30. ledna 2008 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zruinované finance

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Lidové noviny 30. ledna 1918 

Pravda píše o finanční situaci Ruska: Majetné třídy vůbec neplatí daně. Železnice pracují s deficitem několika set milionů. Mnohé poplatky jako kolky, soudní poplatky vůbec nedocházejí. Daň z příjmů nevynáší ničeho.

Finanční situace vlády rad jest zoufalá. Ze všech koutů Ruska od fronty, od železnic, od městských a venkovských úřadů požadují se naléhavě a co nejrychleji obnosy od 10 do 500 milionů. Nedostane-li se finančnictví opět brzy do pořádku, bude rubl brzo platit jen za jednu kopějku a ceny zboží ještě desetkráte stoupnou.

List Náš Vjek zase sděluje, že se v Petrohradě šíří obrovskou rychlostí tyf. Podle novin venkovské obyvatelstvo Ruska volí teď jen buď pod teroristickým nátlakem agitátorů bolševiků, anebo sociálních revolucionářů. O nějaké uvědomělé, anebo svobodné volbě nemůže být řeči, dokonce pak nikoliv o volbě tajné. Novaja Žizn píše, že kongres železničních zřízenců prohlásil se 273 lasy proti 261 pro podporování konstituanty a proti bolševikům. Dle téhož listu obsadili Číňané Charbin a Japonci Vladivostok. Archangelsk jest ovládán Angličany.

Najdete na Lidovky.cz