5. prosince 2008 9:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zraněný radikál chce odškodné

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 47Diskuse
Policie obvinila 12 lidí za pondělní střet pravicových radikálů s policií na litvínovském sídlišti Janov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie obvinila 12 lidí za pondělní střet pravicových radikálů s policií na litvínovském sídlišti Janov. | foto: Michal ČížekAFP

PRAHA Ultrapravičák, který při nedávném pochodu neonacistů litvínovským Janovem přišel o prsty pravé ruky, tvrdí, že za jeho zranění mohou policisté, a zřejmě proto bude po státu požadovat odškodné.

„Vážně zvažuji trestní oznámení a pak bych samozřejmě požadoval i odškodné,“ řekl LN dvacetiletý olomoucký brusič, který si nepřál zveřejnit jméno. Zranění mu podle jeho slov způsobila jedna z výbušek, které policie používá k zastrašení demonstrantů.

„Byl to granát vymrštěný od policie. Kryl jsem si obličej, ale spadl na mě a ve chvíli kontaktu s rukou explodoval,“ dodal radikál. „Jde o úplnou ztrátu prstů na pravé ruce s výjimkou půlky malíčku a půlky palce,“ popsal své zranění muž, který se označuje za „pravicového radikála“, přívlastek „neonacista“ ale odmítá.

Policisté vinu odmítají. „Výbušky jsou jen,strašáci‘, mají jen zmást a oslnit. Mohou možná popálit, ale určitě ne utrhnout prsty...

Demonstranti ale používali vlastní dělbuchy. Jeden z nich asi nevybuchl, on ho chtěl hodit znovu a tohle se stalo,“ popsal LN policejní verzi incidentu Bohumil Kotas, zástupce ředitele severočeské policie. Bezpečnost výbušek hájí i Policejní prezidium.

Zmrzačený brusič figuruje na extremistických webech jako „hrdina z Janova“ a jeho ideoví kolegové už na něj vyhlásili sbírku. Pravda ovšem je i to, že stejné weby svým čtenářům radí, aby na demonstrace nosili vlastní dělbuchy, třeba volně dostupné armádní světlice.
  • 47Diskuse
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz