Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

DOLEŽAL: Turecko - náš vzor

Referendum, které právě proběhlo v Turecku, je podle toho, co si člověk může přečíst v našich novinách, pozoruhodná záležitost. Na první pohled triumfovala demokracie: podařilo se vyrvat soudní moc z pařátů armády. Tím se zároveň omezuje nebezpečí vojenských převratů. Turecko vyšlo vstříc požadavkům EU i představám Evropanů o spravedlivém uspořádání společnosti.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VN

V. Novák

13. 9. 2010 18:29
Tak si vzpomínám, jak v 89. měl každý,

ale doslova každý plnou hubu demokracie, parlamentarismu, Vlády Lidu a že se konečně navrátí...

Uplynulo ani ne 20 let - a demokracie je najednou na obtíž. No, on ten lid se halt nechová - a to ani v Česku, ani v Turecku - jak by se Doležalovi líbilo.

Co ten lid vyměnit, jak kdysi doporučil Brecht Ulbrichtovi? Nepletl by se papalášům, vždy Nejlepším, Nejmoudřejším a Nejdemokratičtějším do vládnutí a nechal by se pokorně stříhat, takový správný demokratický ovčan.

To by se vládlo, co?

0 0
možnosti
SN

S. Netzer

14. 9. 2010 12:16
Re: Tak si vzpomínám, jak v 89. měl každý,

Předpokládám, že stejně jako tento triumf demokracie v Turecku, schvalujete a respektujete též volební vítězství NSDAP v roce 1933.,

0 0
možnosti
MP

M. Prokop

13. 9. 2010 14:53
Takže parlament je apriori špatný,

ÚS apriori dobrý?

Škoda, že poslední dobou z něj lezou takové nesmysly jako souhlas s LS, zmaření voleb, "nezávislost" soudců za pár stovek .......

0 0
možnosti
AR

A. Reček

13. 9. 2010 22:18
Re: Takže parlament je apriori špatný,

Parlament není apriori špatný, ale i pro něj platí dodržování ústavou daných pravidel, jak se chovat v době kdy padla vláda. A toto vloni většina poslanců si neuvědomila, že až po vyčerpání všech možností pro sestavení nové vlády, přichází krok k vypsání předčasných voleb.  Právě na toto upozornil Ústavní soud. Právě řada déle už sloužicích poslanců si myslela, že může dělat co chce, bez ohledu na zákonem stanovené procedůry.  Tolik k zmařeným podzimním volbám. No a souhlas s Lisabonskou smlouvou byl pouze potvrzením konkrétních kroků tehdejší vlády a parlamentu i senátu. A ty nebyly činěny nezákonně.  Otázka nezávislosti soudců je také důležitá, ale nejsem právník, nemohu to blíže hodnotit.

0 0
možnosti