Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zvrat v Itálii. Berlusconi chce schválit reformy a rezignovat

Svět

  20:17aktualizováno  21:08
ŘÍM - Italský premiér Silvio Berlusconi podá demisi, jakmile parlament schválí plán hospodářských a rozpočtových reforem, které požaduje Evropská unie. Balík reformních kroků už parlament projednává, konečné hlasování se podle agentury AP očekává během příštího týdne.

Berlusconi chce schválit reformy a rezignovat foto: Reuters

Agentura Reuters uvedla, že reformní plán měl být původně schválen do konce listopadu, ale vzhledem k naléhavým okolnostem se možná celý proces urychlí.

ČTĚTE VÍCE:

Berlusconiho pozici na italské politické scéně výrazně oslabilo hlasování o státním závěrečném účtu, které odhalilo kritické trhliny ve vládní poslanecké většině. Ze 630 poslanců hlasovalo pro zákon jen 308, takže zákon byl sice schválen, ale vláda ztratila většinu.

Italské potíže

Itálie lavíruje kvůli růstu výnosů ze svých dluhopisů na hraně zásadních finančních potíží. Těžkou situaci třetí největší ekonomiky eurozóny umocnily turbulence na politické scéně.

S napětím na situaci na Apeninském poloostrově pohlíží i zbytek Evropy. Dle některých hlasů by v případě, že by se Itálie, jejíž dluh dosahuje 120 procent HDP, dostala do podobných potíží jako Řecko, nebylo v silách partnerů z EU ji pomoci.

Zrada osmi spolustraníků

Berlusconi parlamentní schůzi označil za "zradu" svých osmi spolustraníků, kteří vládu nepodpořili. Po hlasování se odebral k prezidentovi k asi hodinové konzultaci.

"Jakmile proces (schvalování reforem) skončí, předseda vlády odevzdá své pověření do rukou hlavy státu, která zahájí nezbytné konzultace s ohledem na stanoviska a návrhy všech politických sil," uvedla prezidentská kancelář po setkání hlavy státu s premiérem.

Napolitano v prohlášení uvedl, že Berlusconi si je vědom důsledků dnešního hlasování o státním závěrečném účtu, které odhalilo slabou pozici vlády. Poukázal prý na naléhavou nutnost přijetí nových rozpočtových pravidel v italském parlamentu.

Berlusoniho seznam osmi 'zrádců'

Druhá nejzadluženější

Itálie je pod značným tlakem finančních trhů, což jí zvyšuje náklady na krytí úroků. Země je po Řecku v eurozóně nejzadluženější, její dluh se pohybuje kolem 120 procent hrubého domácího produktu.

Hlasování v italském parlamentu

Výnos klíčového státního dluhopisu Itálie během dneška vystoupil nad 6,7 procenta a rychle se přibližuje hranici sedmi procent. Experti tvrdí, že pokud se výnos desetiletého dluhopisu tak vysoko skutečně dostane, Itálie překročí hranici, z níž už není návratu.

Berlusconi ve funkci

  • 15. dubna 2008 - Berlusconim vedená pravice získala po předčasných volbách jasnou většinu v obou komorách parlamentu.
  • Červenec 2008 - Parlament schválil kontroverzní návrh zákona o imunitě nejvyšších představitelů státu. Norma měla chránit prezidenta, premiéra a šéfy obou komor před stíháním po dobu, co budou v úřadu (opatření zrušil ústavní soud v roce 2009).
  • Červen až srpen 2009 - Média obvinila Berlusconiho ze styku s nezletilými dívkami, skandály se týkaly i placených společnic. Premiér přiznal, že "není svatý", ale řekl, že hodlá vládnout až do konce mandátu. Jeho manželka požádala už v květnu o rozvod.
  • 9. února 2011 - Prokuratura požádala o zahájení procesu proti Berlusconimu, který čelí obvinění z placeného sexu s nezletilou dívkou a ze zneužití svých pravomocí. Soud návrhu vyhověl.
  • 30. května 2011 - Berlusconiho PDL utrpěla drtivou porážku v obecních a regionálních volbách. Po 18 letech přišla o kontrolu nad Milánem a neuspěla ani v dalších významných městech.
  • 14. září 2011 - Poslanci schválili vládní návrh na zvýšení daní a omezení státních výdajů. Návrh počítá s tím, že stát získá do roku 2013 úsporami a novými daněmi 54 miliard eur. Plán byl reakcí na tlak ze strany finančních trhů, který zvýšil náklady na obsluhu státního dluhu.
  • 14. října 2011 - Vláda jen těsně přečkala hlasování o důvěře. Hlasování navrhla opozice poté, co vláda o několik dnů dříve kvůli absenci některých poslanců prohrála rutinní hlasování o rozpočtu za rok 2010.
  • 4. listopadu 2011 - Předseda Evropské komise José Barroso prohlásil, že Itálie požádala Mezinárodní měnový fond, aby dohlížel na její hospodářské a fiskální reformy.

Na nedávném summitu zemí skupiny G20 v Cannes Itálie požádala Mezinárodní měnový fond, aby dohlížel na plnění jejích reformních závazků, které dala Evropské unii. MMF by měl spolu s EU dohlížet na reformu penzijního systému, reformu pracovního trhu a na strukturální reformy. Cílem těchto opatření je zabránit propadu do dluhové krize řeckého typu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!