Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Radnice kritizované květináče neodstraní. Slibuje ale změnu

Betonové květináče v Nádražní ulici na pražském Smíchově.

UKONČENO

Budou to tři měsíce ode dne, kdy se na území Prahy 5 začaly objevovat betonové květináče. Projekt Snížení imisní zátěže ozeleněním ulic téměř okamžitě vzbudil vlnu nevole, jejíž součástí je jedna petice a proběhl i happening, během kterého se květníky proměnily v bazény. Teď se ale má situace změnit, starosta Prahy 5 MUDr. Radek Klíma oznámil přerušení projektu s tím, že radnice brzy představí nový návrh rozmístění květináčů, na kterém se podílejí i odborníci a občané. Jak to tedy s květináči skončí? Jak je to s dotacemi a co brání rychlejším změnám? Na dotazy čtenářů odpovídal radní Jaroslav Nedvěd.

položených otázek: 56 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (19.9.2012 12:42) val
Dále pak by mě zajímalo, zda-li budou vyvozeny nějaké postihy kreativci, který s nápadem betonových květníků přišel? Je zcela jasné (a zastupitelům Phy 5 to mělo být jasné mnohem! dříve), že tyto se na ulice prostě nehodí, zužují prostor pro chodce, mohou být nebezpečné pro vozy, zeleň v nich žádná neroste a když už ano, za pár týdnů uschne, esteticky vypadají naprosto příšerně a stejně nás, daňové poplatníky stály nemalou sumu. Kdo konkrétně je za toto fiasko zodpovědný a jaké následky si ponese?!? Děkuji..
ODPOVĚĎ (19.9.2012 18:30)
Dobrý den, projekt vznikl za minulého vedení radnice v roce 2010, nicméně získal dotaci ve výši téměř 40 milionů korun. Po našem příchodu jsme vysoutěžili dodavatele zakázky a díky veřejnému výběrovému řízení klesly náklady zhruba na polovinu. Navíc 90 % peněz pochází z Evropské unie, městská část se podílí jen zhruba 1,5 mil. korun. Nová zeleň sníží jedovaté imise, které musejí obyvatelé dopravně nejvytíženějších ulic doslova prodýchat plícemi. Vysazením rostlin a ozeleněním protihlukových stěn na Barrandově dojde k poklesu zplodin zhruba o 14 tun ročně, což je více než 10 % celkového objemu imisí v daných lokalitách. Bohužel v těchto lokalitách nejdou stromy vysadit do země kvůli zasíťování. Váš názor respektuji, nicméně jde o nepodložená tvrzení. Na základě čeho tvrdíte, že rostliny uschnou? Dle jaké studie vytvářejí „nebezpečí pro vozy“? Vyčkejte prosím na novou podobu projektu, věřím, že změníte názor.
OTÁZKA (19.9.2012 12:43) Radek
Dobrý den, jak je vůbec možné, že se takto idiotský nápad vůbec dostal až do stádia realizace? To se nikdo nezamýšlel nad záborem chodníků, estetickou zrůdnosti atd atd. A jak je možné, že to prošlo takřka mlčky (což takhle alespoň dotazník nebo sezení s veřejností) a hlavně v takovém objemu? (ta šedivá monstra jsou prostě na Smíchově všude) Díky za odpověd.
ODPOVĚĎ (19.9.2012 18:35)
Dobrý den, snižování imisí z dopravy a zlepšování ovzduší je na Smíchově zapotřebí, na tomto se shodují jak odborníci, tak veřejnost. K projektu Snížení imisní zátěže ozeleněním ulic obdržela radnice kromě kritiky také pozitivní reakce od občanů a obyvatel Prahy 5. Smíchov je dlouhodobě považován za dopravně nejrušnější místa v Praze. Je nutné bojovat za snížení imisí ve zdejším ovzduší. A snížení o 14 tun ročně nám připadá jako smysluplný projekt. Podobu realizace (včetně plánu rozmístění květníků) bohužel připravilo minulé vedení radnice jako součást žádosti o dotaci z EU, v té době v podobě zakázky v hodnotě téměř 40 milionů Kč. My jsme vysoutěžili dodavatele za téměř polovinu, nicméně až nyní jsme vyjednali možnost nového návrhu rozmístění zeleně. Do něj zapojujeme jak odborníky, tak i veřejnost – každý může napsat své tipy na adresu snizenimisi@praha5.cz. Navíc v nejbližších dnech odstartujeme informační kampaň, do které se zapojí stovky občanů Prahy 5.
