Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Zvát Jakeše na festival nebyl můj záměr, říká režisér filmu o komunistickém funkcionáři

Kultura

  6:30
PRAHA - Kauza „Jakeš v Trutnově“ stihla během pár dní zvednout ze židlí fanoušky tradičního antikomunistického hudebního festivalu i několik účinkujících kapel. Vše vyvolalo video, které vzniklo v rámci natáčení připravovaného dokumentu Milda režiséra Pavla Křemene, na kterém je zachycena část rozhovoru zakladatele festivalu Martina Věcheta s bývalým vysokým komunistickým funkcionářem Milošem Jakešem. Věchet v něj Jakeše vyzývá, aby se přijel na festival podívat.

Miloš Jakeš ve filmu Pavla Křemena Milda. foto: Realfilm

Ke kapelám, které zrušili svou účast na festivalu - Plastic People of the Universe a Už jsme doma – se včera přidala také Emma Smetana, která na svém oficiálním facebookovém profilu oznámila: „Tímto se omlouváme fanouškům, kteří se těšili, že nás uvidí hrát na festivalu Trutnoff... Neuvidí. Protože máme rádi Havla. A Jakeše prostě ne. Ani ze srandy.“

Jak se vůbec vzniklo a dostalo se na veřejnost veřejnost video, které vzbudilo vlnu nevole? „Nebyl to vůbec můj záměr. Došlo k tomu náhodou. Martin Věchet nás oslovil, když se dozvěděl, že natáčíme film o Miloši Jakešovi, a požádal nás o zprostředkování rozhovoru s ním. Chtěl se s Jakešem sejít a pozvat ho na festival, aby Jakeš viděl, co tehdy komunisti rozháněli,“ vysvětluje režisér filmu Pavel Křemen. „Já jako autor jsem řekl - dobře, spojím vás a panem Jakešem, ale chtěli bychom to natočit do našeho filmu. Pan Věchet s tím souhlasil a tak to vzniklo.“

Setkání Věcheta s Jakešem trvalo podle režiséra Křemena skoro hodinu. „Pak jsme z toho vytvořili pracovní video, jaké děláme po každé etapě natáčení. Dostali ho moji moji kolegové ke konzultaci, a umístili jsme ho také na fanouškovskou stránku filmu. Ale nebylo to veřejné video. Bylo to určené pro fanoušky filmu a spolupracovníky. Náš film totiž vzniká pouze z našich vlastních zdrojů a další zdroje chceme doplnit z crowdfundingové kampaně. Film nemá žádné jiné financování, snažíme se na něj sehnat peníze od veřejnosti. K tomu je vytvořená stránka, aby lidi viděli, o čem film je, a aby se dozvídali aktuality z natáčení,“ vysvětluje Křemen. Na video upozornil na svých facebookových stránkách Stanislav Penc. „Požádali jsme média, která video bez našeho souhlasu šířila, aby ho stáhla, což se zpravidla už stalo. Pana Pence jsme vyzvali také, ten ale zatím video podle mých informací nestáhl. Tento týden to budeme řešit s právníky.“

Proč se vlastně rozhodl natočit o Jakešovi film? „myslím si, že ať chceme nebo nechceme, je součástí našich novodobých dějin, stál při všem důležitém, co se v této zemi stalo od roku 1945 až do roku 1989, a protože je ochoten popisovat neznámé komunistické rituály a zákulisní okolnosti totalitní vlády. To je smysl našeho dokumentárního filmu. Natáčíme jeho vzpomínky, které nikdy před tím žádný vysoce postavený komunistický politik nikomu neřekl. A samozřejmě kromě toho je to silný příběh vzestupu a pádu člověk, který se z nuly dostal na vrchol a z toho vrcholu zase spadl dolů.“

Miloš Jakeš a František „Čuňas“ Stárek ve filmu Pavla Křemena Milda.
Miloš Jakeš ve filmu Pavla Křemena Milda.

Cílem natáčení podle Pavla Křemena rozhodně nebylo nějak poškodit Martina Věcheta nebo jeho festival. „Jde nám jen o to, aby vznikl zajímavý dokumentární film. My v něm konfrontujeme Miloše Jakeše s lidmi, kterým režim nějakou formou ublížil, a i proto jsem připustil, že se Jakeš s Věchetem může před kamerami sejít. Martin Věchet mu tam vysvětluje, že komunističtí estébáci festival rozháněli a rozbíjeli úplně zbytečně. A proto ho zve na festival,“ dodává Křemen.

Film Milda by měl mít premiéru na podzim tohoto roku, dokončit by se měl během léta.

Autor: