Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Je lepší gymnázium, nebo střední odborná škola?

Studenti. Odchod ze školy - ilustrační foto.

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Váháme, jestli je pro naši dceru lepší gymnázium, nebo střední odborná škola. Dcera je talentovaná, prospívá s vyznamenáním, ale říká, že na vysokou školu určitě nepůjde. Chce si proto vybrat nějakou prakticky zaměřenou střední školu, která by ji připravila rovnou pro praxi. Co když ale názor v budoucnu změní a bude chtít po maturitě dál studovat? Nebude pak mít omezený výběr a menší šance na přijetí?

položených otázek: 31 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Přehled položených otázek

OTÁZKA (27.4.2008 22:33) JAK TO VIDÍ AKADEMIE LN
Hlavně dceru do ničeho nenuťte. Rozhodnout by se měla sama. Vy jí teď nejlépe pomůžete tím, že jí předložíte všechna pro a proti obou variant. Gymnázium má jednu velkou výhodu, a tou je možnost odsunout rozhodnutí volby povolání. Možná teď vaší dceři připadá dalších devět let strávených učením jako věčnost, ale za čtyři roky může mít jiný názor. Třeba zjistí, že studium nemusí být jen nuda, jakou znala ze základní školy. Z gymnázia může jít na jakoukoli vysokou nebo vyšší odbornou školu. Ani s uplatněním absolventů gymnázií to podle statistik nevypadá tak zle, jak se traduje. Pokud je vaše dcera studijně nadaná, poskytlo by jí gymnázium kromě hlubších teoretických znalostí i komplexnější rozvoj osobnostní, lidský. Střední odborná škola je dobrou volbou především v případě, že má dcera už teď nějaký konkrétní zájem nebo nadání. Po jejím absolvování by byla připravená přímo pro praxi, měla by konkrétní a jasné uplatnění, což může být příjemné. Zapovězena by jí přitom nebyla ani většina vysokoškolských oborů. Barbora Matyášová
OTÁZKA (25.4.2008 13:36) olda
Dite asi tezko bude vedet co presne bude chtit byt, vzdyt v 15 letech asi tezko vi co obsahuje prace inzenyra pozemnich staveb nebo PR manazera. Ale da se asi uz zjistit jakym smerem to bude, pokud ma nadani k humanitnim predmetum pak je treba zvolit Gymnazium, pokud ma sen byt lekarem tak to same, pokud ale nevi je to tezsi, gympl pripravi,ale nesmi se rozmyslet,ze nechce pokracovat. SOS bych nezatracoval. Ale je pravda,ze ten vseobecny rozhled je pro zivot strasne dulezity a ten SOS proste nemaji. Odbornost se na VS srovna pili a hlavne vuli. Ja osobne bych vzal zpet me gymnazium a sel bych do jazykoveho gymnazia,abych krome anglictiny umel dobre i druhy jazyk. nebo bez jazyku se kvalitni prace tezko hleda, mam spoustu kamaradu kapacit ve svych oborech, PHd. a rada povedenych projektu je za nimi,ale kdyz dojde na praci tak chybi jazyk a nic se s tim neda delat.
