Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

KAISER: Lékaři bez rtuti

Když se před třemi lety nařízením EU přestaly prodávat rtuťové teploměry, prodejci nových teploměrů – digitálních, galliových, infračervených – nás uklidňovali: je to technologický pokrok, proti mohou být jen staromilci. Tři roky jsou ale dlouhá zkušební doba a mezi lidmi z praxe dnes převládá názor, že za klasické rtuťové měřiče dosud nedostali kvalitní náhradu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MC

m. chlápek

1. 3. 2012 6:59
rtuťové teploměry - mám ještě 2 ks

a nedám na ně připustit... Ty digitální samozřejmě "něco" naměří, záleží samozřejmě na přesnosti nastavení u výrobce.. jenže jsou na baterky a v těch je spousta těžkých kovů, n.př. NiCd... říká vám to něco? A co se ss takovou vybitou baterkou stane? Někdo je nosí do sběrny? Myslím že všechny skončí v nějaké skládce... Opatruju taky laboratorní rtuťový teploměr z NDR, tím jsem měříval teplotu při zpracování barevných fotografií.. Je z nějakého spec. skla, takže při nastavení směsi teplé a studené vody např. na 20 stC stihne (v rytmu někde daleko pracujícíh pump) ukazovat i drobné kolísání změny teploty... prostě téměř zázrak. Jsem zvědav jakou další pitomostí nás ten "Brusel" ještě obdaří.... 

0 0
možnosti
JM

J. Mrázek

29. 2. 2012 14:08
Objektivně subjektivní je činnost un.úřadů

Už i lidé s jednodušší nervovou soustavou si poklepávají na čelo při zveřejňování dalších unijních předpisů.....

0 0
možnosti

J. Železný

29. 2. 2012 9:10
nějaká fakta

1. Rtuťové teploměry obsahují poměrně velké množství rtuti, asi 100x více než úsporné žárovky. Navíc použití úsporných žárovek sníží množství rtuti vypuštené v uhelných elektrárnách.

2. WHO vydala v roce 2005 prohlášení ve kterém vyzývá k nahrazení rtuťových teploměrů jinými teploměry. Podobné prohlášení vydala v roce 2008 World Medical Association.

3. Od rtuťových teploměrů se upouští po celém světě, zakázané jsou například v 18 státech USA a i v jiných státech USA se už dnes prakticky neprodávají. Stejně tak se v mnoha zemích zakazují klasické žárovky, mimojiné i v Austrálii, Kanadě a v USA.

5. Alternativy k rtuťovým teploměrům jsou minimálně stejně přesné a nejsou zas tak drahé. Za pár minut hledání jsem našel na internetu digitální teploměr s přesností 0,1 °C za 80 kč.

Autor zřejmě o problému moc neví a je smutné, že svůj odpor k Evropské unii zakládá na takových nesmyslech.

0 0
možnosti
RL

R. Langer

29. 2. 2012 12:28
Re: nějaká fakta

Ad 1. Kolikpak máte doma a v práci teploměrů, a kolik žárovek?

A myslím, že autor, stejně jako každý jiný rozumný člověk toho o problému ví dost a skutečně nepotřebuje radit, čím má svítit a čím si má měřit teplotu, na rozdíl od vás. Vy naopak od EU zřejmě potřebujete i předpis, čím si máte vytřít ..... :-P

0 0
možnosti
OH

O. Hájek

29. 2. 2012 8:43
Na digitál nedám dopustit

Nedávno (asi v roce 1990) jsem si v Regensburgu koupil digitální teploměr. Stál tehdy 10 DM. Měří naprosto přesně, na setiny stupně. Funguje dodnes k mé naprosté spokojenosti (občas ho kontroluji starým rtuťovým teploměrem, žádné odchylky jsem nepozoroval). Navíc je teplota změřena za pouhou minutu.

0 0
možnosti
JK

J. Krásenský

1. 3. 2012 16:42
Re: Na digitál nedám dopustit

Jistě jste humanitně vzdělaný.

0 0
možnosti