Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Stávka? Snad k nám příští ministr nebude tak arogantní a nepřátelský, napsal čtenářům lékař

Praktický lékař Martin Dudek.

UKONČENO

Praktičtí lékaři a ambulantní specialisté na středu naplánovali další protest, asi třetina jejich ordinací zůstane uzavřená. Proč se ke stávce uchýlili a co konkrétně se jim nelíbí? Jak se v takovém případě mají zachovat pacienti, kteří potřebují ošetření? Na otázky čtenářů odpovídal na serveru Lidovky.cz Martin Dudek, praktický lékař z Dobřichovic u Prahy.

položených otázek: 35 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (18.10.2017 10:31) Miloš
Dobrý den doktore, chtěl bych se zeptat, co Vás k protestu vedlo? Děkuji.
Martin Dudek: (18.10.2017 13:10)
Dobrý den. Především dlouhodobá nepřátelská a arogantní politika ministerstva zdravotnictví vůči ambulantnímu sektoru zejména praktickým lékařům. Jde o soustavné házení klacků pod nohy, řadu administrativních povinností, které nám každým rokem nakládají a které nijak nesouvisí s léčbou pacientů. Já mám svou práci strašně rád a léčím s radostí, ale stát jako by nechtěl, abych léčil. Uvedu příklad: v nemocnici jsem se naučil provádět drobné chirurgické výkony, pečovat o diabetiky, astmatiky, provádět ultrazvuková vyšetření, apod., ale já musím pacientům říkat, že to nemohu provádět, protože to nikdo nechce proplácet. Přitom když odejdu do Německa, tak první otázka pojišťovny bude jestli to umím a budou to po mě chtít. U nás stát chce abych neléčil. Dále nám přidávají řadu administrativních povinností, která nás časově zatěžují opět odvádějí od poskytování zdravotní péče (zde se hodně negativně činí Ministerstvo práce a soc. věcí). A takovým třetím důvodem je dlouhodobá stagnace plateb (7% za 9 let), což nepokrývá ani inflaci. A v době rekordního přebytku nám chtějí dokonce snížit platby !!! Je to mnoho věcí drobných, které ale už překročily naší míru trpělivosti.
OTÁZKA (18.10.2017 10:33) Pavel Lopta
Plánujete ještě další prostesty, případně jaké? Co by se muselo stát, aby se tak nestalo, resp. s jakým řešením se spokojíte?
Martin Dudek: (18.10.2017 13:16)
Tento protest je jednak vizitkou pro současnou vládu, ale i výzvou pro budoucího ministra. Pokud by pokračovala tato vysloveně nepřátelská politika vůči nám, tak rozhodně další protesty budou. Ale já doufám, že příští premiér bude rozumný a ministra zdravotnictví jmenuje někoho, kdo bude mít větší pochopení pro nás a hlavně kdo bude to ministerstvo řídit. Protože my vidíme, že ve zdravotnictví je stále větší nepořádek a nikdo to neřídí. Chceme , aby se někdo seriozně zabýval ambulantním sektorem (a ne jen fakultními nemocnicemi) a řešil to, že zejména na venkově a v odlehlejších oblastech se síť rozpadá a lidé nebudou mít dostupnou péči. Prozatím by nám tedy stačilo, kdyby nový ministr projevil zájem řešit problémy a začal s námi seriozně jednat.
OTÁZKA (18.10.2017 10:37) Karel Varel
Dobrý den, vadí Vám EET, e-recept, nebo to že v nemocnicích se přidává a ambulancím ne, nebo vše? Děkuji
Martin Dudek: (18.10.2017 13:20)
Tak to jsou ty střípky EET a e-Recept. Jedno z mnoha. Částečně jsem již odpověděl výše. Přidávání v nemocnicích mi vůbec nevadí. Ale vadí mi, že ministr (ředitel fakultní nemocnice !!) vezme celý přebytek cca 15 mld Kč a pošle ho do nemocnic a přestože jeho předchůdce před rokem nám praktikům slíbil, že nám v roce 2017 přidá 3%, tak nejen že nemáme žádné přidání, ale dokonce chtějí snížit platby !!! Co se týče e-receptu, pro mne to zásadní problém nebude, já ho mám nastaven 2 roky již, ale kolega v odlehlé obci v důchodu, co v životě neviděl počítač a každý rok si klade otázku za ještě ordinovat, tak ten jistě to zavře, a jeho pacienti nebudou mít lékaře žádného.
OTÁZKA (18.10.2017 10:38) Luboš
Co mám dělat kdyz na vesnici potřebuji ošetření a jediný lékař, který tam je stavkuje. Můźete mi to vysvětlit?
Martin Dudek: (18.10.2017 13:22)
Pokud máte zdravotní problém, který vydrží do zítřka, počkejte, pokud ne, můžete se nechat vyšetřit v nejbližší nemocnici a pokud máte akutní stav s ohrožením života či zdraví, tak volejte záchranku č. 155.
