Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

První oběť exodu lékařů. Končíme, hlásí českokrumlovská nemocnice

Výpovědi lékařů ohrozily další existenci nemocnice v Českém Krumlově. K výzvě Lékařského odborového klubu Děkujeme, odcházíme, se tam připojilo 37 procent z 62 doktorů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Hochová

31. 12. 2010 11:27
Opravdu.

Důsledek pravicové politiky a prrevicového stylu myšlění.I jiné profese mají podstatně nižší platy než jinde. Ale co? není úpo nich poptávka,že?

0 0
možnosti

K. Šrajerová

30. 12. 2010 16:46
Mne by zajímalo

jak to, že například v Praze mají problém s výpovědmi lékařů nemocnice na pravém břehu a nikoliv tz na levém břehu. Co dělá Motol, Homolka a další správně, že si lékaře udržují a Bulovka špatně? Není to spíše problém managementu?

0 0
možnosti

J. Mrázek

30. 12. 2010 13:28
Zredukují se nadbytečné nemocnice-a bez odstupného!

Fandím doktorům, jen tak dál ....zbytku lékařů pak zbyde více peněz na platy. Naprosto ideální stav. Teď jen v žádném případě neakceptovat "vzetí výpovědi zpět" a bude vyhráno. Také máme o cca 35% víc policistů na počet obyvatel, než sousedé....

0 0
možnosti

P. Kamenský

31. 12. 2010 8:12
Re: Zredukují se nadbytečné nemocnice-a bez odstupného!

No zajímalo by mě které sousedy máte na mysli?

Já zase usuzuji, že u jinýchch sousedů nemají ve státě zdaleka takový problém s kriminalitou, která je si troufám říct min. o polovinu nižší než u nás!

0 0
možnosti

D. Švik

30. 12. 2010 12:16
Vše špatné k něčemu dobré

Jedno vím jistě.I kdyby se všichni ti lékaři v březnu nedostavili, tento stát se z toho nepodělá.Jistě, zhorší se dostupnost,někde něco zavřou,  někomu se zdraví zhorší, někdo umře...smutné, ale to je prostě život. Páni lékaři,  zjistí, že nahraditelní jsou všichni a, že to nakonec půjde i bez nich.Ti šťastnější co se upíchnou v Němcích, navíc zjistí, že s pacientem se konverzuje slušně a vše se mu musí vysvětlit. Ti co zůstanou a založí si své praxe, zjistí jaké je to "starat se o svůj byznys" a nakonec snad ta nejlepší zpráva- snad to politiky donutí něco skutečně dělat. Jako třeba rušit zbytečné nemocnice. Takže milí doktoři- ALLES GUTE

0 0
možnosti

J. Kulheim

30. 12. 2010 10:51
Cenu služby neurčuje , ten kdo službu poskytuje, ale kdo sl

Společnost nemá žádnou zodpovědnost. Odpovědnost mají jednotlivci. Zdraví je majetkem každého jednotlivce. Moje zdraví není majetkem pana Hegera, pana Kubka nebo dokonce společnosti. Každý z nás má odpovědnost za sebe, svoji rodinu, za to co se děje kolem něho.  Uživatele zdravotní péče , zastupuje vláda. . Ministr Heger nezastupuje zdravotníky, ale daňové poplatníky. V ČR není zdravotní pojištění, ale zdravotní daň.

Chtít za poskytnutou službu můžete co chcete, ale kolik dostanete, záleží na tom, kolik uživatel služby může nebo je ochotný,  zaplatit. Ve stávajícím systému někdo platí víc, někdo méně, ale všichni mají nárok na stejnou péči. Říká se tomu solidarita. Je užitečná, ale každý by si musí uvědomit, že být s někým solidární, není ničí  povinnost .Měla by platit subsidiarita, jejíž součástí taky solidarita.

0 0
možnosti

D. Švik

30. 12. 2010 11:56
Re: Cenu služby neurčuje , ten kdo službu poskytuje, ale kdo sl

Výborně napsáno.V pár větách nahuštěno vše a exelentně. Má to bohužel jednu vadu.Konzervativně uvažující člověk to tak jako tak chápe a sociálovi to  stejně nevysvětlíš.

0 0
možnosti

V. Skalová

30. 12. 2010 10:24
Pokud chtějí mladí lékaři jít do zahraničí, ať jdou

Nikdo je nedrží, pokud se někteří z nich se zkušenostmi vrátí, bude to jen plus. Ale tato se životy hazardující demonstrace je obludná a primárně slouží jen proti jakýmkoliv reformám, k rozvracení státu a politickým ambicím sockomančských exponentů, jako jsou Rath a Kubek. O Dr. M. Engelovi se už nezmiňuji, jeho zkažené zuby mluví za vše.

0 0
možnosti

S. Ševeček

30. 12. 2010 9:52
Loupež za bílého dne

Chobotnice zdravotnické maffie uskuteční další loupež "veřejných peněz" za bílého dne.

DrRath to má jasný - ve zdravotních pojišťovnách jsou peníze! Celých čtrnáct miliard. Ministře, vydejte je!

Další případ zločinné privatisace zisků a socialisace (kolektivisace) nákladů. Tunel na další peníze občanů.

0 0
možnosti

L. Šepsová MUDr.

30. 12. 2010 8:46
např.

Léčebna dlouh.nemocných v N.Boru má problémy postavit lékaře do služeb od 1.1.2011- Slouží se od od 15.30 do 07. Plat 50 káčé na hodinu....

