Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Základy diktatury vznikly hned po válce

Ad LN 18. 2.: Studená válka po česku
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Hanibal

21. 2. 2009 16:41
Ať žije demokracie !

Pane Moslere, na něco takového co jste napsal je prostě hanba reagovat. Já se naopak domnívám, že tak jak se spodina vyrovnala v r. 1946 při volbách s tím prvorepublikovým pozůstatkem kapitalismu, bylo něco nevídaného. A vy se jen těšte na to, že až tahle "vyhlídková" demokracie to přepískne ještě víc než se jí to zatím povedlo, se záležitosti " spodiny" znovu nebudou opakovat a nevyhrotí se.

0 0
možnosti

Pavel Říha

21. 2. 2009 13:53
Nehazejme to na Beneše

V této době mě bylo 10-12 let. A většina lidí vedaná a ovlivňovaná komunistickou stranou komunisty podporovala, zabavoválí a přerozdělování majetku podporovala. - Populární bylo komunistické heslo "Vyvezeme v jedné káře, Němce, zrádce, šmelináře. V době voleb jsme si ve třídě hráli na politické strany- každý kluk samozřejmě reprezentoval postoje rodičů a vzpomínám, že nekomunistů nás byla hrstka. Šéfem komunistů byl kluk, který mě za protektorátu nadával do bolševiků. Později vysoký stranický funkcionář.25. února byly ulice a náměstí plny lidí, nejenom komunistů a všichni nadšeně hlasovali pro pravidelné odesílání tegramů Benešovi, aby demisi ministrů přijal.. Neschovávejme se za nebohého Beneše a přiznejme si, že jsme pronárod, kerý si nezaslouží samostatný suverenní stát.

0 0
možnosti

Novák S.

22. 2. 2009 20:50
Re: Nehazejme to na Beneše

Plně souhlasím. Jsem asi stejného věku a mám stejné vzpomínky. Před vánoci 1947 o velké přestávce ve škole se proti mně a dalšímu spolužáku postavil syn funkcionáře okresního výboru KSČ a prohlásil: všechno vám vezmeme a budeme se mít dobře. Ano statek mým rodičům vzali, ale dobře se neměli. Malí sedláci a chalupnící nadšeně volali vyženeme velkostatkáře a jejich půdu si rozdělíme. A také to provedli. Bolševici se jim za to odměnili nahnáním do zemědělských družstev. Období květen 1945 - únor 1948 již byla diktatura. Volby v roce 1946 byly zmanipulované KSČ a jejími spojenci v Národní frontě t.j. stranami lidovou a národně socialistickou. Konec konců Beneš byl socialista a svobodný zednář, který tak jako jeho následovník Václav Havel jen plnil rozkazy světové zednářské lože.

0 0
možnosti

charles

20. 2. 2009 21:30
Ježiši!

V tomto článků je tolik chyb a hloupostí až z toho hlava bolí...

Jednak neznáte (jako ale mnoho jiných) rozdíl mezi totalitní diktaturou a normální diktaturou. Za druhé; zločiny páchané na Němcích podle principu kolektivní vinny nebyla genocida, ale etnické čistky (myšleno vyhnání, které se ale obešlo bez masové likvidace) či excesy (popravy, ponižování)...Edvard Beneš nemohl vývoj po WW2 moc ovlivnit; komunisté by se dostali k moci v ČSR tak jako tak - jediné co se dalo ovlivnit bylo, jestli to bude převratem, občanskou válkou či pokojně. Dále; Stalinovi se tehdy holdovalo jako vůdci země, která osvobodila (ano osvobodila; měl by jste strávit, že většina Čechů a Slováků Rusy až do roku 1968 měla ráda) ČSR a východní Evropu od nacismu; o jeho zločinech se nevědělo až do onoho sjezdu KSSS za Chruščova....Nakonec; střední Evropa je termín spíše geografický a nikdo neví, co tam vlastně patří; Masaryk tam řadil země mezi Ruskem a Německem (tj i Balkán a Finsko...), někdy se tam řadí i Švýcarsko...

0 0
možnosti