Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Je suis Charlie. Má exlidovce Kalendu za nevkus a opilost šetřit policie?

Názory

  9:38
PRAHA - Postihování verbálních „zločinů“ u nás kvete Otloukánkem posledních několika dnů je Daniel Kalenda, dnes již bývalý funkcionář KDU-ČSL. Napsal v opilosti na Facebook krajně odporný a pitomý text, který následně smazal a omlouval se za něj. Ztráta funkcí v politické straně a celorepubliková ostuda a jistý typ negativní proslulosti mohly být asi dostatečným trestem. Zjevně ale ne pro všechny.

Daniel Kalenda. foto: Facebook

Pavel Bělobrádek chtěl tohoto pána vyloučit ze strany (k čemuž nakonec došlo): „Názorová pluralita je zcela v pořádku, tu nikdo netrestá, ale končí tam, kde se dostáváme za hranu toho, co je a není v souladu se základními principy naší politiky.“ Přisadil si i europoslanec za ANO Pavel Telička: „... myslím, že je zralý na vyšetřování. Ne lékařské, ale policejní.“ Už jen čekáme až za dva, za tři dny někdo navrhne Kalendovi trest smrti s následným vyškrtnutím z národa.

Daniel Kalenda se na svém facebookovém profilu opřel do migrantů.

Jak je možné, že titíž lidé, kteří požadují příkladně potrestat lidoveckého provinilce, ještě v lednu pochodovali ulicemi pod transparentem Je suis Charlie? Jak to, že veškeré přísahy na svobodu slova a toleranci naší společnosti k verbálním úletům všeho druhu měly tak krátkou trvanlivost? Inu, vymezovat se proti cizímu, importovanému terorismu je snadné a populární. Připustit ale, že takhle nepřiměřeným způsobem může ulétnout kdekdo, je těžší. Proto se k hlouposti, jako je jeden bezvýznamný facebookový textík, vyjadřují ministři i poslanci s takovou měrou hysterie, až to zaráží.

Kdyby se pan Kalenda pustil vulgárně a neomaleně například do prezidenta Zemana, jistá část politiků by hýkala blahem, ostatní by to přešli mlčením. Jakmile ale byl „zlý“ na uprchlíky, je potřeba zasáhnout. To není jeden z nás, to není lidovec ani politik. Čekáme až tohoto nebohého bližního někdo označí za vyvrhele či zrůdu.

Co z takového přístupu může plynout? Do politiky se nikdo nehrne a nepohrne. Jsou pro to dobré důvody, někde se budete angažovat, pracovat, snažit se a schůzovat, ale jakmile někde něco nevhodného veřejně řeknete, nejen že přijdete o funkci, což je adekvátní, ale ještě vás vyškrtnou a všichni straníci se od vás pokrytecky odvrátí. Druhýmdůsledkem může být omezování svobody projevu, či spíše rozšiřování verbálních zločinů. Vedle propagace nacismu bychom mohli zavést zločin znevažování uprchlíků anebo obecněji zločiny z nenávisti. V takovéhle atmosféře je těžké připomínat, že represemi nelze na nikom vynutit lásku k bližnímu.