OTÁZKA (25.4.2008 13:03) Olda
Musim rict, ze v soucasne dobe vic nez kdy jindy je investice penez a casu do VS vzdelani vyhodna. Mame jedno z nejmensich procentualnich zastoupeni VS vzdelanych lidi v celkove populaci a to na celem (aspon trosku vyspelem) svete. Takze dnes je VS vzdelani stale znamkou velike kvality at si rika kdo chce co chce. SS vzdelany clovek samozrejme sezene dobrou praci,ale ma to sve limity a ta pocatecni opticka vyhoda,kdy v 26 letech ma 6-7 let praxe zatimco VS nema nic, rychle zmizi , VS student se svou kapacitou se dokaze s praci ztotoznit rychleji a penize prijdou posleze taky. Co se tyce vedoucich pozic ani nema smysl komentovat, VS student bude vzdy ve vyberovem rizeni zvyhodnen a v zahranicni spolecnostech je VS vzdelani zcela krucialni. To jake si vybrat studium je tezke pro kazdeho jedince, ja osobne tak do 24 let nevedel jestli studuji spravnou VS a jestli je to pro me to prave,coz jsem nakonec zjistil, nebylo to ono a zivim se dneska necim zcela jinym. Vybral jsem si obor, kde s VS technickeho smeru prorazim a obor kde je obrovsky hlad po kvalitni zamestnanecke sile. A to je dalsi bod, ktry je v teto zemi katastrofalne zanedbavan. Deti nejsou vedeni k tomu co maji studovat, co zeme potrebuje atd. Kazdy rok se hlasi na prava, ekonomky a umelecke obory, psychologie apod. 10x vetsi mnozstvi studentu,nez je skola schopna prijmout a misto toho na CVUT zacinaji pro nedostatek zajmu prijimat i svadleny s maturitou dodelanou po vecerech, ktere skolu nemaji sanci nikdy dodelat.
OTÁZKA (24.4.2008 21:42) Vladimir
V obci kde bydlim premenili kucharsky ucnak na Stredni odbornou skolu pro administrativu EU. Domnivam se, ze to je pro vasi dceru skola jak delana. Nauci se tam kourit, smazit, pomahat mensinam, pobirat socialni davky, podpory a granty. Pak bude moci jit na nejakou trendy vysokou jako jsou genderove obory nebo MBA.
OTÁZKA (23.4.2008 12:35) Karolína
Jestli se vaší dceři do studování moc nechce, bude se na gymnáziu jen trápit. Po střední odborné škole se může snadněji zapojit do praxe a věnovat se oboru, který vystudovala. A ne pracovat jako recepční nebo asistentka, což jsou takové nemastné neslané pracovní pozice pro absolventy gymnázií, kteří nepokračují ve studiu na vysoké.
OTÁZKA (22.4.2008 8:51) Eira
Jinak studuji ekonomický obor a lidi z gymplů se u nás řadí k těm nejhorším, takže také záleží na tom, jaký by volila obor.
OTÁZKA (22.4.2008 8:49) Eira
Gympl je víceméně prodloužení základky a vaší dceři to do života nic nedá, nepopírám, že bude umět matiku, fyziku, dozví se něco z chemie a gyml jí dokonale připraví na jakékoliv přijímací zkoušky na VŠ. Bohužel nebude mít ani ponětí o ekonomice (to, co probírají v rámci společenských věd se nedá počítat) a pokud skutečně nebude chtí na vysokou, což se může stát tak by měla umět alespoň něco. A znám dost lidí z gymplů, co byli rok někde na vysoké a pak skončili a jeli někam do Anglie pracovat, co budou dělat potom nikdo neví.
OTÁZKA (22.4.2008 8:48) Petr
No kdyz to vezmu podle sebe tak ja jako prumyslovak jsem mel start na CVUT rozhodne vyrazne lehci nez gymplaci, naopak si nedovedu predstavit jak bych asi zacinal nekde na skole humanitniho zamereni, takze v takovem pripade bych se prece jen priklanel ke gymnaziu. Pokud je Vase dcera opravdu talentovana, tak nazor na studim na VS behem stredni skoly urcite zmeni.
OTÁZKA (22.4.2008 2:11) Tomáš
Jednoznačně gymnázium, o tom nemůže být sporu. Učím na vysoké škole a věřte, že ani naši studenti často ještě nevědí přesně, co chtějí v životě dělat. Natož dítě v 9. třídě. Srovnávat kvalitu posluchačů z průmyslovek a z gymnázií dost dobře nelze. Průmyslováci sice mají mnohé konkrétní praktické znalosti, ale chybí jim širší rozhled. A ta průměrná úroveň intelektu je u nich podle mého názoru také přece jen o stupínek slabší. A i kdyby na vysokou nakonec nešla, s gymnáziem se bez problémů uživí. Gymnázium prostě nabízí daleko širší vějíř možností.
OTÁZKA (21.4.2008 23:36) Gumacek
Stoprocentne gympl... Uroven tak hrozne klesla, ze tam ted uz jde kazdy... totez plati o vejskach...
