24. listopadu 2008 15:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zrušte Dělnickou stranu, žádá vláda

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 154Diskuse
Několik stovek příznivců krajně pravicové Dělnické straně na náměstí Míru v Litvínově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Několik stovek příznivců krajně pravicové Dělnické straně na náměstí Míru v Litvínově. | foto: ČTK

PRAHA Vláda se postavila za rozhodnutí ministra Ivana Langera a navrhla zrušit krajně pravicovou Dělnickou stranu. S žádostí o rozpuštění strany se kabinet obrátí na Nejvyšší správní soud. Dělnická strana je spojována s dalšími ultrapravicovými uskupeními. Jejích akcí se účastní například i příznivci neonacistického Národního odporu či Autonomních nacionalistů.

"Extremismus je a bude naší prioritou. A postihováni budou všichni, instituce i jedinci," řekl na briefingu po zasedání vlády Langer.

Rozhodnutí kabinetu potvrdila ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ). Premiér Mirek Topolánek (ODS) byl rozhodnut podpořit návrh ministra vnitra na zrušení Dělnické strany už před týdnem.

Reagoval tehdy na bitku mezi pravicovými extremisty a policií, která se odehrála 17. listopadu v Litvínově. "Takové excesy, které se staly v Litvínově, je třeba postihovat velmi tvrdě," uvedl tehdy.

Podle Langra není možné, aby se pod roušku svobodné soutěže politických stran a hnutí skrývala činnost, která je podle mého názoru neslučitelná s fungováním demokratického právního státu. Odkazuje třeba na prohlášení strany ze 17. října, ve kterém DS "vyhlašuje nulovou toleranci k polistopadovému politickému systému, po jehož odstranění již delší dobu volá".

Předseda DS Tomáš Vandas už dříve řekl, že jde o "absolutně nesmyslné rozhodnutí", které nemá žádné právní opodstatnění. Tvrdí, že DS nikdy neporušila žádným způsobem zákony a že jde o snahu zastrašit opoziční politickou stranu. V nedávných krajských volbách stranu podle něho volilo téměř 29.000 lidí.

Ministerstvo vnitra samotné politickou stranu rozpustit nemůže. Může dát ale podnět vládě, která pak zrušení strany případně navrhne NSS. Proti rozhodnutí soudu nelze podat žádný opravný prostředek, přípustný je prý pouze návrh na obnovu řízení.

Lidovky.cz, ČTK
  • 154Diskuse
Najdete na Lidovky.cz