Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jedno pivo za volantem nevadí, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví

Je to skvělá zpráva pro motoristy, kteří si odmítají odepřít jedno pivo k obědu, ačkoliv se chvíli poté mají vydat na cestu. Špatná pro policisty, kteří mají alkohol za volantem hlídat. Jsou teď bezradní.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

R. Buršík

2. 8. 2010 8:32
kdo to napsal je pěkný vůl.

nenabádá ten článek k trestnímu činu, zákon mluví jednoznačně!!!!!

0 0
možnosti

J. Kotalík

2. 8. 2010 9:08
Re: kdo to napsal je pěkný vůl.

Přesně tak, takovéhleho titulku se pak někdo chytne a kdovíjak si to vyloží. Není to přeci o tom, že se může chlastat za volantem, ale že se nemusíte bát, když sníte třeba ten kompot nebo když máte zbytkový alkohol z předchozího dne, který s vámi nic nedělá.

Kromě toho, slyšel jsem, že 0,2 většinou hlídky ignorují už nyní.

0 0
možnosti

V. Kún

31. 7. 2010 14:56
Ono se řekne, jedno pivko -

Prý až 0,20 promile alkoholu má člověk v těle běžně i tak (tj. aniž by cokoliv vypil, např. sní-li sklenici kompotu). No dobře. Ale nesměl-li až dosud před jízdou nic pít, měl v krvi jen těch 0,20 promile a ani o Ň více. Teď si řekne, že má povoleno vypít před jízdou jednu desítku, klidně si ji i dá - a v krvi bude mít už 0,20 + 0,24 promile, tj. 0,44 celkem. O tomhle množství už ale nikdo od lékařů ani od police netvrdí, že je bezpečné. - A pak tu samozřejmě budou řidiči, kteří si rovnou řeknou, že mohou-li si dát jedno pivko, mohou vypít i druhé - však on to podle nich nikdo nepozná. A už bude mít v krvi minimálně 0,60 promile. - A těch hádek u tzv. malých nehod (které se dnes kvůli menší škodě nemusejí hlásit policii), když podnapilí řidič bude poškozenému tvrdit, že vypil jen jedno pivo - a to má dovolené - a přitom z něho bude táhnout jako z výčepu.

Nulová tolerance měla své mouchy, ale klady vysoko převažovaly. V bezpočtu zemí nám ji záviděli. - Počkejme si za rok, co s jejím zrušení přibyde mrtvých na silnicích.

0 0
možnosti

J. Krásenský

31. 7. 2010 13:56
Nulová tolerance je nesmysl

Nadýcháte aniž požijete a to z důvodů nemoci, stravy (třeba margotka), střevní zácpy i ústní hygieny. A nedovoláte se. 0,1 promile nevyvrátí ani krevní zkouška. Lehce odbouráte, než Vás k ní přivezou.

Zkušenosti a praxe od "civilizovanějších" sousedů dokládají, že ani 0,5 promile nemají vliv na úmrtnost na silnicích.

A prakticky: Co tak nulovou toleranci při překročení rychlosti, nebezpečného předjíždění a nedodržování bezpečné vzdálenosti. Počet mrtvých i nehod by tak u nás nepochybně a výrazně klesl. Jenže tyto přestupky považuje česká "řidičská elita" za pýchu svého řidičského umění.

Je to špatný zákon a proto nepřispěl ke snížení nehodovosti ani umírání...

Jsem pro abstinenci před jízdou.

0 0
možnosti

L. Puncochar

31. 7. 2010 12:56
U nás v Rakousku....

.... je hranice dokonce 0,5 promile, tedy přibližně dvě velké piva (dvanáctky) a počet nehod není nijak katastrofální, já sám si dám někdy i dvě pivka, nevidím v tom žádný problém.

0 0
možnosti

F. Vejr

1. 8. 2010 18:36
Re: U nás v Rakousku....

Moje řeč! Mám vůdčí list od r. 1957, to byl ještě Tudor. Žádnou bouračku jsem neměl a to používám Německou normu, ta mě vyhovuje. Když se třeba navečír vracím z Moravy, tak pro bezpečnost jízdy už si musím ty dva škopky dát a pak zase zbystřím a nemohu za volantem únavou usnout. Jinak bych mohl bourat.Těch O,5 promile je pro můj věk akorát. Ani v Rakousku, Německu a jinde , kde je 0,5 promile nejsou s tím potíže. Blbost by byla dát si čtyři škopky, to bych trestal!

0 0
možnosti

J. Sever

31. 7. 2010 12:37
Zatracení pitomci ...

... jsou ti ministerští vědátoři. Předně není rozumné, takovou informaci publikovat. Nač?! Chytí se jí totiž pouze neukáznění pitomci.