OTÁZKA (21.4.2008 22:09) Petra
V deváté třídě jsem si zvolila místo gymnázia obchodní akademii. Byla to chyba. Ve třeťáku mi došlo, že bych se chtěla stát veterinářkou. Je to už deset let a stále mě to mrzí. (Pro nechápavé: Ze SOŠ prostě nemůžete jít na jakoukoli vysokou. Třeba na veterinu, kde jsou stěžejní předměty na vysvědčení i u přijímaček takové, které jsem na OA já vůbec neměla. Smůla.) Když zvolíte SOŠ, cesta zpět už nevede. Já VŠ sice vystudovala, ale ne tu, co bych chtěla.
OTÁZKA (21.4.2008 21:59) kantorka
Je obecně rozšířeným omylem, že gymnazista je lépe připraven na studium na vysoké škole než průmyslovák. Je to dáno tím, že nadanější děti berou gymnázium jako přípravu na vysokou školu a průmyslováci se nechtějí učit spoustu teorie a spíše se orientují dovednosti využitelné v životě. Pokud má vaše dcera už teď představu, že nechce studovat dalších 7-9let, mohl by ji dril na gymnáziu od dalšího studia spíše odradit. A jako absolventka gymnázia si bez dalšího vzdělávání bude těžko hledat práci. Spousta absolventů odborných škol úspěšně studuje vysokou školu a přitom si přivydělává ve firmě, která využívá jejich znalosti nabyté studiem SOŠ. Nevěřte tomu, že absolvent odborné školy je při studiu na vysoké škole znevýhodněn. Vše záleží jen na jeho schopnostech a hlavně vůli dále studovat.
OTÁZKA (21.4.2008 21:57) pro Amose
Ano, lidi z gymplů jsou samozřejmě úspěšnější než lidi z průmyslovek. Zmínku o tom, kdo odkud kam propadá, snad ani netřeba komentovat. Lidi z průmyslovek píší místo "matfyz" "Matfis". 3 CHYBY V JEDNOM SLOVĚ O ŠESTI PÍSMENECH!!!!
OTÁZKA (21.4.2008 21:53) Patrik
Jsem matfyzák a můžu potvrdit, že lidi, co nejsou z gymplů, jsou dost mimo, na některé obory by nemohli ani dělat přijímačky, chybí jim matika. Brácha je průmyslovák a šel na ČVUT - v něčem měl náskok, ale spíš na tom byl hůř než lidi z gymplů, ale dohnal to a je v pohodě. Takže záleží na konkrétních lidech a oborech, ale všeobecně myslím, že vede spíš gymnázium.
OTÁZKA (21.4.2008 20:06) Sonya
Nechte dceru studovat, co bude sama chtít. Nic ji nebrání studovat VŠ po SOŠ nebo dálkově při práci. Je to náročnější, ale když člověk chce, jde to. Ale tahle volba už bude na ní :)
OTÁZKA (21.4.2008 19:15) Amos
Reakce na Lubomíra.To jako chceš říct že lidi s gymplu jsou úspěšnější než s průmyslovek?!Řiká ti něco strojírenská technologie,Elektrotechnika,strojnictví nebo technické kreslení?!Asi ne!Na průmyslovce pokud neovládáš dobře matematiku atd tak si neškrtneš!Ono i pokud u nás někdo propad šel na gympl!!!O tom jak to chodí na VŠ je dost o tom na jaké.Třeba VŠ technické nebo Matfis asi dost velká část gymnazistů těžko zvládne!
OTÁZKA (21.4.2008 19:06) kkk
Gymnazium je pokud člověk nejde dál na VŠ na nic!Je to ve srovnání s odbornou školou jako základka!
OTÁZKA (21.4.2008 19:03) Lubomír
Rozhodně gymnázium. Studoval jsem VŠ přírodovědného směru, po prvním roce nás polovina odpadla a drtivou většinu těch neúspěšných tvořili absloventní středních odborných škol. Úspěšně dostudovali jen gympláci. I pro praxi je gymnázium jednoznačně lepší.
