Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

VELKÁ ANKETA: Zeman představuje pro naši zemi bezpečnostní riziko, říká Adamová

Události

  6:00
PRAHA -

Poslankyně TOP 09 Markéta Adamová. foto: Yan Renelt, MAFRA

Poslanci i senátoři nejsou za jedno s účastí na oslavách státního svátku 28.října. Opozice otevřeně vyzvala k neúčasti na akce na Hradě. ČSSD nechává rozhodnutí o účasti na svých poslancích. Server Lidovky.cz se v anketě zeptal všech senátorů a poslanců, zda se oslavy jednoho z nejvýznamnějších českých svátků zúčastní.

Všem zákonodárcům položil čtyři stejné otázky:

1. Půjdete oslavit 28. října na Hrad?

2. Pokud ne, dorazíte na alternativní oslavy 28. října na Staroměstské náměstí?

3. Měl by být Jiří Brady vyznamenán?

4. Může prezident kvůli politicky odlišným názorům ovlivňovat udělení vyznamenání pro Bradyho?

Poslankyně TOP 09 Markéta Adamová.

Markéta Adamová, poslankyně (TOP 09)
1. Již potřetí za sebou pozvání na Hrad v den oslav 28. října odmítnu. Je mi skutečně líto, že důvodů rok od roku přibývá. Miloš Zeman v úřadu prezidenta představuje pro naši zemi bezpečnostní riziko, kvůli svým vazbám na nedemokratické režimy a jejich představitele. Jednoznačně tím pošlapává naše spojenectví s nejbližšími a skutečně strategickými partnery, což je EU a NATO. Zároveň poškozuje českou společnost z hlediska morálního, neboť hulvátství s nímž úřad vykonává, se postupně stává společensky akceptované a zanechá na společnosti větší šrámy, než si možná chceme připustit. Proto se ani letos oslav na Hradě nezúčastním.
2. Den vzniku samostatného Československého státu je bezesporu jedním z nejvýznamnějších, ne-li zcela nejvýznamnějším svátkem naší republiky. Určitě tedy budu 28. října oslavovat, ať už na Staroměstském náměstí, nebo někde jinde.
3. Jednoznačně ano. Pan Brady za svoji činnost obdržel řadu vyznamenání, například v Kanadě nebo Německu. Je smutné, že v jeho rodné zemi se mu ocenění dosud nedostalo. Naprosto však pochopím, když po této kauze nebude mít o vyznamenání z rukou Zemana zájem.
4. Hlava státu musí mít vždy na paměti, že se jedná o státní vyznamenání, nikoliv o vyznamenání soukromé osoby. Proto by měl prezident vždy udílet vyznamenání bez ohledu na osobní sympatie či antipatie, neřkuli bez ohledu na politický názor. Praxe, kterou prezident Zeman zavedl a předvedl už i v minulých letech či při jmenování profesorů, je naprosto neakceptovatelná a vrací nás do doby dávno minulé.

Pavlína Nytrová, poslankyně (ČSSD)
1. Ano, půjdu na Hrad.
2. Ne.
3. Udělování vyznamenání je výhradní prezidentskou pravomocí a nemůže být vynucováno.
4. Současný stav vnímám jako nadřazování osobních záležitostí ministra Hermana nad význam svátku dne vzniku samostatného Československého státu a zásah do pravomocí prezidenta. Tvrdá kampaň na prezidentské volby začala. Lidé, kteří ji tímto způsobem rozjeli, společnost nevybíravě rozdělují.

Vojtěch Adam, poslanec (KSČM)
1. Ano.
2. Tam bych nešel v žádném případě.
3. Pokud udělal to, co bylo publikováno, tak ano.
4. A jak víte,ze s vyznamenání manipuluje prezident. Nemůže to být všechno ale úplně jinak? Ono by stalo zato to zjistit například na velvyslanectví jisté světové velmoci.

Helena Langšádlová, poslankyně (TOP 09)
1. Ne, nepůjdu.
2. Nedorazím.
3. Ano, měl. Je statečný, pomáhal exulantům, zasazoval se za lidská práva a toleranci, ale především celý život vydává svědectví o hrůzách holocaustu.
4. To, co se děje je nepřijatelné.

