Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zradili nás voliči, naříká SPD

Česko

Poražení německých voleb – Sociální demokraté hledají viníka. Jejich šéf nevyloučil rezignaci

Německá sociální demokracie půjde po 11 letech do opozice. Její voliči utekli k Levici nebo nepřišli vůbec

BERLÍN „Už nejsme lidová strana,“ povzdechl si v neděli večer v berlínském sídle SPD jeden z řadových členů strany poté, co byly zveřejněny první nepříznivé volební prognózy. Hlavou přitom pokyvoval směrem k soše někdejšího sociálnědemokratického kancléře Willyho Brandta. Jeho melancholické rozpoložení podpořené notnou dávkou alkoholu trefně vystihovalo náladu celého štábu.

Nedělní večer totiž pro SPD skončil hotovou katastrofou. Ve volbách hlasovalo pro sociální demokraty jen 23 procent voličů, což pro stranu představuje nejhorší poválečný výsledek.

Porážku krátce po vyhlášení odhadů televize ARD přijal i kandidát SPD na kancléře a loučící se ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. „Voliči rozhodli. Výsledek představuje hořký den pro německou sociální demokracii. Není o čem mluvit. Ale bojovali jsme,“ řekl bělovlasý Steinmeier, kterému během kampaně vytýkali „bezkrevnost“. Za jeho slova se mu dostalo alespoň drobné odměny v podobě potlesku od spolustraníků.

Ve svých dalších plánech má Steinmeier nicméně jasno. Po volebním fiasku by se chtěl stát lídrem opozice a šéfem stranické frakce ve Spolkovém sněmu.

V mnohem svízelnější situaci je podle mnohých pozorovatelů předseda SPD Franz Müntefering. Ten již naznačil, že na svém postu netrvá. „Jasně jsem řekl, že jako předseda strany o své zodpovědnosti vím,“ řekl včera.

Opravdová kocovina pro SPD přišla až včera, kdy se po jedenácti letech ve vládě začalo diskutovat o tom, kam chce strana dál směřovat. „Je potřeba mluvit o posledních letech,“ citovala včera německá média Münteferinga. Podle něj je nutné mluvit nejen o lidech, ale i o obsahu politiky.

Zde je v případě SPD možná skutečně zakopaný pes. SPD tak špatný výsledek zaznamenala mimo jiné kvůli tomu, že její voliči k volebním urnám vůbec nepřišli. Sociální demokraté proto teď tvrdí, že strana by své příznivce měla vyburcovat návratem k základnímu tématu, kterým je sociální spravedlnost.

I podle expertů totiž SPD ztratila monopol na levicová témata, která jí „vyfoukla“ nejen postkomunistická Levice (Die Linke), nýbrž i Angela Merkelová.

Ta svou CDU nasměrovala do středu, a SPD tak najednou ztratila půdu pod nohama (mimochodem, i výše citovaný sociální demokrat se LN po volbách přiznal, že volil právě CDU). „Musíme blíž k lidem,“ ozývá se proto v těchto dnech z řad SPD.

Postkomunisté jsou tabu?

Experti však upozorňují, že dlouhodobým problémem, který strana bude muset vyřešit, je vztah s postkomunistickou Levicí (Die Linke). Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung se může uskutečnit generační výměna, po níž mladší stranické kádry zamíří víc doleva, a přiblíží se tak postkomunistům. „To tabu musí padnout,“ říká o sbližování s Levicí například berlínský starosta Klaus Wowereit, který už s ní spolupracuje. Postoje SPD by pak ale podle expertů byly určitě radikálnější v ekonomických a sociálních otázkách. Strana by se také rychleji odklonila od sociálních reforem nesoucích název Agenda 2010 a v zahraniční politice by se nejspíš distancovala od nasazení vojáků v Afghánistánu.

Mottem všeho snažení bude na každý pád jedna věc: SPD udělá všechno, aby neztratila pozici jedné ze dvou hlavních politických sil.

O autorovi| Petr Janoušek zvláštní zpravodaj LN v Německu

Autor: