Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Příběh Mašínů není černobílý. Bratři se mýlili, nešlo o válku, míní filozof Sokol

Noc během 28. září 1951. Odbojová skupina kolem bratrů Mašínů přepadá služebnu Sboru národní bezpečnosti. Strážmistra Jaroslava Honzátka její členové odzbrojují, svazují a následně podřezávají dýkou. Pro některé hrdinský čin symbolizující vzdor komunistickému režimu, pro jiné vražda bezbranného člověka. Akce Josefa a Ctirada Mašínů a jejich souputníků dodnes rozděluje veřejnost, známý filozof Jan Sokol na ni má však jasný názor.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JN

J. Novák 567

11. 3. 2017 8:56

Je otázkou, zda bychom jako hrdinu neměli také začít oslavovat třeba takového sériového vraha Straku. Vždyť mezi jeho oběťmi byla příslušnice SNB, takže příslušnice ozbrojeného sboru, tudíž si podle logiky některých zdejších diskutujících vlastně smrt zasloužila.

0 0
možnosti
TB

T. Beren

11. 3. 2017 9:07

Nazorna ukazka schopnosti bolsevicke dute palice chapat souvislosti. :-)

0 0
možnosti
JS

11. 3. 2017 8:47

Na boj s nacisty a komunisty byl národ celkově zbabělý. Rodina Mašínova a několik málo dalších na to měli charakter a odvahu.

0 0
možnosti

11. 3. 2017 9:08

Aby mohla jakákoliv skupina lidí (i národ) s někým bojovat, potřebuje jednoho vůdce. A takového Čechoslováci neměli. Prezident Beneš je třikrát zradil a jeho náhrada - Gottwald byl obyčejný vrah. Přímo sice asi nikoho nezabil, nicméně jeho politika a filosofie měla za následek množství nemorálně zabitých lidí. Československý národ nebyl zbabělý ani v roce 1938, ani potom. Chybělo mu totiž to podstatné - vůdce. Jak bylo a je dodnes vidět,žádná nepřímá vláda ani nepřímá moc, vzešlá z voleb, kde nejdou voleni zástupci občanů přímo, není a nemůže být tím skutečným vůdcem.

0 0
možnosti
JZ

J. Zima 869

11. 3. 2017 8:37

Že válka byla, neboť ČSR byla fakticky okupována bolševickým SSSR, to už rozebrali jiní níže.

Kdo ale roní slzy nad Honzátkem ať si laskavě uvědomí, že to byl příslušník ozbrojené složky bolševického režimu, bez nichž by režim nemohl existovat. A kdyby byl naživu, tak by Honzátko jistě uposlechl rozkazu a šel střílet do demonstrujících dělníků v Plzni v roce 1953.

0 0
možnosti
MH

11. 3. 2017 9:03

V 50. letech v ČSR žádná sovětská armáda nebyla, na rozdíl od NDR. "Bratrská pomoc" k nám přišla v srpnu 68.

0 0
možnosti
AR

11. 3. 2017 8:36

Tehdy v r.1951 se všeobecně očekávalo, že je válka mezi oběma tábory na spadnutí, protože už rok zuřila válka v Koreji, díky agresi Kim ir sena proti jižní Korei. A vždy se najdou nějací aktivisté, jako oni Mašínové, kteří nedomyslí účinky svých chování. U nás v tu dobu se i naprosto bezdůvodně zavíralo a i popravovalo. Nakonec v r.1952 začali komunisté požírat sami sebe, jak už to při revolucích bývá. Vzor měli přece hmatatelný i v SSSR.

0 0
možnosti
JV

11. 3. 2017 8:33

Byla válka - nevyhlášená, občanská.

Historia magistra vitae!

:-)

0 0
možnosti
TB

T. Beren

11. 3. 2017 8:29

Pribeh Masinu je pribehem narodnich hrdinu. V nasem narode je ovsem obrovske mnozstvi lidi s dutou bolsevickou palici, kteri spravne tusi, ze Masini by s nimi zle zatocili. Pro takove je pochopitelne narodnim hrdinou Gottwald.

