Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Jak se vyhnout zbytečným bankovním poplatkům? Ptejte se ekonoma Patrika Nachera

Patrik Nacher, majitel serveru bankovnipoplatky.com

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Do role bojovníka proti bankovním poplatkům se pasoval před sedmi lety, kdy založil server www.bankovnipoplatky.com. Která banka je podle něj nejvstřícnější ke svým klientům a který bankovní poplatek by on sám označil za nejabsurdnější? Ptejte se ekonoma Patrika Nachera. Na vaše dotazy bude odpovídat v pátek od 12 hodin.

položených otázek: 21 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (10.8.2012 12:47) R.
Jak je to ve svete s placenim poplatku za vyber z bankomatu?
ODPOVĚĎ (10.8.2012 13:35)
Nemám nyní u sebe přesné přehledy po jednotlivých zemích, ale v zásadě platí, že výběry z bankomatů vlastní banky nejsou zatíženy poplatkem. Ale už i u nás máme banky, které toto nabízejí či dokonce výběry z bankomatu v zahraničí za stejných podmínek jako u nás či úplně zadarmo. Domnívám se, že právě v oblasti výběru z bankomatu, došlo za poslední roky k nejvíce proklientsky orientovaným změnám. Děkuji za vaše otázky a přeji příjemný zbytek pátku, klidný víkend a energii pro případné změny
OTÁZKA (10.8.2012 12:48) A.
Dobrý den, Rád bych šel k bance která nemá poplatky, ale brzdí mě v tom že jsou často technologicky pozadu. Např. bezkontaktní platbu kartou kterou využívám denně již více než půl roku v současné době nabízí myslím jen dvě velké banky. Ani takoví velikáni jako KB nebo ČSOB ji nemají...
ODPOVĚĎ (10.8.2012 13:30)
Pěkný den, píšete to přesně. Cena nemusí být jediným a nejdůležitěším kritériem. Mimochodem právě KB dnes oznámila spuštění projektu bezkontaktních plateb přes mobil a další banky se přidávají. To si musíte zvážit sám, jestli vám technologický náskok v podobě nějaké služby stojí za náklady, které byste třeba v jiné bance neměl.
OTÁZKA (10.8.2012 12:44) R.
Jak se vam zamlouva, ze od Noveho roku uz se nebude dat pozuit figl s danenim uroku pod 1,- Kc, ale pritom pro drive vydane jednokorunove Kalouskovy dluhopisy to platit nebude? Nejsem ekonom ani pravnik, ale nejak mi to smrdi... Proc je jedna skupina zvyhodnena a druha ne?
ODPOVĚĎ (10.8.2012 13:26)
Nejsem právník, ale také mě tato novinka nadzvedla. Ono to doposud nešlo u podnikatelů, ale jen u fyzických osob a právě toto se má měnit. Ministr financí je filuta, ozdobí touto možností svoje dluhopisy, aby nalákal lidi a poté, co to logicky ve větší míře začnou nabízet i firmy u svých dluhopisů, přijde stát se změnou podmínek. Je to podobné, jako změna podmínek státní podpory u stavebního spoření i u běžících smluv. Ústavní stížnost či zvolit jiné politiky.
OTÁZKA (10.8.2012 12:41) R.
Co rikate na zmeny podminek za behu? Kdysi jsem mel u KB sporici ucet... Sotva mi jej zridili, snizili urokovou sazbu a zavedli novy, samozrejme "vyhodnejsi"... Kdyz se clovek podiva na urokove sazby bank, zjisti, ze podobnych uctu je mnoho... Chvili plati, nalakaji klienty a vyhodne podminky jsou ty tam. Zalozi se novy ucet atd. porad dokola. Mam pocit, ze si z lidi delaji srandu... Pomijim vysi urokovych sazeb...
ODPOVĚĎ (10.8.2012 13:22)
Právě u spořicích účtů je to poměrně jednoduché. Jejich založení trvá online několik minut, klient si tak může založit nový a peníze si přeposlat z původního účtu. To je jediná efektivní klientská reakce. Já to tak dělám.
OTÁZKA (10.8.2012 12:30) berushka
Dobrý den, máte nějaké informace o tom, proč jsou klienti bank tak konzervativní a v podstatě nepřecházejí k jiné (tedy levnější) bance? Vždyť už na našem trhu existuje několik velice levných bank. Děkuji.
ODPOVĚĎ (10.8.2012 13:20)
Dobrý den, já bych to nenazval konzervativností, nýbrž pohodlností hraničí až s leností. Ono je pak snadné až uklidňující dál nadávat, jak jsou ty banky či jiné instituce hrozné. To samé vidíme v politice. Nespokojenost a kritika na nevídané úrovni, ale podle průzkumů jsou v popředí stále stejné značky. Asi nám není pomoci..