OTÁZKA (19.9.2012 12:44) Filip
Dobrý den, kdo jmenovitě (který úředník) je zodpovědný za současné rozmístění květináčů a kdo celou akci vymyslel. Předpokládám, že za schválení jste odpovědni jako celek, celé zastupitelstvo. Proč nebyla na tak výrazný zásah do vizuálu městské části vypsána architektonická soutěž? Děkuji předem za odpovědi a nikoliv úhybné manévry. Hezký den.
ODPOVĚĎ (19.9.2012 18:37)
Dobrý den, viz předchozí odpovědi. Nemohu bohužel mluvit za minulé vedení radnice, které žádost o grant, jejíž součástí bylo i projekt a zakreslení umístění květníků, připravilo v roce 2010.
OTÁZKA (19.9.2012 12:46) Jakub
Vážený pane radní, nebylo by lepší zbavit se všech betonových truhlíků než je jinak rozmísťovat? Nejen, že jsou nepraktické, ale hlavně jsou neestetické a zbytečně zabírají prostor na ulici. Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ (19.9.2012 18:39)
Zdravím Vás. Cílem projektu, jehož kořeny sahají k minulému vedení radnice, je významné snížení imisí. Ty dnes představují v daných lokalitách objem 120 tun ročně, které musejí obyvatelé dopravně nejvytíženějších ulic doslova prodýchat plícemi. Umístěním rostlin a ozeleněním protihlukových stěn na Barrandově dojde k poklesu zplodin zhruba o 14 tun ročně, což je více než 10 procent celkového objemu imisí. Ač to možná z médií nevyplývá, na projekt máme ze strany občanů i pozitivní ohlasy. Mnoho lidí je ochotno počkat na finální podobu květníků po osazení. Radnice již několikrát veřejně přiznala, že některá umístění květináčů nebyla nejvhodnější, nicméně vždy vyhodnotila veškeré připomínky občanů a na jejich základě došlo k úpravám umístění na náklady realizační firmy. Nyní připravujeme ve spolupráci s veřejností komplexní změnu projektu. Zlepšení ovzduší umístěním zeleně tam, kde umístění jiným způsobem není možné, tedy nepovažujeme za zbytečný zábor ulice.
OTÁZKA (19.9.2012 12:50) kateřina
proč jste vybrali něco tak ohavného? kdo to vybíral? prosím jména. opravdu nevnímáte, jak takové betonové koryto působí ve staré zástavbě, na dlažbách? nevidíte, jak se to tam nehodí? nebylo by lepší snížit emise tím, že se více keřů a dřevin vysází na prostranstvích k tomu vhodných, tam, kde se budou moci přirozeně rozrůstat? nebojíte se, že vám ty rostliny v "květináčích" zmrznou? nebylo by lepší omezit automobilovou dopravu citelným zvýhodněním a větší frekvencí MHD?
ODPOVĚĎ (19.9.2012 18:45)
Projekt je „dědictvím“ minulého vedení radnice, které připravilo původní podobu květníků i jejich rozmístění, jména autorů původních návrhů tedy neznám. Nicméně, jak jsem již psal - nová zeleň sníží jedovaté imise, které musejí obyvatelé dopravně nejvytíženějších ulic doslova prodýchat plícemi. Vysazením rostlin a ozeleněním protihlukových stěn na Barrandově dojde k poklesu zplodin zhruba o 14 tun ročně, což je více než 10 % celkového objemu imisí v daných lokalitách. V těchto lokalitách nejdou stromy vysadit do země kvůli zasíťování. Proto jsme projekt nezavrhli. Co se zimy a mrazů týká - netřeba se obávat. Rostliny byly vybrány tak, aby v květnících mohly plnohodnotně růst. Pokud by došlo k nějakému úhynu, součástí smlouvy s dodavatelem je pětiletý ochranný interval, ve kterém dodavatel na své vlastní náklady uhynulou rostlinu vymění! Radnice ani občané se tedy nemusí obávat zvyšování nákladů.