OTÁZKA (21.4.2008 17:17) me
mám za sebou gymnázium, končím VŠ a myslím, že pro případné studium na VŠ připraví mnohem lépe gymnázium než odborná střední, na mojí VŠ byl výrazně lepší úspěch u přijímaček u lidí z gymnázia, ale projevilo se to i v průběhu studia u některých předmětů. Někdo tady doporučoval "zdravku" - po téhle škole ale už je dnes vyžadováno další studium - DiS. nebo Bc., jinak není člověk moc kvalifikovaný.. Názor vaší dcery na VŠ se může změnit, v 15 jsem si taky nedokázala představit, že mám ještě 9 let chodit do školy, a teď jsem ráda a přidávám si desátý.. A ty jazyky se určitě hodí! Při hledání zaměstnání s maturitou z gymnázia to není špatné, pokud umí jazyk (a ještě lépe, pokud na to má papír.. FCE..).
OTÁZKA (21.4.2008 16:38) Wednesday
Gympl. To, ze se ji ted na VS nechce, neznamena, ze nezmeni nazor. A po gymplu si udelat druhou maturitu na odborne skole nebo se preskolit je jednodussi nez se po nekterych typech strednich skol pokouset o studium na VS. Ale-existuji i dobre odborne skoly-poptat se, jakou ma ta ktera skola povest a pak se rozhodnout. Jestli je to tak, jak pisete, pro praktickou stredni bych se rozhodla jen v pripade konkretniho zajmu.
OTÁZKA (21.4.2008 16:29) anonym
Jestli je inteligentní a schopná vstřebávat vědomosti, tak doporučuju gymnázium. Tam se totiž lépe rozvine lidsky, osobnostně. A nakonec zjistí, že nějaká ta vysoká škola ji padne do oka... Pokud se musí pro dobré známky hodně (hodina+ denně) učit, mohlo by pro ni být gymnázium příliš náročné a tudíž nepříjemné.
OTÁZKA (21.4.2008 14:41) Pavel
Je mi Vás líto, že tohle řešíte otázkami pro čtenáře. Myslím, že Vy znáte svoji dceru a ona by měla vědět, co chce. Tato volba není fatální, protože nenadaný absolvent gymnázia na VŠ pohoří a nadaný student odborné školy rychle dožene to, co na SŠ nebrali a co bude potřebovat, ať už v životě nebo při dalším studiu. V každém případě je dobré se věnovat studiu jazyků, na škole nebo mimo ni. Živý zájem o věc nic (žádná škola) nenahradí.
OTÁZKA (21.4.2008 14:03) log-in
Člověk se stále vyvíjí a názor může měnit časem.Není třeba se bát střední odborné školy s maturitou,vždy se z ní dá přejít na bakalářské,doktorantské,ing studium.Gympl je a stejně jako dříve SVVŠ byla pouze přípravkou k studiu na vysoké škole,osobně by jsem doporučil spíše zdrávku nebo hotelovku pro ženy.
OTÁZKA (21.4.2008 13:25) marie
Pokud se ji na gymnazium nechce, bude se tam jen trapit. A Vy jste se rozhodovala sama nebo to rozhodli vasi rodice?
OTÁZKA (21.4.2008 12:58) Přidal
Dobrý den.Mám dva syny 18 a 16 roků.Jeden navštěvuje průmyslovku a druhý gymnázium.Výrazný rozdíl je mezi nároky učitelů na studenty u obou škol,což je dáno jejich schopností a ochotou se učit.To co s úspěchem požadují učitelé na gymnáziu od studentů např.z matematiky to by na průmyslovce nikdy požadovat nemohli a ani nepožadují.Jestli dcera má ke studiu kladný vztah,pak je gymnázium dobrou volbou a pokračovat může třeba jen bakalářským studiem.