OTÁZKA (18.10.2017 10:42) Kolda
Jaký jsou výhody a nevýhody e-receptu podle vás. Neusnadni to pacientům vyzvedávání léků, díky.
Martin Dudek: (18.10.2017 13:31)
Používám již 2 roky a pro mne výhoda není žádná. Párkrát do měsíce pošlu někomu recept emailem, což je jistě výhoda pro pacienty. Tím ale veškeré výhody končí. Uvedu 3 hlavní argumenty státu a vysvětlím , proč se to ještě spouštět nemá povinně. 1/ snaha zabránit falšování receptů nejvíce se falšují návykové látky, tzv. opiáty, ale ty se nadále předepisují papírově !!!??? 2/ přehled o tom , co kdo bere tak to víme mnoho let, protože každý recept je již mnoho let v lékárně zadán do systému online a tyto informace jsou, ale my jako lékaři k nim nemáme přístup a od ledna ho nebudeme mít, tj. já se nedozvím, co můj pacient dostal za léky od jiného lékaře, a pacienti si to spíše nepamatují než pamatují 3/ úspora tak tady vůbec nevím, kde by se úspora vzala, stát na tom dělá 10 let, a utratil 500 mil Kč, a neumí to co to má umět, já utratil několik tisíc za nastavení, takže já neušetřím, pacient také neušetří, pojišťovna také neušetří, tak se ptám, kde jsou ty slibované úspory -- Dále nastavení a návody jsou extrémně nepřívětivé uživatelsky, až si kladu otázku, zda ten, kdo to psal, je mentálně zdráv. Při sebemenším výpadku internetu, serveru apod se tisk receptu zasekne a vy čekáte na chybovou hlášku a zdržuje to. To při vysokém počtu ošetřených pacientů narušuje chod ordinace a již mnohokrát jsem musel tuto funkcionalitu vypnout, abych mohl vůbec ordinovat.
OTÁZKA (18.10.2017 10:52) Mojmír Novák
Pane doktore, berete svou profesi jako povolání nebo poslání? Má paní je Veterinární lékařkou, má malou provozovnu pro drobná zvířata a její pracovní pohotovost je 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Týdenní obrat činí 50 - 70 000 týdně, a její čistý zisk netvoří ani 10% z tržby. Jak jste na tom vy? Jako praktickému lékaři Vám stačí si vyslechnout pacienta, předepasat léky za které máte momentálně největší bonusy od farmaceutické lobby, případně poslat pacienta na následné odborné vyšetření k pacientovi. K pacientům domů zřemě také nedojíždíte.
Martin Dudek: (18.10.2017 13:39)
Dobrý den, já beru svou práci jako povolání a to povolání, které mne nemírně baví a dělám ho s láskou a rád. Každý vidí pod pojmem poslání něco jiného. Většina lidí to chápe tak trochu jako charitu, což já rozhodně nedělám jako charitu, já potřebuji normálně živit svou rodinu a nemohu si vydělávat jinde a ordinaci dotovat. Bonusy od firem žádné nemáme, nevím kde jste tuto informaci vzal. K pacientům domů jezdím (zadarmo, protože to pojišťovna neproplácí). Moje práce není jen vyslechnutí a předepsání léků, ale i různá vyšetření (EKG, plicní vyšetření, drobná labor. vyšetření, drobné chirurgické výkony apod.). 99% pacientů pořeším sám a zbytek nemohu, tak pošlu ke kolegovi nebo do nemocnice. A nutno podotknout, že některé pacienty posílám jinam ne proto, že bych to neuměl, ale protože státní politika mi neumožňuje tyto pacienty léčit (např. některé diabetiky - nemohu předepsat léky, které pacient potřebuje). - Moje ordinace mi v současné době stačí vydělat na živobytí, ale už mám problém přidat sestře, a už vůbec nemám prostředky na rozvoj té ordinace. Čili z dlouhodobého hlediska pokud by to mělo takto pokračovat, tak těch 25 let do mého důchodu bych určitě mou ordinaci nemohl provozovat. A proto jsme se připojil k protestu.
OTÁZKA (18.10.2017 11:12) Milan
Pane doktore, pokud se Vám toto povolání zdá být nevýhodné proč neskončíte a nejdete navštívit UP (úřad práce), kde Vám jistě s nalezením nového místa pomohou případně rekvalifikují na jinou odbornost.
Martin Dudek: (18.10.2017 13:42)
Tak zatím se mi vyplatí pokračovat v této práci, ale chceme upozornit na dlouhodobý problém a to, že se nám již začíná rozpadat síť praktických lékařů a některé věci to urychlují (např. erecept viz výše). Až to pro mne bude nevýhodné, tak samozřejmě ordinaci zavřu, ale na UP určitě nepůjdu. Hovořím německy a anglicky a každý týden mi do emailu přistane nabídka práce v řadě zemí. A protože mám rodinu, tak bych toho musel využít. Ale já bych rád tady pracoval a žil dál a proto chci, aby mi stát neházel klacky pod nohy.