OTÁZKA (19.9.2012 12:56) Novák
Dobrý den, 1/ kolik stála výroba a umístění těchto "ohavných monster",a kdo jejich zakázku odsouhlasil? 2/ který ze zastupitelů a jaké firmě dal tuto milionovou zakázku a odsouhlasili to všichni členové zastupitelstva? 3/ co plánujete s těmito "ohavnými monstry? Děkuji za odpovědi p.Novák
ODPOVĚĎ (19.9.2012 18:51)
Dobrý den, pokusím se Vám stručně odpovědět, již jsem na chatu přes 1 hodinu a čas se krátí. Rád bych zodpověděl co nejvíce otázek. Projekt vznikl za minulého vedení radnice v roce 2010. Po našem příchodu po volbách jsme vysoutěžili dodavatele a díky veřejnému výběrovému řízení klesly náklady zhruba na polovinu. 90 % peněz pochází z Evropské unie, městská část se podílí jen zhruba 1,5 mil. korun. Znovu opakuji - součástí projektu není pouze výroba květníků. Část výdajů tvoří například ozelenění protihlukových stěn na Barrandově, projektová příprava a studie, umístění květníků pomocí těžké techniky, výsadba a zeleň, chemické postřiky, pětiletá lhůta udržitelnosti rostlin apod. Celkové náklady jsou ve výši zhruba 19 mil. Kč. V tuto chvíli se nám podařilo vyjednat možnost změn projektu u poskytovatele dotace – Státního fondu životního prostředí. Nyní jednáme s odborníky a především veřejností o novém umístění zeleně tak, aby květníky nepřekážely a zároveň splnily cíl projektu – snížení imisní zátěže a čistší ovzduší. Žádáme všechny občany Prahy 5 o spolupráci, své tipy na úpravy nejen umístění zeleně můžete zasílat na adresu snizeniimisi@praha5.cz
OTÁZKA (19.9.2012 12:57) Zdeněk
Dobrý den, bylo by možné z chodníku na Strakonické a části Hořejšího nábřeží, kde jsou nyní truhlíky, udělat cyklostezku? Měla by tam velký smysl. Děkuji, Zdeněk H.
ODPOVĚĎ (19.9.2012 18:52)
Dobrý den, rozvoj cyklotras je jistě zajímavým tématem, nicméně není předmětem této diskuze. Sledujte informační kanály radnice - například měsíčník Pětka pro vás, web praha5.cz nebo facebook stránku na adrese www.facebook.com/UMCPraha5 , kde se dozvíte včas veškeré informace o rozvoji cyklodopravy v Praze 5.
OTÁZKA (19.9.2012 13:00) Jakub Býl
Dobrý den, podle mě šedým a ošklivým ulicím v centru Smíchova jakákoliv zeleň dost pomůže, obzvlášť pokud pomůže čistějšímu vzduchu. Doporučuji ale po přemístění je ihned osadit. Podle mého názoru za výtky ke vzhledu může především to, že květníky zůstaly holé bez rostlin. Nestane se tomu tak znova po přemístění? Díky za odpověď.
ODPOVĚĎ (19.9.2012 18:55)
Vážený pane Býle, stotožňuji se s Vaším názorem. Bývalý postup dodavatele (nejprve rozmístit a poté osadit) se příliš neosvědčil. Nicméně na druhou stranu v tuto chvíli nám usnadnil plánované přesuny. V budoucnu plánujeme květníky po umístění do nových lokalit osadit zelení mnohem rychleji.
OTÁZKA (19.9.2012 13:00) zuzana
Dobrý den, proč nebyla na návrh a umístění květináčů vyhlášená veřejná soutěž (architektonická)? Konzultovali jste návrh před realizací s urbanisty/architekty?
ODPOVĚĎ (19.9.2012 18:58)
Dobrý den, toto je spíše otázka na minulé vedení radnice. Podoba projektu, umístění květníků atd. bylo součástí žádosti o dotaci u SFŽP.
OTÁZKA (19.9.2012 13:11) Andrea
Dobry den, jaky je odhad nakladu na udrzbu betonovych kvetinacu a zelene v nich? Urcite bude potreba je cistit, rostliny pak zalevat a osetrovat-kolik to bude stat?
