Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

On-line o blokování telefonů

Tomáš Almer

UKONČENO

Krádeže mobilních telefonů jsou mezi českými zloději velice populární. Od pondělka je ale možné ukradený přístroj nahlásit na policii a zablokovat. Otázky jste pokládali 5.10 v 16:00 šéfovi policejního útvaru, který se mimo jiné zabývá odposlechy, Tomáši Almerovi.

položených otázek: 23 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (5.10.2007 12:51) Mirek
Blokování ukradených mobilů schvaluji. Ale není vina na prezidentu ČR který před lety vetoval zákon, který měl zabránit zlodějům nosit kradené mobily do zastaváren v nočních hodinách? Jak je možné, že se tím nikdo nezabýval a nezabývá?
ODPOVĚĎ (5.10.2007 15:59)
Tohle je bohužel otázka pro zákonodárce.
OTÁZKA (4.10.2007 14:42) Faethor
Dobrý den,kamarádka si koupila (legálně a v legálním obchodě) telefon. Po cca 6 měsících jí zavolala Policie, že je kradený. U Vodafonu se ztratila zásilka... Ok, ale problém je v tom, dotyčný obchod to nakoupil u Vodafonu.. takže nevím, jestli je to fiktivní podvod, nebo zlodějna jednotlivců, ale má teď blokovaný telefon a přitom ho legálně koupila.. Co s tím?
ODPOVĚĎ (5.10.2007 16:01)
V každém případě se musí obrátit na prodejce telefonu. Jestliže nepochodí s reklamací, tak musí podat oznámení na policii.
OTÁZKA (4.10.2007 15:21) Ctibor
Dobry den, rad bych se zeptal proc policie resi blokaci telefonu (coz neni dle meho nazoru jeji starost - ma chytat pachatele a ne znemoznovat uzivani kradene veci) a naopak nechyta pachatele (coz je technicky mozne - kdyz je telefon v siti muzete preci zjistit polohu odkud se s nim telefonuje, dopatrat a vyslechnout "noveho" uzivatele atd.) Dekuji za odpoved.
ODPOVĚĎ (5.10.2007 16:05)
Dobrý den, máte pravdu, blokace telefonů je v zásadě preventivním opatřením. Jejím prostřednictvím se pachatel krádeže nezjistí. Ze zkušenosti ale mohu říci, že vyhledání odcizeného mobilního telefonu téměř nikdy nevede k dopadení opravdového pachatele krádeže. Pouze se zjistí člověk, který ho koupit, z pravdila od překupníka. Je třeba zdůraznit, že prevence kriminality patří k významným úkolům policie. Systém blokací odcizených telefonů takovýmto opatřením bezpochyby je.
OTÁZKA (4.10.2007 16:06) Michal Kaleta
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, v březnu 2007 mi byl zcizen mobilní telefon,vyšetřovala to Policie a je z toho řádný protokol. Dával jsem taky do protokolu IMEI (z krabice od mobilu).Zdělili mi ale , že jelikož částka nepřesahuje 5000,-Kč, nemůžou s tím nic dělat. Ptám se tedy, jestli mohu znovu žádat o zablokování mobilu? Bohužel už ale nemám doklad od IMEI (ztracen), je ale napsaný v protokolu Policie. Děkuji za odpověd
ODPOVĚĎ (5.10.2007 16:09)
Policisté měli pravdu, pokud vám sdělili, že se nejdená o trestný čin, protože škoda nepřesáhla částku pět tisíc korun. To ale neznamená, že by váš telefon nemohl být zablokován. Třebas i teď, dodatečně. Bylo-li IMEI ověřeno a je to uvedeno v protokolu, nic by nemělo bránit zablokování telefonu. Obraťte se na policejní služebnu, kde jste krádež hlásil.
OTÁZKA (4.10.2007 16:47) Michal
Jak se da zabranit tomu aby nekdo nezablokoval telefon nekomu jinemu jako for/zertik. U vetsiny telefonu pokud mate 30 sekund a tuzku muzete zobrazit a zapsat si IMEI.
ODPOVĚĎ (5.10.2007 16:11)
Policie zablokuje telefon pouze byl-li odcizen a oznamovatel krádeže doloží, že byl opravdu jeho vlastníkem, například záručním listem, na kterém je uvedeno IMEI, nebo pokladním blokem, na kterém je uvedeno IMEI.
OTÁZKA (4.10.2007 16:57) Jirka
Telefon mi byl odcizen před dvěma měsíci,lze ho zablokovat zpětně? Děkuji.
ODPOVĚĎ (5.10.2007 16:12)
Ano, lze.
OTÁZKA (4.10.2007 17:20) Knotek
