14. června 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zůstaňte uvnitř, řekli hasiči obyvatelům hořící Grenfell Tower. Vyšetřování pokračuje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Počet obětí požáru v Grenfell Tower bude hodně vysoký. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet obětí požáru v Grenfell Tower bude hodně vysoký. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA I rok po tragickém požáru v londýnské obytné budově Grenfell Tower pokračuje policie ve vyšetřování. Nejnovějšími obviněnými se pravděpodobně stanou hasiči, kteří na začátku požáru řekli obyvatelům, aby zůstali na místě. I tento pokyn mohl přispět k vysokému počtu obětí. V domě uhořelo přes 70 osob.

„Bylo to opravdu jako film Skleněné peklo a 11. září dohromady. Abychom se dostali do budovy, museli jsme odhazovat trosky ochrannými rukavicemi a policisté používali ochranné štíty. Jako válečná zóna,“ popsal tehdy pro média situaci v londýnské budově Grenfell Tower jeden z hasičů. Z budovy totiž padaly hořící kusy polystyrenu a skleněné střepy z praskajících oken.

Požár, který přesně před rokem zachvátil čtyřiadvacetipodlažní obytnou budovu, si vyžádal celkem 72 obětí, dalších 74 lidí bylo hospitalizováno. Poslední z obětí, čtyřiasedmdesátiletá žena, následkům zranění utrpěným při požáru podlehla v nemocnici letos v lednu. Podle policie se 223 lidem podařilo před požárem za pomoci hasičů uprchnout.

I tak ale minulý týden metropolitní policie oznámila, že bude vyšetřovat postup Londýnského hasičského sboru kvůli použití termínu „zůstaňte na místě“, který měli hasiči pronést k obyvatelům domu na začátku požáru. Podle reportéra BBC Toma Symondse policie zvažuje několik obvinění z poškození zdraví a bezpečnostních opatření.

Hořící věžák a komínový efekt.
Zkáza Grenfell Tower a holubi.

„Je absolutně nezbytné, abychom celou záležitost vnímali jako možný vážný kriminální prohřešek,“ uvedl šéf Metropolitní policie Stuart Cundy. „Zemřelo tam přes sedmdesát lidí a jedno malé dítě.“

Podle expertky na protipožární bezpečnost Barbary Laneové taktika hasičů, kteří řekli lidem, ať zůstanou v bytech, selhala již půl hodiny od vypuknutí požáru. Ještě další hodinu poté ale nikdo místním neřekl, že by byty měli opustit. V tu chvíli 187 osob z domu uteklo a 107 zůstalo.

Z těchto osob se podařilo dostat ven 36 lidí, ostatní zemřeli. K tomuto faktu se přidala kromě vysoké hořlavosti materiálu zvnějšku budovy ještě řada požárních bezpečnostních nedostatků. Hasiči požár dostali pod kontrolu po 24 hodinách, zcela byl zlikvidován po 60 hodinách. S požárem bojovalo asi 250 hasičů.

Odvážení jedné z obětí požáru.

Odvážení jedné z obětí požáru.

Vyšetřování použití výrazu „zůstaňte na místě“ je součástí mnohem většího souborného policejního zkoumání požáru, které začalo v září a podle dosavadních výsledků šetření za požárem stálo hned několik selhání.

Noční požár propukl v lednici v jednom z bytů a poté se rychle rozšířil po celé budově obývané převážně sociálně slabšími lidmi a imigranty. První hlášení o požáru dostaly tísňové linky kolem jedné hodiny ranní místního času.

Podle expertů k rychlému šíření plamenů přispěl nevhodně zvolený izolační obklad budovy. K obkládce výškového domu byly při rekonstrukci použity panely s polyetylenovým jádrem. Jejich výrobce ale nedoporučuje jejich umístění na budovy vyšší než deset metrů.

Již v srpnu bylo oznámeno, že vyšetřován má být postup rady městských částí Kensington a Chelsea, která dům spravovala. Rada byla kritizována za nedostatečnou bezprostřední reakci po požáru, což vedlo k rezignaci jejího šéfa Nicka Pageta-Browna. Po neštěstí začaly úřady prověřovat požární odolnost desítek výškových budov v zemi a prakticky u všech zjistily nedostatky.

Podle obecního úřadu pro správní obvody Kensington a Chelsea, který je vlastníkem objektu, v domě žilo 125 rodin. Budova postavená v roce 1974 ve stylu brutalismu prošla krátce před požárem rozsáhlou rekonstrukcí. Vysoká je 67 metrů. Po demolici budovy by měl být na jejím místě postaven památník obětem požáru.

  • 0Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj