jako propagace primátora,“ myslí si poslanec ODS František Laudát. Podsouvání známého politického hesla lidem nevylučují ani reklamní experti.

„Pokud to byl záměr, mohlo by to v tomto případě fungovat. Kampaně, ve kterých je využíváno jemných konotací a vzájemného odkazování sloganů, nejsou v reklamním světě ničím novým,“ míní reklamní analytik Štěpán Wolde. Plakátů, které by mohly odkazovat na Pavla Béma, je v hlavním městě více než sedmdesát. „Jsou většinou v rušných ulicích centra města a pak také v místě konání našich trhů, tedy na Staroměstském náměstí.“ popsala místa, kde jsou plakáty k vidění, Belanová.

Poslední problém Taika: velký koncert ODS
Naposledy bylo o firmě Taiko slyšet v souvislosti s velkým Koncertem pro Prahu, který se konal 21. října na Staroměstském náměstí. Primátor Pavel Bém a prezident Václav Klaus při něm podpořili pražské kandidáty ODS před druhým kolem senátních voleb. Koncert vystrnadil z náměstí výstavu k 60. výročí vzniku státu Izrael. Taiko mělo na starosti přesun stánků s fotkami za pomník Jana Husa a jejich opětovné nainstalování. Během noci se ale tři stany zbortily a přibližně osmdesát velkoformátových fotografií bylo zničeno.

  • 20Diskuse