25. listopadu 2008 10:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zubová: Bursík na mě nasadil estébáka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 83Diskuse
Olga Zubová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olga Zubová | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Poslankyně Olga Zubová, která v sobotu vystoupila z poslaneckého klubu Strany zelených, ostře zaútočila na šéfa své strany, vicepremiéra a ministra životního prostředí Martina Bursíka. E-mailem rozeslala médiím sdělení, v němž upozorňuje, že Bursík na svém ministerstvu zaměstnává někdejšího pracovníka komunistické tajné policie StB, který ji a její rodinu může "mít na starosti".

Zaměstnanec ministerstva životního prostředí Miloslav Málek informaci o své minulosti komunistického kontrarozvědčíka se zaměřením na boj s "vnitřním nepřítelem", tedy s disidenty, potvrdil. "Tyhle informace se dají dohledat, jsou pravdivé. Ale to, co tvrdí paní Zubová, že jsem na ní nasazený, to je obrovská hloupost," řekl Málek.

Bursík však v parlamentu řekl, že tohoto muže nezná. "Resort má něco více než 2000 zaměstnanců a já nepřijímám všechny zaměstnance do práce," řekl. Podle něj je věcí personálního oddělení a ředitelů odborů, koho na svém úseku zaměstnají. "Já určitě na základě této informace nebudu lustrovat ministerstvo a hledat, kdo je ten člověk," dodal Bursík.

Řadový ministerský referent
Mluvčí ministerstva Jakub Kašpar doplnil, že zaměstnance vybírají ředitelé odborů, případně ředitelé sekcí ve spolupráci s personálním odborem. Ministr nepřijímá zaměstnance ministerstva, pouze jmenuje do funkcí ředitele odborů, ředitele sekcí a své náměstky. Málek v úřadu pracuje zhruba 1,5 roku a je kontaktní osobou za MŽP v celoevropské síti AFCOS, která hlídá, aby se nezneužívaly prostředky z evropských fondů.

"Role ministra při jeho přijímání na MŽP byla nulová, neboť jde o řadového ministerského referenta. Na jeho pozici není třeba lustrační osvědčení a ministerstvo životního prostředí své řadové zaměstnance nelustruje. Tudíž minulost pana Málka nebyla dodnes známa ani ministrovi, ani jeho přímým nadřízeným," uvedl Kašpar v tiskové zprávě.

Žádný amatér, nýbrž bývalý kapitán kontrarozvědky StB
Poslankyně v emailu médiím uvedla, že Málek "už několik měsíců útočí na mě a mého manžela, šíří nepravdivé informace a diskredituje mou rodinu". Zubová doplnila, že o Málkovi, který je také předsedou jedné ze základních organizací SZ narychlo vzniklých před teplickým sjezdem strany, a jeho minulosti jí známí a spolustraníci říkali už dříve. Na neověřené informace poslankyně podle vlastních slov reagovat nechtěla, do rukou se jí ale nyní dostalo písemné sdělení Petra Uhla, kterého Málek údajně zadržel naposledy 19. listopadu 1989.

"Ve světle nedávných událostí kolem poslance Moravy mám strach, že Miloslav Málek má na starosti nyní mě a mou rodinu a je pokračováním 'seriálu' o pozitivních a negativních motivacích - tentokrát proti mně ale nestojí žádný amatér, nýbrž bývalý kapitán kontrarozvědky StB," napsala Zubová. Připomněla také mail od Bursíka, který dostala omylem místo správného adresáta, ve kterém předseda SZ hovoří o "síle", kterou chce neposlušné poslance donutit ke spolupráci.

Bývalý poslanec ODS Jan Morava stál v centru letošní kauzy spojené s možnou přípravou vydírání poslankyně Zubové, která už několik měsíců není loajální členkou vládní koalice. Právě Morava natočený skrytou kamerou hovořil o Zubové jako svém stranickém úkolu i o "pozitivním a negativním" motivování poslanců, tedy zřejmě o uplácení a vydírání.

Spory Zubové s vedením její vlastní strany vyvrcholily prozatím v sobotu v Pardubicích, kde poslankyně spolu se svou kolegyní Věrou Jakubkovou oznámila odchod z poslaneckého klubu nejmenší vládní strany.
ČTK
  • 83Diskuse
Najdete na Lidovky.cz