A zadruhé - je to padesát let, co nám pan Beránek v lounecké autoškole ukazoval známý pokus postřehu. S pravítkem.  Zkoušený si dá jedno malé pivo a počká tak 5 minut. Zkoušející drží na zdi prstem cca ve výši očí tak 30 cm dlouhé pravítko. Zkoušený dá asi 10 cm nad dolní konec pravítka dlań, načež jej ten prvý najednou pustí a zkoušený jej má na zeď "přičapnout". Po té "třetince" se nám to povedlo jen zcela výjimečně. Pravda, ono se to pivko v člověku "rozleží" ale ta chvíle, kdy je ten mozek otupělý, ta tam je a je podle okolností různě dlouhá. Takže není pravda, že žejdlík nevadí. Nám, dobře živeným, sportujícím mladíkům, psychicky v pohodě tehdy vadil.

Ne, že bych občas jedním pivkem nezhřešil, ale nikdy ve městě. A za městem jedu tak půlhodinku velice krotce...        

0 0
možnosti

J. Sever

31. 7. 2010 12:47
Re: Zatracení pitomci ...

A jen na okraj: 0,24 jednoduše nemůže neovlivnit všechny stejně. Jako starý chlap musím s pomalejší reakcí počítat tak jako tak. Zkušený řidič, nebo řidič s vyšším intelektem to mají také horší, protože je řízení nestačí dost zaměstnat a oni občas "vypínají". Takže napsat takto paušálně 0,24 (zkoušeli jste si ten pocit doma změřit?) svědčí o pitomcích. Na ministerstvu i v redakci.

0 0
možnosti

J. Kliment

31. 7. 2010 12:16
Ten článek

má poněkud zavádějící titulek - ze zákona stále platí nulová tolerance. Zjištění, že obsah do 0,24 promile neovlivní kvalitu řízení může znamenat jen tolik, že buď zákonodárci upraví předpis (nepravděpodobné) anebo že bude vydán interní manuál pro policisty jak postupovat při naměření těchto hodnot. Ale taková interní záležitost nesmí jít proti vyššímu předpisu, takže se může upravit maximálně "sazba" za nadýchání do 0,24.

0 0
možnosti

P. Fiala

31. 7. 2010 10:00
0,25 promile

Jsem řidič a mám obavu z budoucího provozu. Již teď jsou statistiky o příčinách nehod jasné. V různých počasích bude mít obsah alkoholu různý účinek, stejně tak i na řidiče/řidičky různých tělesných konstitucí.

Na silnicích jde o zranění-životy a věcné škody a náklady na kontroly. Plus je to pro výrobce a prodejce měřicích zařízení a hlavně pro prodejce piva a jiných alkoholických nápojů. Určitě se ozvou narkomani, že jsou diskriminováni a že si též chtějí před jízdou alespoň trochu šňupnout.

Docela bych přivítal zveřejnění důvodů od ministra zdravotnictví.

Řidiči nepijící alkoholické nápoje budou více ohroženi, stejně tak cyklisté a chodci (to je asi 99% účastníků silničního provozu).

0 0
možnosti

S. Lazárek

31. 7. 2010 10:34
Re: 0,25 promile

Já myslím, že je to posunuto tam, kam to nepatří. Hranice 0.24 promile byla stanovena ne proto, že by tím bylo jaksi povoleno vypít jedno pivo (které se ale do té tolerance vejde, to je pravda) ale protože nikdo neumí stanovit, že pod tuto hranici není naměřený obsah alkoholu v krvi způsoben metabolickými procesy onoho měřeného jedince. To je důvod oné tolerance a já jsem pro.

Pokud má člověk nějakou metabolickou poruchu a v krvi má KDYKOLIV určitou hladinu alkoholu v krvi, nevidím jediný důvod, proč by měl být za tento svůj stav popotahován policií a předvoláván na přestupkovou komisi k podávání vysvětlení. To je z mého pohledu hloupost.

Pokud se tu hovoří o nebezpečnosti alkoholu za volantem, je to jistě pravda, bez nejmenší diskuze, ale pokud bych si měl vybrat koho potkám na nějakém nepřehledném úseku, zda někoho, kdo má oněch 0.24 promile nebo někoho, kdo má třeba angínu, vysokou horečku, napuchlé oči jako angorák a který jednou rukou smrká do kapesníku a druhou se pokouší řídit, já bych si tedy vybral toho prvního, je pro mě rozhodně méně nebezpečný, než ten druhý řidič......

0 0
možnosti

R. Buršík

31. 7. 2010 9:47
jen pivo jedno je v dutých hlavách doprovázeno

po většinou celou partou piv, ale když je na ministerstvu nějaký opila tak může i vodka

0 0
možnosti

B. Michal

31. 7. 2010 9:04
Nevím, proč by to mělo přidělávat vrásky

Zkrátka při kontrole se naměří do 0,25 promile a policajt řekne "děkuji, nashledanou" a bude to. Stejně ty zajímavé úlovky při kontrolách mají naměřené zcela jiné hodnoty.

A kdo na to bude hřešit a dá si před jízdou tu desítku, tak se jednoho dne přepočítá (nějaký zbytkáč... a bude bez řidičáku).

0 0
možnosti