Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Benešovy dekrety? Už se bát nemusíte, uklidňoval Zeman Rakušany

Prezident Miloš Zeman při setkání s předsedkyní dolní komory rakouského parlamentu Barbarou Prammerovou znovu odsoudil excesy při poválečném odsunu sudetských Němců z Československa, uvedla Národní rada v tiskovém prohlášení.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
TM

27. 4. 2013 10:59
Benešovy dekrety

Jak by se vyvíjely vztahy mezi Čechy a sudetskými Němci, kdyby v republice po roce 1945 zůstali v plném počtu? Podle mého názoru - nikdy nekončíci rozpory a třenice s daleko většími excesy než v dobách tzv. divokého odsunu. Nevykládejte mi, že za první republiky nebyly mezi Čechy a Němci u nás žijící žádné problémy a že žili vedle sebe jako dvé holubiček. Moje máma pocházela z Duchcova (Dux) a dobře si pamatuje na tu dobu. Když naše republika v roce 1918 vznikla - byla to právě německá "menšina" , která chtěla území obývané převážně německým obyvatelstvem přifařit k Německu.Když se jí to nepodařilo v těch létech - zkusili to K. Henleinem a povedlo se.

Ano  - Němci  žili tu již po staletí a uměli vzít za práci,ale pořád to bylo od nepaměti české území.

Stejně tak by mohli vyhlásit svůj stát Turkové v Německu - je jich tu také pár milionů. Jak by se stavěli Němci k takovému požadavku turecké "menšiny" ?

0 0
možnosti
JP

J. Pluk

27. 4. 2013 13:33
Re: Benešovy dekrety

Sudetským němcům vadilo právě to, že po konci monarchie by se češi mohli stávat bez omezení úředníky, státními zaměstnanci a stěhovat se do míst které byly po dlouhou dobu etnicky "čisté" rozuměj čistě německé. Jenže zatímco čechům nevadili němečtí sousedi žijící v Padrubicích, Kladně či jinde, němcům sousedství čechů zkrátka nebylo po chuti - po staletích nadvlády si zvykli dívat se na nás svrchu, z pohledu toho že "němec poroučí, čech poslouchá". Když toto platit přestalo a čech najednou získal stejná práva jako němec, tak se to němcům zkrátka nelíbilo. A právě tyto předsudky němců vůči čechům byly příčinou toho všeho. Pravou příčinou je to, že část našeho obyvatelstva měl dojem že být němec je něco víc nežý být čech.

0 0
možnosti
FN

27. 4. 2013 16:53
Re: Benešovy dekrety

Pane Pluk napsal jste to hezky, ale ono to bylo přesně obráceně. Za prvé Němci zde žili s naším souhlasem, respektive přáním od dvanáctého století. Toto soužití mělo ve svých důsledcích kladný přínos nejen pro nás, ale i pro celou krajinu. Vzájemná nevraživost, která byla živena t.zv. národními buditeli z obou stran, se radikálně zvýšila po vzniku České republiky po roce 1918. Přes to, že Němců bylo dvakrát více než Slováků, neměli stejná práva a to byla jedna z hlavních příčin úspěchu Henleinova působení. Zrovna tak nenávistná nacistická kampaň měla nezanedbatelný vliv na většinu sudetských Němců. Jako pamětník si velmi dobře pamatuji, že hlavní zásluhu na "demokratickém" komunistickém převratu po  roce 1945 měl bohužel president Beneš. Drtivá většina národa mu slepě věřila a ochotně strčila hlavu do komunistického chomoutu, který přichystal Stalin s Gottwaldem. Bohužel politici jsou většinou beztrestní, odnesou to tedy nevinní.

0 0
možnosti
TM

28. 4. 2013 10:59
Re: Benešovy dekrety

Nestálo by za přečtení jak se vyvíjela situace v Sudetech těsně po I. světové válce. Na snahy odtrhnout  území Čech obydleným převážně německým ovyvatelstvem - po rozpadu Rakouska- Uherska - a přičlenit je k Německu ?

Souhlasím s názorem , že hospodářská situace v Sudetech nebyla nijak růžová - konečně když čeští četníci stříleli do demonstrantů - duchcovský viadukt , byli ti demonstrující převážně Němci. Mužeme si jenom myslet, že kdyby se v Německu nedostal k moci Hitler - tak by se situace v prvorepublikovém Československu vyvíjela i pro Němce u nás žijící tak , aby jak píšete měli stejná práva jako Slováci ( ale těm se přece také v téhle republice moc nelíbilo,plány na společný stát odsouhlasili v Americe Solváci tam žijící - ale většina z nich byli evangelici , kde byl v té době katolický kněz Hlinka...).

A tak je to stále dokola - chtělo by to asi zažít na vlastní kůži pokud možno dospělého pozorovatele - tuhle dobu - z dnešního pohledu je to co kníže to názor.

0 0
možnosti