ODPOVĚĎ (19.9.2012 18:59)
Dobrý den, údržbu do konce roku zajišťuje v rámci smlouvy dodavatel, nicméně už ve schváleném rozpočtu je s těmito náklady počítáno. Náklady se ale nebudou příliš lišit od běžné údržby ostatní zeleně, o kterou se městská část stará.
OTÁZKA (19.9.2012 13:13) Michaela R.
Dobrý den, nejméně pět posledních let pozoruji, jak se s požehnáním radnice Prahy 5 zastavuje kdejaký použitelný kousek zeleně (namátkou nábřeží u Lihovaru má nové Business centrum, podél Jeremiášovy ulice vyrostlo několik budov na místě dřívější zeleně, kolem Radlické rovněž...). A znenadání máme obrovský problém se životním prostředím, že je třeba okamžitě nakoupit hnusné a nefunkční truhly a zaplevelit jimi ulice. 1) Proč už dávno nejsou směrem od Zbraslavi záchytná parkoviště, odkud by lidé mohli dojet do Prahy pomocí MHD, což by emise jistě snížilo a navíc by se ulevilo dopravě? Beztak je to záplavová zóna, kde by se nic jiného stavět nemělo. Mohli byste se inspirovat v Amsterdamu, kde je systém záchytných parkovišť poměrně propracovaný a hlavně funkční. 2) Proč nepodporujete přeměnu zelených ploch ležících ladem a nezasadíte ty stromy raději do země? 3) Proč stojí květináče v souvislé řadě na chodnících, kde je pak problém projít? Nebo je pro vás informace, že Pražané stále ještě používají chodníky k chůzi, překvapivá? Podle toho, v jakém stavu ty chodníky jsou, soudím, že ano. 3) Kolik bude stát průběžné odstraňování nápisů od místních sprejerů, kteři vám již teď poměrně otevřeně sdělují, co si o vás myslí? Počítali jste s touto eventualitou v připraveném rozpočtu, když jste žádali EU o dotace? 4) Praha 5 před několika lety nakoupila cca 200 stromků určených k ozelenění ploch a pak je nechala chcípnout ve skladu. Bude se tato situace opakovat, nebo je tentokrát opravdu použijete? Děkuji
ODPOVĚĎ (19.9.2012 19:00)
Dobrý den, zodpovězení Vašeho dotazu vyžaduje více času, zašlete mi jej prosím na email snizenimisi@praha5.cz, obávám se, že bych zde pak nestihl odpovědět ostatním. Omlouvám se.
OTÁZKA (19.9.2012 13:30) Petr S
Tahle akce je totalni propadak. Amaterska priprava zcela odpovida tomu jak dnes PHA 5 vypada. Zajima mne a - kolik to stalo? b - kdo to zaplati? c - Proc nebylo vypsano vyberove rizeni? d - Kdo je za to odpovedny - jmenovite?
ODPOVĚĎ (19.9.2012 19:06)
Dobrý den, odpovědi naleznete v dřívějších odpovědích. Není tedy pravdou, že by nebylo vypsáno výběrové řízení. Právě naopak, díky veřejnému výběrovému řízení klesly plánované náklady (které minulé vedení radnice plánovalo ve výši téměř 40 milionů Kč) na zhruba polovinu. Městská část se na projektu podílí jen zhruba 1,5 mil. Kč, zbytek hradí Evropská unie. A snížení imisí o více než 10 % ročně v dopravně nejvíce vytížených lokalitách je velmi významné.
OTÁZKA (19.9.2012 13:42) Olga Richterová
Dobrý den, jak zapojíte občany a odborníky do plánování nových projektů, abyste se do budoucna vyhnuli podobnému projektovému inženýrství? Plánujete např. vytvářet pro každý větší zásah do veřejného prostoru komise složené z úředníků, občanů i odborníků, či zveřejňovat plány týkající se změn ve veřejném prostoru v takových lhůtách, aby se k nim občané měli šanci vyjádřit? děkuji.
ODPOVĚĎ (19.9.2012 19:08)
Vážena paní Richterová, přesně jak píšete. Snažíme se otevřít názorům občanů v maximální míře. Dokonce na radnici vznikl mimo jiné Výbor rozvoje městské části, který slouží právě pro podporu rozvojových projektů. Mezi jeho hlavní aktivity spadá diskuze s obyvateli, kterých se nové projekty dotknou. Příkladem je projekt dlouho připravované Radlické radiály. Zde se s lidmi v minulosti příliš nekomunikovalo, což chceme změnit. Názory občanů a obyvatel Prahy 5 jsou pro nás velmi důležité.
