Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Výslech rektora Karlovy univerzity

Britská princezna Anna na návštěvě Karlovy univerzity s rektorem prof. RNDr. Václavem Hamplem, DrSc.

UKONČENO

V rámci oslav výročí 660 let od založení Karlovy univerzity udělil rektor Václav Hampl čtyři čestné doktoráty. Vé svém výročním projevu řekl, že se od roku 1989 zvýšila náročnost studia a jeho kvalita a že škola nesouhlasí s transformací fakultních nemocnic na univerzitní. Ptali jste se 17. dubna v 10:30 rektora Karlovy univerzity Václava Hampla.

položených otázek: 50 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (17.4.2008 1:28) Jana
Dobry den, asi pred tremi roky jsem se hlasila na psychologi na FF. Proto, aby mne prijali jsem udelala vsechno od hloupych pripravnych kurzu az po stohy nactenych knih. Pak se ke mne ale doneslo, ze o nestaci, ze jsou potreba spis dobre kontakty. I kdyz na to nejsem moc pysna, tak jsem to zkusila i touto cestou a vratila se mi opravdu zajmava zprava - budouci rocnik uz je z protekce plny! Mesic pred prijimackami. Pokud prijimacky uplne nezrusite,je mozne nejak zarucit rovnost prilezitosti pro vsechny?
ODPOVĚĎ (17.4.2008 11:43)
Vaši informaci beru velmi vážně. Jde o věc, kterou nemohu nechat jen tak a proto Vás žádám, abyste mě navštívila ä sdělila podrobnosti (nebo mně je alespoň napsala), abych mohl začít se šetřením této věci. Pokud obdržím jakékoliv konkrétní informace, se zahájením takovéhoto šetření, popř. i podáním podnětu k orgánům činným v trestním řízení, nebudu váhat. Jakkoliv doufám, že se mýlíte, tak takovouto věc bych rozhodně na UK netrpěl. Na některé obory kvůli velkému převisu poptávky přijímací zkoušky fakulty ponechat musí, ale vždy musí jít o rovné podmínky.
OTÁZKA (17.4.2008 8:28) Vladimir
Dobry den, co delate pro to, aby si Karlova univerzita polepsila v zebricku TOP500 svetovych univerzit?
ODPOVĚĎ (17.4.2008 11:44)
Metodika sestavování těchto žebříčků má řadu kritiků, kteří mají v mnohém pravdu. Přesto vnímám naši nynější pozici mezi 250. a 300. místem (z asi 17 000 VŠ na světě) jako velmi užitečnou zpětnou vazbu a výzvu. Tyto žebříčky odrážejí hlavně intenzitu a kvalitu vědecké práce a kontakt sudentů s ní, a to jsou přesně priority, na kterých celou řadou konkrétních každodenních kroků pracujeme.
OTÁZKA (17.4.2008 7:42) Petr
Kolik současných pedagogů a vědeckých pracovníků UK by obhájilo svojí pozici v pomyslné soutěži světových "TOP TEN" ve svém oboru? Zpravidla to jsou lidé, kteří mohou uvést pouze své jméno - např. Albert Einstein - všichni vědí co dělal a o co se zesloužil a titulů netřeba, neboť všichni vědí, že byl ve svém oboru vynikající.
ODPOVĚĎ (17.4.2008 11:44)
Jen tak mimochodem, Albert Einstein na pražské univerzitě pracoval, v budově Přírodovědecké fakulty ve Viničné ulici to připomíná pamětní deska. Týmy, které patří k těm, kdo udávají další směřování svých oborů, na UK máme, i když nějaké oficiální TOP TEN neexistuje. Např. zrovna v těchto dnech vrcholí oslavy 50 let naší egyptologie, která k takovým týmům nepochybně patří.
OTÁZKA (16.4.2008 15:34) tomg
Dobry den, jak chcete resit situaci, kdy se na jedne strane prijima obrovske mnozstvi studentu bc studia a z druhe strany tomu neodpovida zabezpeceni uciteli (nebavim se o prednaskach pro 300 studentu, ale o cvicenich a seminarich - pokud 3 roky u studenta nema nikdo cas cist jeho seminarky nebo vest poradna cviceni, tak podle toho jeho zaverecna bc prace vypada)
ODPOVĚĎ (17.4.2008 11:56)
Snažím se pravidelně číst výstupy ze studentského hodnocení výuky, které je na všech fakultách povinné a výtku podobné té Vaší jsem nezaznamenal. Tím ale nechci říci, že všude je nárůst počtu studentů, ke kterému zejména po roce 2000 došlo, bez chyby zvládnutý i ve skromných finančních podmínkách se situace dále zlepšovat musí. Další významné navýšení počtu studentů na UK již není možné.
OTÁZKA (16.4.2008 17:34) Tereza Velebová
Dobrý den, zajímá mne Váš názor na onu navrhovanou Reformu systému výzkumu. Má z Vašeho pohledu spíše klady nebo zápory? Děkuji
ODPOVĚĎ (17.4.2008 11:57)