OTÁZKA (10.8.2012 11:10) R.
Nemely by byt bankovni poplatky nejak zregulovany? Nejsem sice moc priznivcem takovych opatreni, ale zda se, ze trh moc nefunguje... Velke banky si s nami delaji, co chteji... Kdyz uz treba nabidnou levnejsi sluzbu, je v tom obvykle nejaky figl, takze nakonec clovek casto zjisti, ze ho to vyjde draz nez puvodni sluzba... Aspon tak se mi to jevi.
ODPOVĚĎ (10.8.2012 13:17)
Myslím, že nikoliv. Jsem proti regulacím cen, protože toto opatření se vždy nakonec obrátí proti klientům například v tom, že těch fíglů tam bude ještě více a to v oblastech, které pro tu chvíli regulovány nebudou. Navíc se poté finanční ústavy na takovou regulaci budou i dlouho poté vymlouvat při jakýchkoliv nepopulárních opatřeních. Zároveň tím klienti ztrácejí tu přirozenou obezřetnost při výběru své banky, protože se spoléhají na subjekty mimo ně samotné, tedy v tomto případě na stát. Proč se měli něčeho bát, když je chrání stát, že? Že je ale zapotřebí nějak definovat podmínky, to by užitečné býti mohlo - např. sjednocení terminologie, různé informační povinnosti bank, nemožnost jednostranně měnit podmínky bez aktivního souhlasu atd.
OTÁZKA (9.8.2012 15:18) Bolek
Dobry den, díky za existenci webu bankovnipoplatky.cz a za trvalé tlaceni na velke banky (CS, CSOB, GE, KB, RF). Rad bych se zeptal: 1) jaky je doporuceny systém na evidenci utraty na kreditni karte ? KK je spojena s vyhodou (bezpl. období) a take s nevyhodou (vysoke poplatky resp. urok ~2% / měs.). Kdyz mam v penezence bankovky, tak mozek snadno odhadne jejich mnozstvi. Kdezto kredit na KK napr. 4576 Kc si lidsky mozek nedovede predstavit. Je to o discipline cloveka, ktery "bojuje" ma proti nemilosrdnym PC stojum (ma dati-dal do konkretniho data). A prave na tomto principu je zalozeno vydelavani bank pri poskytovani KK a "hra" o vysoke bankovnich poplatky. Jak snadno proti tomu bojovat a tím si samozrejme snizovat bankovni poplatky ? 2) Z makroekonomickeho hlediska jsou pobocky bank v CZ prekapitalizovane diky vysokym usporam obyvatelstva v CZ (vs Zap. E.). A proto nechapu, proc stale patri poplatky v CZ spise k tem vysokym v Evrope ? Je to jen o tom, co si zde klient necha libit ? Jak se chovaji matky (Erste, KBC, GE, SG, RF) ve svych zemich k tamnim klientum co se poplaku tyce ? Super den Bolek
ODPOVĚĎ (10.8.2012 13:10)
Dobrý den, to je ale otázek. Jinak mám doménu s .com, nikoliv s .cz..:-). Dlouhodobě říkám, že kreditní karta (KK) je vhodný nástroj pro lidi, kteří jsou zodpovědní a mají pod kontrolou svoje výdaje a čas. Těmi výdaji myslím fakt, že platební karta více vybízí k utrácení, protože na rozdíl od fyzických peněz, člověk ztrácí tu přirozenou opatrnost při nákupech. Tím časem myslím naplno využít onoho bezúročného období (BÚ), jinak jsou úroky poměrně vysoké (cca 20% p.a.). Dále je třeba vědět, že když nesplatíte CELOU částku v BÚ, třeba vám chybí doplatit jen 500 Kč (z původně utracených 10 tisíc), tak se platí úroky z celé částky. Pokud jde o druhou otázku, tak už jsem na to odpovídal, je to hodně o tom, co si jako klienti necháme líbit. Úhlem pohledu bank, proč by toho nevyužily, když v zemích západní Evropy to teď zrovna dvakrát nešlape. Ještě, že máme koruny...
OTÁZKA (10.8.2012 11:02) Lukas
Jde se nejak branit zmene obchodnich podminek ci poplatku jinak nez zrusenim uctu?
ODPOVĚĎ (10.8.2012 13:03)
V zásadě nikoliv. Banka má nově povinnost oznamovat změny, které jsou v neprospěch klienta, 2 měsíce předem a klient má právo s takovou změnou nesouhlasit. Ukončení vztahu z tohoto důvodu pak nemůže být zatíženo poplatkem či jiným nákladem. Bohužel je to často tak, že ty podmínky, které nejsou příliš populární nejsou součástí smlouvy, ale právě obchodních podmínek, které nikdo moc nečte...
OTÁZKA (10.8.2012 12:45) R.