Ale opravdu primárně o peníze nejde,ač se to na to v závistivé české kotlině zvrtlo a je to jednoduché dát  sumu 40-60 tisíc a  nepřepočítat na počet  hodin. Došlo i k rozvratu systému vzdělávání,to je další problém. A aktivitu Děkujeme,nenastoupíme,kdy mladí lékaři odejdou do zahraničí, a vůbec  do  špitálů  nenastoupí,bych taky nepodceńovala. Do zahraničí dle odhadů již kolem 700 lékařů,což je počet  absolventů ze všech FN za jeden rok.

A ohledně nákupu přístrojů jen malý příklad- NsP Č.Lípa musí koupit nový mammograf v r.2011,aby mohlo dělat nadále screening ca prsu-dělají již asi 8 let.Akreditační komis  má přísná celostátní kriteria včetně person.obsazení,počtu vyšetření a radiační zátěže. I je  tedy ustavena  veřejná  sbírka, ředitel NsP chodí po zastupitelstvech a předkládá žádosti o příspěvek.Byl i v Novém Boru.

Za ty miliony,které kraje vyhodily za poplatky,mohl nový mamograf klidně být.I jiné přístroje  včetně stabilizace těch lékařů-sebelepší technika bez obsluhy nefunguje....

A v neposlední řadě- ministr Heger je v tom víceméně nevinně.Nebyl ani hejtmanem,ani  poslancem,ani senátorem.Všichni,kdo nyní nejvíce  řvou, by si měli zamést  před vlastním prahem,všetně některých členů ČLK,kterážto ve své době  napadala kde mohla pokusy o reformu. A  oprostit se od ideologizování problémů ve zdravotnictví,dát hlavy dohromady a protlačit  nutné zákony a narovnat vztahy ve zdravotnictví včetně  lékové politiky a  utnout  hlavy  hydrám korupce a bezbřehého poskytování zdravotní péče na účet pojiš´toven. A Přesunout  část péče do sociální sféry-co se seniory,kteří se dožívají  vyššího věku,ale také jsou více nemocni a více to stojí? Jak se k tomu společnost konkrétně  postaví? přeji hezký den

0 0
možnosti

J. Kliment

30. 12. 2010 9:00
Re: např.

Copak společnost - to je široký pojem. V tomto okamžiku, paní doktorko, se mi jeví nejdůležitější jak se k Vámi popisovanému stavu postaví ti, kteří jsou s ním spjati. Zřizovatelé, menagement a lékaři. Obávám se že probíhající akce není směřována k řešení situace, ba naopak. Má za cíl zakonzervování současné "černé díry". Den za dnem se projevuje politické pozadí více a více - a to je ohavnost. Místo návrhů na řešení jen mlácení prázdné slámy, místo reformy neudržitelného systému vydírání.

0 0
možnosti

L. Šepsová MUDr.

30. 12. 2010 8:16
jen podotýkám

Podobné situac jako v nemocnici v Č.Lípě jsou asi i jinde. Tam např.  sekundáři na ARO již v říjnu měli 1000 hod přesčas,čili  prům. měsíčně 100 hodin, každý třetí den ve službě, průměrná mzda 100 kč ) hod. V lednu 2013 zmizí výjimka z přesčas. práce EU ,protose třeba SRN již s předstihem připravuje, Rakousy také- bude jen 150 hodin. Jak,při dnešním personálním zajištění,se naplní v nemocnicích to,aby  zákon opět  nebyl obcházen.A proč  by měl být? To  jsem v žádné diskusi nyní neslyšela.

Ve zdravotnictví se ztrácí  prostředy a plýtvá se jimi jako v jiných odvětvích a většinou se to maskuje péčí o pacienta. Houby. Fakultek máme mnohem více než sousední větší Rakousko.Jsou přímo řízeny MZ- ročně s edo nich dle střízlivého odhadu napumpuje o více než 2 mld více. Léková polilita a  SÚKL-kapitola sama pro sebe.Už letos  se ušetřily stamilony,když s e euro nepočítalo z a28 káčé. Předražené nákupy a vysávání zdrojů různými zájmovými skupinami-to je hydra,které se nepodaří jen tak hlavu utnout. A do toho kolegové, na jejichž platech se jako na jediné věci nedá vzít provize.Tak,a´t jsou  hezky ticho a počkají.na co,jaký Godot  přijde?

Vše zlé k něčemu dobré.mělo by dojít ke katalyzaci nutných zákonů- komerčního připojištění, zániku některých  nemocnic a přeorganizování na  nemocnice následné péče, či sociálních ústavů,které budeme sakra potřebovat( jeno  co přibývá pacientů s Alzheimerem). Dále-platby státu za stání pojištěnce jsou nízké a tito státní poj( senioři a děti)  spotřebují  asi 70% veškeré péče. Dle OECD jsme v proc.HDP,které vydáváme na zdravotnictví jen před Mexikem,Polskem a Koreou.

Nebrala bych z rezerv pojiš´toven.Měsíčně se v nich  otáčí kolem 28 mld,takže rezerva 14 mld není nic moc. Ovšem musejí platit všechnu péči,čili zvyklosti,kdy pacient se nechá vyšetřit pro jistotu 2 neurology, 3 ortopedy ,RHB a vše poj zaplatí-to by položilo i Kuvajt...  včetne duplic.vyšetření v nemocnicích.  Nem. jsou řízeny krajem- kde jsou ty stamiliony za poplatky?

0 0
možnosti

P. Boublíková

30. 12. 2010 8:19
Re: jen podotýkám

Přesně tak, ale dámy o patro níž Vám vysvětlí, že jste lempl s nízkou produktivitou práce:-)

0 0
možnosti