0 0
možnosti
KC

11. 3. 2017 8:37

NÁRODNÍ hrdinové, sadistističtí vrazi ,kteří podřezali otráveného svázaného policajta a zastřeli,oloupili pokladníka co vezl lidem do fabriky výplaty ,prachy se nikdy nenašli , na strakovku si zmetci netroufli , jen ubožák typu topolánka z nich může udělat národní hrdiny.

0 0
možnosti

11. 3. 2017 8:18

věřím, že tento "filozof" bude opět kandidovat na presidenta. Má můj a s. Šabaty hlas jistej !!!

0 0
možnosti

11. 3. 2017 8:08

"Studená" válka není válka, pane filosofe. T.zv. Mašínových skupina nechtěla nic jiného než odejít svobodně za hranice, v čemž jim neměl nikdo právo bránit. Prostě neunesli zradu prezidenta Beneše a rozhodli s odejítza hranice za každou cenu. Vina zde není na Mašínech, ale na nelidském režimu, který jim bránil v odchodu za hranice. Kdyby jim komunisté dali pasy a řekli běžte, možná by nikdo nebyl zabit . V tom to je, pane filosofe ve skutečném principu kauzality. Co to je, byste jako filosof měl vědět. Tam kde se podle situace zaměňují příčiny za následky a naopak se pravdy nikdy nedoberete. Podle mne Mašínové nejsou ani hrdiny, ani zločinci. Byli to tehdy prostě jen mladí lidé nějak vychovaní, kteří se nehodlali smířit s komunistickou diktaturou. Kdyby bylo takových více a nebo dokonce hodně, nemuseli jsme zažít 41 let svévolné diktatury a velmi mnoho lidí nemuselo zemřít. Lidí popravených a nebo jinak zabitých právě komunisty. O tom to je, pane filosofe!

0 0
možnosti
MF

11. 3. 2017 8:01

Pan Sokol se mýlí. Pak by byl celý protinacistický odboj také mýlka (v protektorátu žádná válka nebyla a platily tu zákony) a všichni odbojáři jsou z tohoto pohledu sprostí vrazi! Hodnotit má právo každý a podle mého pohledu zaslouží každý komunista smrt - bez výjimky. I ti, co se jen vezli z důvodů kariéry. Byla tu okupační vojska, ozbrojené milice, byla to válka úplně stejná, jako za protektorátu.

0 0
možnosti

11. 3. 2017 8:20

Zde s Vámi souhlasím, pane Franku. Ano, hodnotit má právo každý. Nicméně filosof a dokonce známý filosof, který navíc hodlal vstouit do politiky by měl vážit slova a ne papouškovat demagogii komunistických zločinců. Skutečných zločinců, kteří již jen svou příslušností ke KSČ spáchali ten nejhroznější zločin.. Svými skutky ( i třeba souhlasným hlasováním v základních organizacích o jejich usneseních) spáchali mnoho justičních vražd, nezákonného věznění a mnoho dalších odsouzeníhodných zločinů. Filosof by si měl uvědomit, že nejen přestoupení zákona může být zločinem. Záleží totiž na čase a úhlu pohledu pozorovatele. Zejména když si naprostá menšina (10% komunistů) osobuje právo vládnout 9/10 ostatních a přizpůsobí tomu své zákonodárství, jedná se o nepřijatelnou diktaturu, které má každý právo se postavit. I toto zahrnuje demokracie, nejen plky páně filosofa.

0 0
možnosti

11. 3. 2017 8:01

na území protektorátu, nebyla válka až do roku 1944 takže dle sokola se všichni odbojáři mýlili, když většina národa buď kolaborovala nebo držela hubu? Právě tímhle postojem sokol naprosto legitimizuje odboj Mašínů jako oprávněný. Prvním krokem bylo omezení svobody všech včetne bratří Mašínů většina sklonila hlavu a přijala to , tím se postavila na stranu režimu a stala se tak ideovým nepřítelem Mašínů. Poprava služebníka režimu byla kontroverzní to ano, váleční zajatci se nepopravují, ale z hlediska přežití Mašínů byla naprosto bezpodmínečná, mohl na ně upozornit a identifikovat je, což si žádná jednotka operující v týlu nepřítele nemůže dovolit.

0 0
možnosti
MF

11. 3. 2017 8:03

Pane Šimáčku, poslali jsme to ve stejnou minutu, vidíme to stejně.

0 0
možnosti