2. prosince 2008 8:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zrušení summitu? Chyba

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Dalajláma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalajláma. | foto: APČTK

PRAHA Vzájemné komplimenty, uvolněná atmosféra a intelektuální diskuse o aktuálních problémech. Tak by se dalo ve zkratce shrnout včerejší setkání tibetského duchovního vůdce dalajlamy s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem. Soukromé setkání, jehož závěry nebyly veřejnosti přístupné. Tak by zase dalo popsat nedělní setkání dalajlamy s premiérem Mirkem Topolánkem.

Ještě před několika lety provázela dalajlámovy návštěvy určitá nespokojenost části české politické scény (například Václava Klause). Tentokrát se nic takového nestalo.

Ozvala se jen Čína. A nikoliv kvůli setkání Topolánek–dalajlama. Více jí vadí plánovaná schůzka tibetského duchovního vůdce s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Na žádost Pekingu byl proto „na neurčito“ odložen summit Číny s Evropskou unií, který se měl uskutečnit včera v Lyonu. Dalajlama si myslí, že rozhodnutí Číny nebylo správné. „Myslím si, že navzdory nesouhlasu a rozdílným názorům je vždy lepší se setkat a diskutovat,“ řekl na včerejší tiskové konferenci v Praze dalajlama. Čínského kroku lituje.

Havel se s dalajlamou setkal již několikrát. Tibetský duchovní vůdce včera zavzpomínal na svou první návštěvu v Praze v roce 1990. Uvedl, že cesta do čerstvě svobodné země pro něj byla „vzrušujícím zážitkem“. S Havlem se prý stali přáteli. „Vždy jsem ho považoval téměř za člena rodiny,“ řekl dalajlama. Do Česka duchovní vůdce přijel na pozvání Havla i Nadace Forum 2000. V žertu doplnil, že rozdílem proti roku 1990 je to, že Havel už nekouří. Havel podotkl, že tématem včerejšího rozhovoru byla současná situace v Tibetu.

Oba muži mimo jiné promýšleli to, jak by například Evropská unie mohla dále „tibetskou věc“ podporovat. „Chce to vytrvalost, ale zároveň určitou bdělost, protože se tam dějí některé věci, které jsou nezvratné. Jako například transfery čínského obyvatelstva do Tibetu,“ řekl Havel.

Topolánek a dalajlama spolu hovořili zhruba hodinu. „Od mých známých jsem se dozvěděl, že (Topolánek) velmi podporuje tibetský problém,“ řekl LN zástupce dalajlamy pro Evropu Ceten Samdup Čhökjapa.

 Premiér setkáním s dalajlamou navázal na své dřívější akce. Již v létě totiž měl Topolánek na klopě saka tibetskou vlaječku ve chvíli, kdy oznamoval svoje rozhodnutí odcestovat na olympijské hry do Pekingu. Otázka však je, jak na Topolánkovo setkání zareaguje Čína. Po „vystoupení“ s vlaječkou si stěžovala na ministerstvu zahraničí čínská velvyslankyně v Česku.

Petr Janoušek, Lidové noviny
  • 15Diskuse
Najdete na Lidovky.cz