1)Pane Almere,kolik se bude platit za zablokování? 2)Za jak dlouho mobil zablokujete? 3)Zablokujete jen mobil,nebo i simkartu,budu moci používat svoje původní číslo?
ODPOVĚĎ (5.10.2007 16:19)
Tato služba je bezplatná. Je však třeba zdůraznit, že policie nechá zablokovat pouze telefon, který byl odcizen. Po vyplnění a odeslání formuláře obdrží operátoři žádost policie do 24 hodin. Z toho vyplývá, že telefon přestane být provozuschopný druhý den po nahlášení krádeže. popisovaný systém slouží pouze k blokování přístrojů. SIM kartu musíte nechat zablokovat operátorem. O tom, zda budete moci používat vaše původní číslo rozhoduje operátor.
OTÁZKA (4.10.2007 20:05) Petra
Dobrý den, váš nápad na blokování telefonů se mi velmi líbí, i když souhlasím s tím, že aby byl úplný, mělo by se počítat i se zadržováním lidí, kteří telefon ukradli. Bylo by možné například vyčlenit skupinu policistů, která by okamžitě dostávala zprávu od operátorů a mohla zasáhnout?
ODPOVĚĎ (5.10.2007 16:26)
Dobrý den, blokování odcizených telefonů je opatření, které má tento druh trestné činnosti učinit neefektivním z hlediska potencionálního pachatele. Jedná se tedy zejména o preventivní opatření. Pokud se týče vašeho nápadu vyčlenit skupinu policejních specialistů, je zajímavý. Ovšem jejich reakce na podnět od operátorů není realizovatelná, protože operátoři nedostávají od policie informace o důvodech, jež vedly k zablokování. To znamená, že nevědí, zda se jedná o přestupek, trestný čin nebo jiný důvod, a proto informace od nich směrem k policii by nebyly dostatčné. Souhlasím s vámi, že díky své četnosti, jsou krádeže mobilních telefonů "fenoménem", který obtěžuje velké procento občanů. Jako policista však musím říct, že tento druh trestné činnosti není tak společensky nebezpečný, aby policie měla dostatek sil a prostředků pro zřízení specializovaných skupin.
OTÁZKA (4.10.2007 20:09) Mravenec
Blokování kradených telefonů se mi zdál jako supr nápad, dokud jsem si neuvědomil, že je mi naprosto k ničemu. Krabici i záručák jsem totiž po záruční době vyhodil. Myslím, že lidí, kteří nemůžou prokázat vlastnictví telefonu je spousta. Co takhle nastavit nějaký mechanismus - například čvrtletní čekací lhůtu a pak vydat nějaké potvrzení o vlastnictví? Moc by to pomohlo, díky
ODPOVĚĎ (5.10.2007 16:30)
Pokud jste vyhodil krabici i záruční list, je vám tento systém opravdu v dané chvíli k ničemu. Pravdou je, že lidé se musí teprve naučit, že uvedené doklady nejsou důležité jen pro záruku, ale také proto, aby v případě, že jim bude telefon odcizen, mohli pachateli znepříjemnit jeho skutek. Bohužel vašemu nápadu s čekací lhůtou zcela nerozumím.
OTÁZKA (4.10.2007 20:14) Karel Bence
Zdravím, chci se zeptat, jestli máte něco společného s odposlechy spojenými s Kubiceho zprávou? Jak je možné, že státní zástupce schválí odposlech čísel, u kterých se pak prokáže že patří někomu jinému, než jak je prezentovala policie? Vždyť tím celý ten systém nemá žádný smysl, policie může odposlouchávat koho se jí zamane
ODPOVĚĎ (5.10.2007 16:37)
Dobrý den, ano mám něco společného se všemi odposlechy. Již z vaší otázky je jasné, že by měla být položena někomu jinému. Činnost státních zástupců nemůže policie nijak ovlivnit. Nesouhlasím s vámi, že systém nemá smysl a už vůbec ne s tím, že policie může odposlouchávat koho se jí zamane. Policie může odposlouchávat pouze telefon, k jehož odposlechu vydal písemný příkaz nezávislý soudce. Ten tak může učinit pouze na základě odůvodněného písemného návrhu státního zástupce. Takto je postaven systém povolování odposlechů v našem právním řádu. Když budou všichni zúčastnění plnit svojí povinnost, dbát na to, aby lidská práva byla prolomena pouze v odůvodněných případech, je zneužití vyloučeno.
OTÁZKA (4.10.2007 20:16) Flus