Co si myslite o vyssi urokovych sazeb na beznych uctech, ktere se limitne blizi nule?
ODPOVĚĎ (10.8.2012 13:00)
Jen to, že by tam klient neměl nechávat ani korunu nad rámec svých běžných měsíčních výdajů. Ty peníze by měly být na spočicím účtu, kde je mám k dispozici také online, ale navíc s úrokem.
OTÁZKA (10.8.2012 11:04) Lukas
Tusite proc lepsi nabidku na hypoteku dostanu obvykle od jine banky nez od te kteru vyuzivam jiz mnoho let? Dekuji.
ODPOVĚĎ (10.8.2012 12:58)
Netuším, proč stávající klienti, kteří mají u banky už historii, jsou spolehliví, splácí, tak mají často horší podmínky, než nově oslovovaní. Bankám jde v těchto případech o kvantitu zřejmě více než o kvalitu. Dosáhnutí nějakého počtu nových klientů s sebou zřejmě nese bonusy. Ale je to také o tom, že stávající klienti si ty horší podmínky nechají líbit a jsou pasivní, takže smlouva běží dál s novými úroky, kdyby práskli dveřmi a šli pryč, přestalo by se to dít. Ale i toto se postupně mění. Stačí napsat své bance mailem odpověď, že s novou nabídkou nasouhlasíte, a že chcete refinancovat a dějí se úrokové zázraky.
OTÁZKA (10.8.2012 11:03) R.
Jak zatlacit na banku, aby mi snizila poplatky? Banku menit nechci z ruznych duvodu, ale poplatky mi vadi (v souctu zaplatim mesicne kolem 150,- Kc u CS, coz mi prijde dost nehorazne...).
ODPOVĚĎ (10.8.2012 12:53)
Jedině změnou banky či minimálně alespoň tím, že své bance sdělíte, že jí chcete opustit. To je jediný skutečně efektivní způsob, nazval bych ho volba nohou, prostě se seberete a půjdete o dům dále.
OTÁZKA (10.8.2012 11:02) Lukas
Povazujete za vhodne zrizovat ucty pro deti od 10 let? Vinika nejaka banka v techto uctech? Dekuji
ODPOVĚĎ (10.8.2012 12:51)
Osobně bych svým dětem založil účet až v pozdějším věku. Nemyslím si, že je vhodné, aby už malé děti fungovaly v tom imaginárním světě elektronických peněz. Finanční gramotnost lze dětem předávat i mimo to, aby musely mít bankovní účet. A co se dnes vůbec nezmiňuje v souvislosti s finanční gramotností, je její morální rozměr. Abychom se nedožili doby, kdy naše děti sice budou znát všechny odborné termíny, budou umět vést rodinné finance, spočítají si náklady úvěru, ale pak opustí rodinu či prodají kamarády za pár korun navíc....
OTÁZKA (10.8.2012 10:44) Tomáš Karas
Proč spolu banky co se týče poplatků drží "basu"? Děkuji za odpověď Tomáš
ODPOVĚĎ (10.8.2012 12:42)
To si nemyslím, že by držely basu. Jen je jejich konkurenční boj, například ve srovnání s mobilními operátory, poněkud jemnější. Ale i to se začíná měnit příchodem tří nových bank na náš trh (Air Bank, Zuno, Equa bank).
OTÁZKA (10.8.2012 10:42) Karel
Dá se říci, která banka je pro obyčejné konto nejvýhodnější? Když si člověk odmyslí všechny reklamní triky?
ODPOVĚĎ (10.8.2012 12:40)
Ale tak dá, ale nerad bych nadužíval či zneužíval tohoto chatu k reklamě na nějakou banku a její účet. Napište mi na stránky a nebo ještě lépe, najděte si tam Kalkulátor bankovních poplatků, který to spočítá z jednotlivých sazebníků u vámi dané poptávky za vás. A máte objektivní pořadí od nejlevnější banky, pokud by vaším kritériem byla cena služeb.
OTÁZKA (10.8.2012 10:24) Pavel
Musí být vklady v bankách opravdu ze zákona pojištěny? Co by se stalo, kdyby nějaký ústav zkrachoval - vyplatí mi všechny peníze, které tam mám uložené?
ODPOVĚĎ (10.8.2012 12:37)
Ano, vklady jsou ze zákona pojištěny do výše 100 tisíc euro. Týká se to nejen bank, ale i družstevních záložen, nejen účtů pro fyzické osoby, ale i podnikatelských účtů. Dále jsou ze zákona pojištěny vklady u stavebních spořitelen, nikoliv ovšem u penzijních fondů, jak se mnozí mylně domnívají. U jedné banky máte pojištěny vklady do zmiňované výše. Máte-li účty v různých bankách, u každé je to pojištěné zvlášť do oné výše (nesčítá se to).