OTÁZKA (19.9.2012 13:46) Karolina
Dobrý den, chci se zeptat, co mohu udělat pro to, aby betonové květináče nadobro zmizely z ulic Prahy? Jsou ohavné, zacpávají nesmyslně veřejný prostor a připomínají architektonickou "výzdobu" z doby totality. Čerpat evropské dotace na takový "úlet" považuji za skandální. Lze očekávat, že po květináčovém fiasku rezignujete?
ODPOVĚĎ (19.9.2012 19:10)
Ač to možná z médií nevyplývá, na projekt máme ze strany občanů i pozitivní ohlasy. Mnoho lidí je ochotno počkat na finální podobu květníků po osazení. Radnice již několikrát veřejně přiznala, že některá umístění květináčů nebyla nejvhodnější, nicméně vždy vyhodnotila veškeré připomínky občanů a na jejich základě došlo k úpravám umístění na náklady realizační firmy. Váš názor na vzhled květníků respektuji, nicméně doporučuji počkat na finální podobu po nátěru a osazení zelení. Pro příklad se podívejte na vizualizaci na adrese www.ipetka.cz/images/srovnani.jpg, či podobu osazeného květníku dočasně umístěného před kostelem sv. Václava. Tato podoba vyvolává mnohem méně negativních reakcí. Prosím tedy o trpělivost, usilovně měníme projekt dle požadavku občanů tak, abychom dostali zeleň do ulic a zároveň vyhověli požadavkům obyvatel Prahy 5.
OTÁZKA (19.9.2012 14:44) Adam Gebrian
Dobrý den. Přiznáte konečně veřejně (i sami sobě), že projekt květináčů je naprostý omyl? Už jen například proto, že do 14 tunového snížení imisí určitě nejsou započítány ty na výrobu takového množství betonu. Omluvíte se za něj? Necháte květináče z veřejného prostranství trvale odstranit (tedy nikoliv přesunout)? Vrátíte fondu životního prostředí 16 miliónovou dotaci? Buď z vlastního rozpočtu, anebo požádejte o finanční pomoc magistrát. Pak se teprve můžete zabývat tím, co s prázdnými truhlíky. Možností je spousta: od veřejné dražby, kdy by si jednotlivé truhlíky mohli koupit klidně občané Prahy 5 a umístit je do svých soukromých vnitrobloků (použít třeba na pěstování zeleniny, nebo kompost), až po stavební díla, která by se z tohoto lega dala udělat. Pokud si myslíte, že dotaci vrátit nemusíte a že stačí truhlíky osadit a lépe rozmístit, tam kde to lidem bude méně vadit, jste na omylu a agonii akorát prodloužíte. Nejpozději to definitivně zjistíte u dalších voleb. S pozdravem.
ODPOVĚĎ (19.9.2012 19:21)
Dobrý den, cílem projektu je snížit imise v dopravně nejvytíženějších lokalitách Praze 5, kam Smíchov bezesporu patří. Studii, kolik imisní zátěže vyprodukovala výroba květníků sice nemám, ale cílem je pomoci obyvatelům Prahy 5 k čistějšímu ovzduší. A tomu rostliny v ulicích Prahy 5 pomohou. Jak správně píšete - nová zeleň sníží jedovaté imise, které musejí obyvatelé dopravně nejvytíženějších ulic doslova prodýchat plícemi. Vysazením rostlin a ozeleněním protihlukových stěn na Barrandově dojde k poklesu zplodin zhruba o 14 tun ročně, což je více než 10 % celkového objemu imisí v daných lokalitách. Co se týká vzhledu. Tato výtka je nyní neopodstatněná. Na této vizualizaci: http://ipetka.cz/images/srovnani.jpg mě i mnoha dalším připadá ulice se zelení mnohokrát kultivovanější, než bez ní. Uznáváme, že dosud měla realizace projektu "Snížení imisní zátěže ozeleněním ulic" své mouchy a potíže, snažíme se je ale napravit.