OTÁZKA (21.4.2008 11:40) MICHAL
Bez potradce to nejde, sami sebe nevidíme a můžeme jen fantazírovat. Vzdělání je investice, slušný odborník za 8 hodin práce nám nejen se zárukou sdělí náš talent, ale také zda uděláme maturitu popř. potom vysokou školu. Druhý krok je vyzkoušez si obojí tréninkově, zda nás to bude bavit. Může být člověk Einstaein, ale je mu to k ničemu, když vlastně chce pást prasata.Tak i Gasparov nechal šachu, hraje coby nejlepší světový žijící mistr jen exhibičně... A DĚLÁ TO POTŘEBUJE, CO HO BAVÍ, CO MU JE DŮLEŽITÉ... Ideální třeba žravý člověk když dělá hospodského a když chce časem lešpí lahůdky a střídat manželky..tak i pollitika. jiný člověk se sklonem k zločinu si v čelní politické funkci dělá školu...pak se na veřejnou službu vykašle docela a jen inkasuje peníze jistěže legálně..protože nejlepší zločinci si rovnou píšou zákony podle svého gusta
OTÁZKA (21.4.2008 11:25) Petr
Jednoznačně gympl. Měli jsme ve třídě 16 holek a 14 kluků, skvělá parta, nedovedu si představit sexuální monokulturu. Nechci být sprostý, ale tolik jak na gymplu jsem si už holek neužil. Sex, sex a zase sex. Holky skoro všechny braly antikoncepci, výlety, skupinové akce, ještě teď, když jsem 10 let venku vzpomínám se slzami v očích.
OTÁZKA (21.4.2008 10:57) Jakub Sasek
Ja myslim,ze gymnazium je lepsi.Je to preci skola zivota.
OTÁZKA (21.4.2008 10:27) Jarda
Talentovaná? Na co? Nebo je jenom jedničkářka, protože je šprkna? Gymnasium je jednom pro lidi, kteří CHÁPOU matematiku, ne pro šprty, kteří se všechno učí zpaměti. Takoví lidi jenom zaplevelují gymnasia a kazí studium těm skutečně chytrým a nadaným dětem.
OTÁZKA (21.4.2008 10:26) docent v penzi
Je to problém spíše nákladů. Po ukončení SPŠ je absolventka okamžitě schopná uživit se sama. V povolání pak není nijak velký rozdíl, inženýři mají dost teoretické znalosti, technici zase spíše praktické. Po ukončení třeba strojní průmyslovky je ovšem studium možné, avšak pouze ve směru té původní školy, tudíž třeba na ČVUT. Studovat třeba archeologii nebo filologii s tímto vzděláním nemá smysl. Pokud jsou rodiče ochotni, živit své dítě asi tak do 24 let, pak je lépe jít na gymnásium, v průběhu studia je pak času dost, dobře vybrat svoji příští dráhu. Pro rychlovky se nabízí bakalářské studium, výsledek pak přibližně odpovídá té SPŠ. Inženýrské studium je včetně diplomky tak na 5 let. Příklady z mého okolí ukazují, že málokterý student opravdu dostuduje, mnoho jich pociťuje potřebu, uživit se sami a začnou třeba u pojišťovny a pod. vydělávat. Potom jim ale dojde, že studium je hodně práce bez platu, k penězům se dnes mládež dostane rychleji a bez velké námahy. Střední odborná škola je možná v tomto ohledu lepší, netrvá tak dlouho a kdo rád studuje, najde si svoji cestu sám. V každém případě je ten vrabec v hrsti lepší, než nedokončená vysoká. Já osobně jsem začal s průmyslovkou v Ječné, po dvou letech praxe jsem začal na ČVUT večerní studium, absolvoval, později 4 semestry fyziky, po 6 letém zaměstnání ve vědeckém ústavě podal dizertaci a obhájil. Takže je třeba mít hodně vytrvalosti a obětovat mnohé zájmy svému studiu. Můj syn takový život odmítl, přesto má i s pouhou maturitou velmi pěkné postavení v povolání.
OTÁZKA (21.4.2008 10:15) Lída
Nebude, protože je z populačně slabého ročníku. Až se dohrabe k maturitě, bude už dávno víc míst na VŠ než maturantů, takže se dá čekat, že na VŠ vezmou i každého podprůměrného maturanta z učebního oboru.