Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

On-line o daňovém přiznání

Daňové přiznání - ilustrační foto

UKONČENO

Na zaplacení daní z příjmů zbývá již minimum času. Podat přiznání můžete i těsně před půlnocí 31. března elektronicky nebo na vybraných poštách v největších městech. Na problematiku přiznávání daní jste se ptali Radima Bláhy, ředitele odboru Metodika a výkon daní z příjmů při ministerstvu financí 28. března od 13:00

položených otázek: 26 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (27.3.2008 13:36) Vladimir
Dobry den, podal jsem danove priznani (DPFO) elektronicky, avsak bez zaruceneho elektronickeho podpisu. K DP jsem pripojil e-prilohy, skenovane dokumenty dle navodu. Aplikace EPO mi vytiskla e-formular, ktery jdu podepsany podat na FU. Je potreba s e-formularem podat originaly priloh DPFO ? Ruzne financni urady si to podle mych informaci vykladaji ruzne.
ODPOVĚĎ (28.3.2008 13:05)
Jistě, elektronicky podané daňové přiznání, jehož součástí jsou tzv. E-přílohy, je podáno správně a správci daně je nutné doručit pouze e-tiskopis opatřený vlastnoručním podpisem, jestliže podání není podepsáno elektronicky.
OTÁZKA (27.3.2008 13:59) Jaroslav Čermák
Jsem v plném invalidním důchodu a v roce 2007 jsem si přivydělal na základě pracovní smlouvy na dobu určitou 18 407,-Kč hrubého a bylo mi strženo sociální a zdravotní pojištění i daň. Dále jsem uzavřel v jiném měsíci s jinou firmou dohodu o pracovní činnosti na jejímž základě jsem si vydělal 6 800,- Kč hrubého a byla mi stržena srážková daň. Jsem povinen podat daňové přiznání?
ODPOVĚĎ (28.3.2008 13:12)
V případě, že jste svého posledního zaměstnavatele v roce 2007 požádal o roční zúčtování záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti, nejste povinen podat daňové přiznání. V opačném případě můžete přiznání podat na základě potvrzení o výši příjmů, které Vám zaměstnavatelé vydají na požádání.
OTÁZKA (27.3.2008 14:02) peter
vztahuje se letos na svobodne povolani minimalni zaklad dane? dekuji P.
ODPOVĚĎ (28.3.2008 13:16)
Jde-li Vám o svobodná povolání, která lze podřadit pod tzv. nezávislá povolání, která nejsou živností ani podnikáním podle zvláštních předpisů, tak se na Vás minimální základ daně nevztahuje.
OTÁZKA (27.3.2008 14:03) Dr. Josef Tesar
kolik let zpetne mi jako fyzicke osobe muze FU domerit dane? Zadne priznani jsem nikdy nepodaval, jsem normalne zamestnany, ale v zahranici.
ODPOVĚĎ (28.3.2008 13:20)
Obecně je promlčecí lhůta tříletá, ale počítá se od začátku roku, který následuje po roce, v němž byla povinnost podat daňové přiznání. Správce daně má však zákonné možnosti tuto lhůtu prodloužit až na celkem deset let.
OTÁZKA (27.3.2008 14:45) Olda
Dobrý den Budou prosím zachovány paušály na snížení základu i na další období, a v jaké výší? Děkuji
ODPOVĚĎ (28.3.2008 13:22)
Ano, předpokládá se jejich zachování, výše bude vyplývat z platného zákona o daních z příjmů.
OTÁZKA (27.3.2008 14:50) anonym
Od ledna do prosince 2007 jsem pracoval ve Finsku. Trvaly pobyt jsem mel hlaseny jak ve Finsku, tak v CR. Dane jsem platil ve Finsku. Musim predlozit potvrzeni v CR nebo nejak jinak informovat financni urad? S pozdravem, Petr Novak
ODPOVĚĎ (28.3.2008 13:31)
Povinnost zdaňovat celosvětové příjmy se vztahuje na zemi, ve které máte tzv. daňový domicil, tedy kde jste rezidentem. Tento statut se odvíjí od skutečného bydliště s pracovními a rodinnými vazbami. V případě, že jste rezidentem Finska, v ČR byste zdaňoval pouze příjmy ze zdrojů v ČR. Daňový domicil byste prokázal potvrzením finské daňové správy, pokud by Vás správce daně vyzval. V této problematice Vás odkazuji na příslušnou mezinárodní smlouvu.
OTÁZKA (27.3.2008 14:58) eva.vrbova@volny.cz
Mám příjmy z pronájmu podla par. 9, poprvé bych chtěla uplatnit výdaje paušálem, doposud jsem uplatňovala skutečné výdaje. Vedu pouze daňovou evidenci. Údajně při přechodu musím " dodaňovat " závazky a pohledávky. Na nájemném žádné závazky ani pohledávky nemám, jinak jenom "rozúčtovávam" nájemníkům služby ( společná elektrina, voda a pod.) dle dodavatelských faktur. Jak mám postupovat ? Děkuji za radu. Eva Vrbová
ODPOVĚĎ (28.3.2008 13:40)
Ano, při přechodu z vedení daňové evidence na uplatňování výdajů paušálem, je nutné upravit základ daně za předcházející období mimo jiné o závazky a pohledávky, avšak tehdy, pokud takové existují. Samotné zúčtovatelné zálohy na ceny základních služeb spojených s užíváním bytů nejsou daňově účinné.
OTÁZKA (27.3.2008 15:42) Cenas
Dobrý den, proč se stále řeší výše daně z příjmu a zapomíná se na druhou, daleko horší a nevyzpytatelnější daň sociální nazývanou "pojištění". Kdy začnete snižovat tuto daň? A proč se počítá ne ze zizku, jako daň z příjmů, ale z hrubého příjmu?? Není to zvěrstvo?