V americkych filmech vidame, jak pocitac kontroluje vsechny telefonaty a kdyz telefonujici rekne treba bomba a prezident v jedne vete, tak na to upozorni. Bezi to takhle i v realu? Jen v USA nebo i v CR? Jak na varovani pocitace reaguje policie?
ODPOVĚĎ (5.10.2007 16:40)
Použití sytému, který popisujete, je reálně možné. Je však třeba si uvědomit, že se jedná o zpracování neuvěřitelných objemů dat v reálném čase. Obávám se, že nasazení podobného systému do velkých komunikačních uzlů je reálné pouze v amerických filmech. Samozřejmě, že nemám informace o technologiích, které používá například CIA.
OTÁZKA (4.10.2007 20:25) anonym
Co si myslíte o chování Bushovy administrativy po útocích z 11. září? Může hrozba terorismu převážit svobodu jednotlivce tak, že stát bez jakéhokoli povolení odposlouchává kohokoli sebemíň podezřelého? Byl byste vy, jako občan, pro takovéto odposlouchávání z "vyšších mravních důvodů"?
ODPOVĚĎ (5.10.2007 16:44)
Na to se těžko odpovídá, protože mi v České republice jsme se dosud zaplaťpánbůh nesetkali s opravdovým terorismem. Osobně se ale zatím domnívám, že svoboda jednotlivce by měla být nadevše. Samozřejmě, že kolektivní bezpečnost a individuální svobody je třeba průběžně "vyvažovat". V každém případě musí být "vyšší mravní důvody" transparetně definovány v řádně schválených zákonech.
OTÁZKA (4.10.2007 20:31) Honza Ježek
Jak je možné, že odposlechy pořád "unikají"? Když je takový problém je zabezpečit, nebylo by lepší, kdyby s nimi manipuloval jenom jeden člověk, aby pak bylo naprosto zřejmé, kdo za únik nese zodpovědnost?
ODPOVĚĎ (5.10.2007 16:52)
Zneužívání odposlechů k jiným účelům, než je trestní řízení ve věci, ve které byly odposlechy nařízeny, mě velmi trápí. Domnívám se, že ne všichni, kteří se záznamy nebo jejich přepisy, přicházejí do styku, si dostatečně uvědomují, že mají v rukou dokumenty, jež obsahují ústavou chráněné svobody. Záznam byl pořízen pro účely trestního řízení a jeho použití k jakémukoli jinému účelu je porušením ústavou garantovaných práv a svobod jednotlivců. Každý, kdo umožní použití takovéhoto záznamu k jinému účelu, než kvůli kterému byl pořízen (výhradně trestní řízení), projeví elementární neúctu k ústavě. Praxe trestního řízení bohužel neumožňuje, aby s odposlechy manipulovala pouze jedna osoba. Musí být přístupný všem účastníkům trestního řízení.
OTÁZKA (4.10.2007 22:23) Martin Marek
Dobrý den, nechcete snad někomu tvrdit že toto opravdu pomůže? nebo jste již donutili výrobce vyrábět telefony s neměnitelným IMEI? jako s autorádii.. každý šikovnější programátor s manuálem výrobce to má za 3 minuty..- a ty manuály mají rychleji než ofic. servisy:-)(jejichž zaměstnanci jim to sami prodávají..)
ODPOVĚĎ (5.10.2007 16:55)
Dobrý den, máte pravdu, ovšem pouze v případě starších telefonů. Přeprogramovat telefon vybavený čipem není zdaleka tak jednoduché, jak popisujete a výrobci telefonů dále zlepšují jejich zabezpečení. Podotýkám, že napříkad ve Velké Británii je změna IMEI trestním činem. věřím, že naše legislativa se v brzku vydá podobným směrem.
OTÁZKA (5.10.2007 0:11) Luboš
Připadá mi směšné, že se policie bude honit za pachatelem, který ukradl telefon za 900,- Kč, když nedokáže chytit zloděja aut za 100.tisíce..... Už vidím ty záběry na TV NOVA, která tam bude o půl hodiny dříve než Policie a přinese záběry jak URNA z helikoptéry dělá výsadek, vykopává dveře a zatýká rodinu, kde manžel koupil "kradený" mobil v bazaru. A večer ministr Langer bude jásat nad zadržením pachatele krádeže mobilu..... Jako jásal nad zadržením Krejčíře a sděloval národu, jak hned zítra bude stát v ČR před soudem....
ODPOVĚĎ (5.10.2007 16:57)
To je zajímavá poznámka, ale jak bylo řečeno výše, policie se nechystá prostřednictvím systému blokace odcizených telefonů pachatele honit. Jde o to, jim jejich čin "znechutit".