Vít Kaňkovský

Vít Kaňkovský, poslanec (KDU-ČSL)
1. Ne. Odmítl jsem pozvání na tuto akci i předchozí dva roky a stejně tak jsem se rozhodl i letos a to ještě dříve, než došlo k politováníhodné situaci kolem pana Bradyho. Není to v žádném případě z důvodu, že bych nerespektoval význam státního svátku 28. října, ale kvůli dlouhodobému chování Miloše Zemana v prezidentské funkci.
2. Ano, chystám se na ni.
3. Respektuji fakt, že na státní vyznamenání neexistuje nárok, ale pokud bylo toto vyznamenání panu Bradymu slíbeno, pak je jeho následné zrušení společensky neakceptovatelné. A nadto jsem osobně přesvědčen, že pan Brady je přesně tou osobností, který si takové ocenění zaslouží.
4. V žádném případě.

Martina Berdychová, poslankyně (ANO)
1. Ne.
2. Nevím.
3. Ano.
4. Ne. V žádném případě.

Jiří Mihola, poslanec (KDU-ČSL)
1. Ne.
2. Spíše ne, ale navštívím některé důstojné či památné místo související s 28. říjnem. Vedu k tomu i děti.
3. Zasloužil by si to. Po celé této trapné situaci obzvláště, je dobré,ze bude oceněn ve Sněmovně, v Univerzitním prostředí, v Praze a Brně, případně jinde.
4. Při oceňování osobnosti by měla politika a zejména politikaření zůstat stranou

Jiří Šesták, senátor (HOPB)
1. Ne.
2. Ano.
3. Pokud bylo jeho vyznamenání dlouhodobě plánováno a pokud je příběh pana Bradyho zcela výjimečným, aby si vyznamenání zasloužil, pak samozřejmě ano.
4. Ne. Ani v tomto případě, ani v žádném jiném.

Václav Horáček, poslanec (TOP 09)
1. Ne.
2. Budu oslavovat ve svém domovském regionu. Moc mne to mrzí, protože takto významná událost si nezaslouží takový smutný osud. Nicméně svou účastí na Hradě bych legitimizoval jednání Miloše Zemana, se kterým nesouhlasím a hluboce jej odsuzuji.
3. Osobně se domnívám, že ano. Ale v tomto případě snad o to snad už ani nejde. President republiky má právo se rozhodnout, komu ocenění udělí či propůjčí podle svého vlastního nejlepšího svědomí a vědomí. To co se kolem vyznamenání pana Brady stalo, je absolutně nepřijatelné. Jsem přesvědčen, že president republiky ztrácí kontrolu sám nad sebou. Jinak si jeho počínání nelze vysvětlit. Máme v čele státu nemocného člověka.
4. Ne. Respektive neupírám mu jeho právo rozhodnout se, komu vyznamenání udělí a komu ne. Ačkoli se osobně domnívám, že by patřilo spíše panu Bradymu, než panu Hůlkovi. Ale to je můj osobní názor. Co by se ale opravdu nemělo dít je politikaření až vydírání skrze státní vyznamenání.

Zdeněk Papoušek, senátor (BEZPP)
1. V žádném případě nepůjdu na Hrad.
2. V každém případě půjdu na Staroměstské náměstí.
3. Jiří Brady by měl být rozhodně vyznamenán.
4. Samozřejmě, že nemá. Pan prezident se nesmí dopouštět manipulace v žádném ohledu. To jsou moje odpovědi. Jenom pozor! Zaslal jste mi otázky už s jakýmisi odpověďmi. Tak jenom aby nedošlo k záměně! To jsou podivné odpovědi, s kterými se naprosto neztotožňuji. Mějte se pěkně. Zdeněk Papoušek

Karel Schwarzenberg, poslanec (TOP 09)
1. Ne.
2. Ne.
3. Ano.
4. Ne.