Snahu posílit financování těch subjektů, které prokazují schopnost kvalitně vědecky pracovat, a to na úkor těch subjektů, které douhodobě prokazují v této věci neschopnost, samozřejmě vítám. Problém vidím v metodice, jak výsledky přepočítat na peníze, zejména když výsledky znamenají v různých vědních oborech dosti různé věci. To je problém hlavně z pohledu společenskovědních oborů. Reforma v kontrastu s evropským (a celosvětovým) trendem neposiluje výzkum na VŠ. Za "vadu na kráse" považuji také důraz na podporu aplikovaného výzkumu, když na veřejných financích je především existečně závislý nepostradatelný výzkum základní.
OTÁZKA (17.4.2008 8:38) Lékař a výzkumník
Jaký je Váš názor na plánované změny ve veřejném financování výzkumu, kdy má být prakticky vždy požadována spoluúčast soukromého investora ? Pro řadu výzkumných projektů, které by snadno splnily standardní ve světě požadované kriterium publikace se solidním impaktem, to bude jistě smrtící.
ODPOVĚĎ (17.4.2008 11:57)
Soukromá spoluúčast má být požadována u aplikovaného, naštěstí nikoliv u základního výzkumu (kde je standardním výstupem publikace se solidním impaktem). Nicméně jsou obory, které lze považovat za aplikované, a přesto budou soukromou spoluúčast hledat obtížně nebo nebude dobré, aby ji hledaly (zde mám na mysli především některé studie v lékařství, kde může být tlak soukromého investora na zatajení výsledků, které jsou pro jeho obchodní zájmy nepříznivé, morálně nepřijatelný). Toto jsme v navržené reformě rozporovali, do značné míry s úspěchem.
OTÁZKA (17.4.2008 11:03) Tom
Dobrý den přeji, chtěl bych se zeptat, jestli má UK v plánu vybudovat kampus někde za Prahou a tam přesunout většinu výuky. Popřípadě, jaký na to máte názor. Děkuji
ODPOVĚĎ (17.4.2008 12:08)
Není ambicí UK vybudovat jeden celouniverzitní kampus a tam soustředit vše, fakulty humanitní, přírodovědné, teologické, lékařské, fakultní nemocnice, archivy atd. To by nejen bylo mimo veškeré finanční možnosti, ale ani by to podle mého názoru nebyla optimální cesta a ztratilo by se tím i sepětí univerzity a Prahy. Snažíme se jít cestou minikampusů a místně koncentrovaných funkčních celků. Příkladem budiž Albertov, centrum Prahy, Hostivař, Hradec Králové, Plzeň a nově např. Vestec u Prahy, kde UK (zejména Přírodovědecká fakulta a 1. lékařská fakulta) a ústavy Akademie věd zpracovávají projekt na založení Biotechnologického centra.
OTÁZKA (16.4.2008 14:11) jjj
Vážený pane rektore, studenti university v naší rodině bohužel hovoří o jiných věcech na Vaší škole - o nezájmu padagogů učit, jejich nízké pedagogické (a někdy i lidské) úrovni, až hulvátství. Zdá se, že jediný zájem fakult je nabrat do prvního ročníku co nejvíce studentů a pak se jich všech zbavit. Kreditní systém je v některých ohledech přímo nesmyslný. Technické vybavení a sociální zázemí pro studenty se patrně od mého absolutoria výrazně nezměnilo - kromě přidružených nákladů studia. Nesdílím proto Vaše nadšené hodnocení.
ODPOVĚĎ (17.4.2008 12:14)
Snaha vyjít vstříc jednoznačnému požadavku veřejnosti v uplynulém desetiletí co nejrychleji navýšit počet vysokoškolských studentů - o to při úrovni veřejného financování, které je asi třikrát horší, než v civilizovaném světě - může v některých případech vést k osobním zkušenostem, o kterých píšete. I přesto cením celkový nárůst výkonu a kvality univerzity, tak jak se odráží např. v její solidní pozici v mezinárodních žebříčcích. Jak se lze přesvědčit ve výročních zprávách (k nahlédnutí na www.cuni.cz), studijní núspěšnost v prvním ročníku je v případě bakalářského studia 16%, u tzv. dlouhých magisterských programů (medicína, právo) 10%. Uchazeči si ovšem do značné míry mohou vybrat mezi fakultami, které preferují přísné přijímací řízení (a ti, kdo jím projdou, už pak mají velmi slušnou šanci dostudovat), a těmi, které dávají většímu počtu uchazečů šanci prokázat své schopnosti nejen při jednorázové přijímací zkoušce, ale i během prvního semestru či dvou. Děkuji za všechny otázky, přislo jich opravdu hodně a proto jsem nestihl na všechny odpovědět, za což se omlouvám. Těším se na další takovéto setkání se čtenáři Lidovky.cz, srdečně zdraví Václav Hampl