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (27.3.2008 15:53) dagmar.sramkova
chtěla bych mít již konečně jasno. Je mi 65 let. 2 roky opracuji ve Společenství vlastníků bytovýcgh jednotek. Z částky 12.000,-korun odvádím l x ročně dan 1.400,-kč. Dozvěděla jsem se, že budu muset zaplatit ještě zdravotní a sociální pojištění.Snažím se komunikovat s úřady, ale niákdo nic neví.Prosím o odpověd
ODPOVĚĎ (28.3.2008 13:43)
Bohužel nejsem kompetentním ve věcech sociálního a zdravotního pojištění, ale z dostupných zdrojů dovozuji, že z tohoto příjmu ze závislé činnosti se sociální a zdravotní pojištění odvádí. Prosím obraťte se na příslušné orgány.
OTÁZKA (27.3.2008 16:11) JK
Dobry den, proc se rychleji snizuji dane spolecnostem nez fyzickym osobam? Stoji montaz stale novych montaznich hal s minimalni pridanou hodnotou za to, ze vetsinu danove zateze (DPH, spotrebni dane, DP, nemluve o socialnim pojisteni) nesou obcane? Nemeli by lide platit jen ze spotreby a firmy jen ze zisku?

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (27.3.2008 16:15) Jirka
Je třeba při změně smlouvy o životním pojištění předkládat novou smlouvu FÚ? Jak lze se smlouvou seznámit FÚ při podání daňového přiznání, před vyzváním FÚ k doplnění?
ODPOVĚĎ (28.3.2008 13:47)
Nikoliv. Je však povinností současně s podáním daňového přiznání přiložit potvrzení o zaplacených částkách na soukromé životní pojištění vydané pojišťovnou.
OTÁZKA (27.3.2008 17:31) o.s.PODNĚTY.CZ
Jakou šanci na realizaci má podle Vás podnět http://podnety.cz/podnet-cislo-20060308063007 ?

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (27.3.2008 20:08) Kateřina Svobodová
Dobrý den, je pravda, že studenti, pokud jejich příjem za brigády nepřesáhne 5000 Kč měsíčně, nemusí podávat daňové přiznání? Pokud by si některý měsíc vydělal víc jak 5 tis, může podat přiznání pouze za tento měsíc?
ODPOVĚĎ (28.3.2008 13:52)
Pokud se otázka týká roku 2007, je Váš názor správný v případě, že student nepodepsal u zaměstnavatele prohlášení k dani a daň byla provedena srážkou 15%.
OTÁZKA (28.3.2008 2:34) Mirek
Dobrý den pane řediteli. Rád bych se zeptal, kde musí obec zveřejnit svou obecně závaznou vyhlášku o stanovení zvýšení koeficientů na daň z nemovitosti a pozemků a do kdy, pakliže má být tato obecně závazná vyhláška platná. Domnívám se, že pouhé zaslání FÚ nestačí, protože daňoví poplatníci nemají možnost se dozvědět, co je v této obecně závazné vyhlášce stanoveno. Myslím si, že aby obecně závazná vyhláška o zvýšení koeficientů byla právně platná, měla by být zveřejněna ve Sbírce zákonů, protže paklliže nebude zveřejněna, pak nemůže být právně účinná vůči občanům a daňovým poplatníkům ČR. Je to trochu nezvyklý dotaz, to chápu, ale vzhledem k pravomocím, kdy neplatí stejné koeficienty a obec stanovuje koeficienty pro různé části nestejně vysoké, pak by také měla obec uvést ve své obecně závazné vyhlášce odůvodnění, proč jsou rozdíly mezi koeficienty v jednotlivých částech obce takové, jaké jsou. Je zarážející, že se takovéto pravomoci dostává obcím, kde povětšinou vládnou jedni a titíž lidé v obecním zastupitelstvu a zároveň jsou tito lidé v představenstvech různých společností a družstev, které na pozemcích a ve stavbách postavených v katastru obce podnikají. Nemělo by ministerstvo financí upravit také ustanovení zákona v tom smyslu, že pakliže je osvobozena jedna část obce od zvýšení daně, pak se toto osvobození vztahuje na celou obec a ne jenom na část obce? Toto ustanovení o rozdělování obcí ještě na části je diskriminující pro ty obyvatele obce, kteří většinou bydlí v jiné části obce než starosta a jemu spřízněné osoby. Předpokládám, že namísto rozvoje obcí se těmito pravomocemi, které byly obcím dány obce začnou vylidňovat a zároveň zvýšením daní z pozemků a nemovitostí v obcích dojde i k tomu, že se bude snižovat možnost zaměstnání pro místní občany, což bude mít za následek právě vylidnění obcí a přesun lidí do měst.

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat

OTÁZKA (28.3.2008 6:08) Jirka
Prosím o sdělení jak lze uplatnit požadavek na snížení daně z nemovitosti z důvodu zhoršení kvality bydlení/sousedství komunikace s hustým provozem způsobujícím hluk ,prašnost a vysoké koncentrace výfukových plynů/.Děkuji.

Na tuto otázku odmítá dotazovaný odpovídat