Jaroslav Malý, senátor (BEZPP)
1. Budu-li fit, což nyní nejsem a léčím se, potom pozvání na Hrad přijmu. Jde o pozvání na státní svátek a ten se slaví na Hradě.
2. Viz první otázka.
3. Podle ústavy je výsostným právem presidenta vyznamenání propůjčovat, či udělovat. Nejde o lidové hlasování a všechny návrhy nejsou akceptovány. Byl bych nerad v roli toho, kdo posuzuje vhodnost či nevhodnost udělení vyznamenání presidentem republiky, i když některá udělení v minulosti vzbuzovala, nejen ve mně, přinejmenším údiv ( Renč, Sedláček). Stejná situace je případě pana Bradyho, je to na prezidentu republiky. Je otázkou co skutečně proběhlo mezi prezidentem a ministrem kultury za diskusi a zda šlo o přímluvu.
4. Předjímáte, že pan Brady měl být vyznamenán. Pokud ano, potom je to nekorektní, pokud ne a celé je to jakási hra, potom jde o hru pana ministra Hermana. Já fakta neznám, vy ano?

Rektorem Karlovy univerzity byl znovuzvolen současný šéf školy Václav Hampl.

Václav Hampl, senátor (BEZPP)
1. Oslav 28. října na Pražském hradě se ani letos nezúčastním. Již před třemi lety jsem tehdy ještě jako rektor Univerzity Karlovy byl asi historicky prvním, kdo se veřejně odmítl zúčastnit ceremonie na Hradě k 28. 10., těsně následován většinou České konference rektorů. Nebylo to z důvodu nerespektování instituce prezidenta ČR nebo státního svátku 28. října - k oběma chovám hlubokou úctu. Důvodem mé neúčasti byl nesouhlas s nedůstojným chováním prezidenta. V dalších letech se situace nelepšila, a proto jsem nadále pozvání nepřijímal. O účasti letos jsem proto ani neuvažoval, nicméně zcela pobuřující situace kolem pana Bradyho je další úrovní nepřijatelnosti.
2. Na 28. října budu letos bohužel v zahraničí. To ale neznamená, že bych na státní svátek zapomněl. Připomenu si ho vzpomínkou na naše předky, kteří bojovali nejen za samostatný stát, ale také za svobodu a demokracii. Pokud bych tuto cestu neměl, určitě bych se k oslavám na Staroměstském náměstí a u Masarykovy sochy před Pražským hradem připojil.
3. Pan Jiří Brady si vyznamenání bezpochyby zaslouží. Mrzí mě proto, že se v jeho věku místo slíbeného ocenění od českého státu dočkal toho, že byl podle všeho zneužit k podivným hrám prezidenta a jeho spolupracovníků. Těší mě, že tak jako často dříve, i tentokrát akademická obec „vykrývá“ to, co pokazili jiní, a že pan Brady bude oceněn kolegy z Palackého univerzity.
4. Prezident nemá manipulovat s nikým a s ničím.

Ivo Bárek, senátor (ČSSD)
1. Bude-li to možné, ano.
2. Ne.
3. Ano. Podle mne si toto vyznamenání zaslouží. Rozhodnutí komu bude propůjčeno nebo uděleno z došlých návrhů státní vyznamenání je ovšem na prezidentovi republiky.
4. Nebudu spekulovat. Opakuji. Prezident má podle ústavy kompetenci propůjčit nebo udělit státní vyznamenání podle svého uvážení.

Ivo Bárek, ČSSD

Vladimír Plaček, senátor (ČSSD)
1. S největší pravděpodobností nikoliv, neboť mě trápí chřipka či nějaká jiná viróza, a s ohledem na dění posledních dnů bych i tak účast velmi zvažoval ve smyslu neúčasti.
2. Odpověď je stejná, neboť nevím, jak bych na tom zdravotně mohl být, nicméně pořádat nějakou kontra akci mi připadá nevhodné.
3. V případě, že byl pan Brady s ohledem na svůj život a osud na již schváleném seznamu vyznamenaných, tak určitě ano.
4. Nikoliv, prezident má být nadstranický a nad věcí, politicky odlišné názory by neměly hrát stěžejní roli.

Posledních 6 odpovědí (například poslanec Okamura a senátor Láska)

Předchozích 15 odpovědí (například poslanci Bendl z ODS a Dolejš z KSČM)

Autoři: , , ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.