Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zvukaři, který před Zemanem pustil Modlitbu pro Martu, hrozí pokuta 15 000 korun

Česko

  11:18aktualizováno  15:31
LIPNÍK NAD BEČVOU - Pokuta až 15 000 korun hrozí jednapadesátiletému Jaroslavu Henslovi za pouštění hudby během mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou. Hensl ve středu na náměstí v Lipníku pouštěl v rámci protestu proti prezidentovi píseň Modlitba pro Martu. Přitom jej zadrželo několik policistů v civilu.

Miloš Zeman se setkal 8. listopadu s obyvateli Lipníka nad Bečvou. foto: MAFRA

Podle policie je podezřelý z přestupku proti právu shromažďovacímu, řekl to ve čtvrtek krajský policejní mluvčí Libor Hejtmánek. Pořadatelé protestu kvůli zákroku policie podali trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zeman se na úvod návštěvy Olomouckého kraje v Lipníku ve středu v podvečer setkal s místními. Podle Hejtmánka bránil Hensl shromáždění nepřístojným chováním, kdy rušil hlasitou hudební produkcí projev jednoho z účastníků shromáždění.

V Lipníku uviděl Zeman červené karty. Policie zadržela zvukaře za hlasitou Modlitbu pro Martu

„Za přestupek lze uložit pokutu do výše 15 000 korun,“ řekl Hejtmánek. Nebude-li právní kvalifikace změněna, projedná přestupek radnice v Lipníku nad Bečvou.

Hensl popřel, že by narušovali setkání prezidenta s veřejností. „Byli jsme skupinka protestujících s červenými kartami, pustili jsme hudbu, kterou jsme na nás chtěli upozornit, ale že bychom tím shromáždění narušili, pocit nemám. Narušení mítinku bych si představoval jinak. Nechci se chovat protizákonně,“ řekl Jaroslav Hensl.

Obyvatelé Lipníka nad Bečvou protestovali proti Miloši Zemanovi.
Prezident Miloš Zeman v Lipníku nad Bečvou.

Protest se odehrával v prvním patře jednoho z domů na náměstí, odkud protestující pouštěli hudbu. Další demonstranti stáli i na náměstí. Policisté protestující v budově před setkáním legitimovali a upozornili, že nesmějí vystrkovat z oken transparenty a musí mít v místnosti rozsvíceno, což prý splnili.

Ke konci písně ale podle Hensla přiběhlo do propůjčené místnosti asi osm černě oblečených mužů s kamerou a nařídili mu, ať hudbu okamžitě vypne. Pak jej odvezli na služebnu, kde strávil asi dvě a půl hodiny.

„Můj pocit je, že použili hrozně moc lidských zdrojů na přerušení protestu, který nebyl tak významný, aby na to použili takové komando. Byla to demonstrace síly, vypadal jsem jako nebezpečný zločinec,“ dodal Hensl.

Ministr vnitra Milan Chovanec oznámil, že nechá postup policie prověřit.

09.listopadu 2017 v 15:15, příspěvek archivován: 09.listopadu 2017 v 15:30

Požádal jsem Policejní prezidium o prověření zásahu v Lipníku nad Bečvou. Informace dostupné z médií otevírají naprosto oprávněné otázky. Policie na ně musí jasně odpovědět!

Trestní oznámení na neznámého pachatele podala jedna z demonstrujících, Simona Hradílková, dcera bývalého disidenta a polistopadového ministra vnitra Tomáše Hradílka, který na protest proti Zemanově opětovné kandidatuře drží devátý den hladovku.

„Nějací lidé odvezli našeho kamaráda, ti lidé nebyli označeni jako policie, připadalo mi to natolik závažné, že jsem chtěla, aby to policie prověřila. Nevěděli jsme, kam ho odvezli. Ten člověk se ničeho nedopustil,“ řekla Hradílková.

Iniciátoři protestu trvají na tom, že šlo o kultivovaný protest, z následků jsou rozčarovaní. „Nevěděli jsme, co se děje, kde je náš kamarád a jak se dostali do soukromých prostor, které jsme měli půjčené od majitele restaurace,“ řekla iniciátorka protestu Marie Šuláková. „Muž byl policisty opakovaně vyzván, aby zanechal svého protiprávního jednání,“ tvrdí však policejní mluvčí Libor Hejtmánek.

Mítink na náměstí v Lipníku nad Bečvou byl prvním veřejným shromážděním prezidenta Zemana s obyvateli během návštěvy Olomouckého kraje. Během čtvrtku jej čeká setkání na náměstí s obyvateli Zábřehu a Mohelnice a v pátek v kulturním domě ve Vápenné na Jesenicku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!