Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Online reportáž

17:33
Lidovky vám přinášejí on-line!
14:20
Kandidáti byli pozváni na občerstvení. Debata prezidentských kandidátů skončila
14:19
Klaus nabídl Švejnarovi svou knížku. Ten ji přijal a dodal: "Vidím, že sám nečtete odbornou literaturu, já si ji naopak přečtu," řekl Švejnar. "To byla jedovatá větička," dodal Klaus.
14:14
Senátorka Gajdůšková se ujímá konečného slova: Snažili jsme se zodpovědně podpořit své rozhodnutí o prezidentské volbě. Děkuji pánové za Váš čas.
14:14
Klaus: Výhružka že v druhém období budu neřízenou střelou opravdu nehrozí. Pana Švejnara znám opravdu velmi málo, nad jeho ekonomickými názory sinám hrůzou. Svými články v novinách při rozpadu ČSFR mě opravdu ničil.
14:13
Švejnar: Zajímavá otázka. Můj protikandidát by měl mít všechny silné stránky, které vykázal. Bude silný a houževnatý. Bude prosazovat své myšlenky. S některými souhlasím, s některými ne. Ve druhém období bude mít určitě volnější ruku, než prezident, který usedne do prezidentského křesla poprvé.
14:13
Gajdůšková poožila závěrečnou otázku: V případě, že bude zvolen váš protikandidát, co budou jeho plusy a co minusy?
14:09
Klaus: Termín soudcokracie je termínus technicus,a znám ho z americké literatury, pokud tento termín neznáte, tak jsem velmi překvapen. Paní senátorce chci říci, že jsem šťastný, že má ve své sbírce publikaci CEPu. Trošku jste mě zklamala, že jste ji zatím nečetla. Já tento termín cítím jako vážný problém k ohrožení demokracie. Ústavní soud nekomentuji, je to instituce, která si upevňuje své místo. Jeho výsledky respektuji, je to jedna z klíčových institucí. Gajdůšková reaguje, že by bylo dobré ještě pohovořit o jmenování soudců, ale není na to čas.
14:06
Švejnar: V dobře fungujících společnostech hrají soudy velkou roli. Dovolím si příklad. Při volbách v Americe, rozhodovalo se mezi Al Gorem a Bushem, soud tehdy rozhodl 5:4 v neprospěch Gora. Ten prohlásil, že s výsledkem nesouhlasí, ale soudní rozhodnutí respektuje. Měli bychom soudy ctít a respektovat. Je to pilíř, jedna z hlavních částí vládního systému. Nevidím důvod, proč mluvit o soudcokracii, přenechám to svému protikandidátovi. Prezident by měl přispět k tomu, aby soud fungoval. Měl by jmenovat kvalitní soudce.
14:08

Oba debatéři a moderátorka diskuse, senátorka Gajdůčková. (Foto LN Hynek Glos)

  • Kandidáti na prezidenta na začátku debaty v Senátu.

    Kandidáti na prezidenta na začátku debaty v Senátu. / Autor: Lidové noviny

13:58
Senátorka Jiřina Rippelová: Pan Klaus uvedl, že když nebude zvolen prezidentem, vrátí se do CEP, mám od CEP knihu s názvem Soudcokracie, fikce nebo realita. V čem spatřujete rozdíl mezi závislostí soudní moci a soudcokracií. Jak jste spokojeni s rozhodováním Ústavního soudu?
14:02
Švejnar: Zde se velmi liším. Skrze aktivní členství v EU můžeme nejlépe hájit naše národní zájmy. Prezident by se měl zúčastňovat všech setkání EU, jen v rámci Unie můžeme uspět na světovém trhu. S nepřijetím eura jsou spojená mnohá nebezpečí, proto musíme vstoupit do EMU co nejdříve. Slovinsko je nám příkladem.
13:58
Klaus: Naše členství v EU nemělo alternativu, bylo nevyhnutelné. Nemohli jsme vstoupit do jiné unie. Já jsem také podával přihlášku do EU v roce 1996. Jsme tam a musíme se chovat co nejracionálněji. Musí nám jít také o to, aby se tak chovala Unie. K přijetí eura- česká ekonomika roste. Přiblížili jsme se k možnosti, aby euro pro nás bylo smysluplné. My máme kritéria, musíme zvážit, jesti je to pro nás výhodné. Dnes to rozhodně není.
13:58
Senátor Jan Hajda: Považujete EU za záruku demokracie, svobody nebo naopak za ohoržení těchto hodnot? Jaké je Vaše hodnocení k zavedení eura?
13:57
Švejnar: Výzva teroristická je faktická. Válečný konflikt nyní nehrozí. Kdyby hrozil, tak musíme okamžitě přejít... V mírovém období musíme dát prostředky do oblasti ekologie. A musíme se postavit opět společně s ostatními spojenci. Všechny bohatší země hrají v souladu, aby měli jednoutnou strategii a my bychom se měli stát součástí svazku.
Klaus: Buď kanony a nebo máslo? Je to taková hříčka. zbytečně ji stavíme tímto způsobem. Je jasný argument, kam dát openíze. A to je peníze nebrat lidem a maximálně jim je nechat. Aby si o nich rozhodli sami. A když už si je stát vybere a musí si vybrat, tak já bych připustil, že je použít na ochranu životního prostředí. ale nejhorší využití je použít je na boj s klimatem. To by bylo vyhozování penez oknem. Doufám, že lidstvo pozná, že to je pomýlená aktivita. Pokud byste se chtěli vsadit, že se za desetiletí o oteplování nebude mluvit, jsem ochoten se o tom bavit.
Nikdo se nevsadil.
13:50
Senátorka Gajdůšková: Představme si, že jsme v prezidentském systému, že máte větší rozhodovací schopnosti: Kam byste dali volné finanční prostředky: do ekologie, do ochrany životního prosředí nebo do zbrojení?
13:50
Švejnar: Protikandidátovy názory se velice vyvíjí. Ale k věci- Váš názor na oteplování je extrémní, jste ve světě velikou výjimkou. Z hlediska vědeckého dochází ke globálnímu oteplování, situace se opravdu zhoršuje a je příznačné, že se mezinárodní organizace těmito problémy zabývají. K tomuto fenoménu se nesmíme stavit dogmaticky, ale vědecky.
13:50

Klaus na Švejnara potěšeně kouká...

  • Václav Klaus - grimasa 2

    Václav Klaus - grimasa 2 / Autor: Reprofoto

13:47
Senátor Bárek reaguje: Chápu názor pana prezidenta, ale nesouhlasím s ním.
13:46
Klaus: Myslím, že nečekáte skutečnou odpověď. Samozřejmě považuji ochranu životního prostředí.za velmi důležitý problém. Ale odmítám aby se z ochrany klimatu stala fiktivní, nedůstojná hra. Pan Švejnar musí z akademické půdy vědět co je podstatou problému a co jen módní vlna.