Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

DOLEŽAL: Schwarzenbergovi to nevadí

Předminulý týden se sešel premiér s prezidentem (na Hradě, ovšem). Tématem byl summit EU v Bruselu, který pak proběhl minulý čtvrtek a pátek. Když se na obsah jednání na Hradě ptali ministra Schwarzenberga, prohlásil poněkud dotčeně, že nebyl informován. Nato premiér Nečas vysvětlil ministrovi i veřejnosti, že je na něm a na panu prezidentovi, co si řeknou a nemají žádnou formální nebo neformální povinnost to komukoli jinému říkat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

t. cerny

1. 11. 2010 23:36
v mediich zapadne od Ceska

se slovo Cesko vyskytuje zcela minimalne  o citacich jejich celnych predstavitelu ani nemluve - takovy cesky Klaus nestoji v nasich mediich za jedinou noticku - a kdyz tak jenom v negativnim smyslu. Predevcirem byl porad o propblematice v EU kde byli ukazovani samozrejme celni predstavitele nasi EU- treba president EU Rompuy ( apropos jeho anglictina je  az zarazejicim zpusobem perfektni - naprosto nesrovnatelna s podprumernou  vyslovnosti anglictiny treba ceskeho Klause ), Sarkozy, Merkelova , Daniel Kohn - Bendit  a mnoho dalsich .Z ceska tam mluvil a to nekolikrat za sebou (!!) jen p. Schwarzenberg  , ktery jako kdysi p. Havel dela Cesku - na rozdil od udesneho Klause a jeho paladinum - jako jediny lepsi reputaci - pokud je to ovsem jeste mozne.

0 0
možnosti

V. Sylva

1. 11. 2010 18:38
Těžká věc, pane Doležale.

Karel Schwarzenberg je - a to je bez jakékoliv debaty - v zajetí dávných zvyků, které v něm od dětství a celoživotně byly pěstovány, považuje je za zcela samozřejmé : v tomto případě jde o naprostou loajalitu k nadřízeným, resp. k předsedovi vlády a k prezidentovi státu, jejž zastupuje v současné době jako ministr zahraničí (ať si soukromě o nich myslí cokoliv). To bylo dobře vidět i v minulé vládě, stejně loajální byl k Topolánkovi (vzpomeňme na případ Čunek, Schwarzenberg byl následně vysmíván, o nic jiného než loajalitu k předsedovi vlády a vládě samotné ale nešlo, ministr raději riskoval svou vlastní reputaci). Loajalitu ovšem K. Schwarzenberg považuje za naprosto a jednoznačně prvořadou, v jeho chápání jde o věc nepřekročitelnou. Je to dobře nebo špatně ? Na první pohled se zdá, že by mohlo jít o slabost. Není tomu tak. Je ovšem otázkou, zda věrnost k nadřízeným v tomto případě nezpůsobuje víc škody než užitku. To si musí Karel Schwarzenberg vyhodnotit sám. Nevím, nevím, jestli tohle může dva roky (totiž do ochodu Klause z prezidentského postu) vydržet. Ostatně, kdo ví, jak dlouho vydrží 118tičlenná koalice.

0 0
možnosti

M. Prokop

1. 11. 2010 16:31
Ono to má ještě jeden aspekt,

zdá se, že na EU nemají ministr zahraničí a premiér (s presidentem) ani podobný názor.

Těžko pak hledat kompromis.

0 0
možnosti

J. Bořický

1. 11. 2010 14:20
Vyjádření

premiera bylo velice netaktní.

0 0
možnosti