OTÁZKA (18.10.2017 11:23) Zdeněk Kubíček
Ministr Ludvík dneska řekl, že lékařům není z čeho přidat, co si o tom myslíte?
Martin Dudek: (18.10.2017 13:45)
No ani se to neodvážím napsat :-) Nicméně pan Ludvík je ředitel fakultní nemocnice (stejně jako jeho 4 předchůdci) a ani nekandiduje a vrací se do Motola, takže jeho motivace je mi naprosto jasná a zejména jeho priority leží zcela jinde. Jenže tím nehájí zájmy pacientů a to by jako ministr měl. 80% péče se poskytuje v ambulantním sektoru !!
OTÁZKA (18.10.2017 11:59) František Novák
Není náhodou stavka porušením lékařské přísahy? Proč si myslíte, že něco vyřešíte stávkou? Pokud se ke stávce uchýlí vysokoškolsky vzdělaný člověk, tak je to fakt divné. Pokud je navíc lékařem, tak je to jestě divnější.
Martin Dudek: (18.10.2017 13:49)
Přísaha se tím určitě neporušuje, to by bylo na dlouhou filozofickou diskusi. Já bych rád nestávkoval, ale naše sdružení jednalo od března na ministerstvu zcela bez výsledku. Já když vyprávím svému kolegovi v Holandsku nebo v Německu, co tu řešíme, tak oni ani nechápou, a na konci každé takové diskuse mi řekne: Tak se na to vykašli a pojď dělat k nám !! Mně je taky smutno, že jako lékař - vysokoškolák žiji v zemi, kde se musím doprošovat normálního zacházení tím, že zavřu ordinaci. Ale jinou možnost nevidím.
OTÁZKA (18.10.2017 12:00) Kulíšek
Pane doktore - kdy se konečně Miloš Zeman rozpadne, vždyť to maso na něm už drží jen tak tak, a to nemluvím o mozku: má ho z hnoje, nebo je to sádra? A proč člověk udělá toto: nadává na byrokracii v čele s EET... a pak jde a zvolí bývalého spolupracovníka komunistického gestapa, protekčního chlapečka až podnikatele, který nikdy nepodnikal v rovných podmínkách, který tento opruz vytváří? Je to idiocie? Máte v tomto kontextu strach z referenda? Je to něco jako lobotomie?
Martin Dudek: (18.10.2017 13:54)
Dobrý den, mne překvapuje, jak člověk v takovém zdravotním stavu může mít odvahu vůbec kandidovat. Já se domnívám, že to je spíše aktivita lidí kolem.
OTÁZKA (18.10.2017 12:00) Barbora Palečková
Lékaře podporuji, vím, že nejde jen o peníze. Se stávkou souhlasím. E - recepty by měly být nepovinné.
Martin Dudek: (18.10.2017 13:55)
Děkuji za podporu.
OTÁZKA (18.10.2017 12:02) Štěpán
Praktičtí lékaři (pokud vím) tak mají odměnu za práci odvozenou od počtu u nich registrovaných pacientů. Co se stane když titi pacienti zemřou ?
Martin Dudek: (18.10.2017 13:56)
Pokud pacient zemře, tak je vyřazen automaticky z registru a platba za něj (tzv. kapitační ) je ukončena.
OTÁZKA (18.10.2017 12:24) libor
dobrý den proč stávkují praktičtí lékaři jejichž příjmy od pojišťoven i po odečtení nákladů výrazně / někdy násobně/ převyšují platy lékařů v nemocnicích ?? P.S.: vím o čem mluvím
Martin Dudek: (18.10.2017 13:59)
Dobrý den, tak pokud bych měl několikanásobně vyšší příjem než v nemocnici, tak bych na 100% neprotestoval. Podle mého názoru vůbec nevíte o čem mluvíte. Např. já se svým příjmem ordinace mám problém přidat sestře a nemohu již konkurovat platům sester zejména ve fakultních nemocnicích. O rozvoji ordinace ani nemluvím.
OTÁZKA (18.10.2017 12:28) Karel Kořinek
Dobry den, vite co vadi pacientum ?
Martin Dudek: (18.10.2017 14:02)
Vadí jim nepořádek ve zdravotnictví, zhoršující se kvalita péče (např. nedávno mi pacient hlásil, že svému ošetřujícímu lékaři v nemocnici nerozuměl, protože mluvil rusky), to, že jim nemohu poskytnout péči, jakou potřebují a já umím poskytnout (neproplácené výkony, nemožnost předpisu léků) a další.
OTÁZKA (18.10.2017 12:31) ra.
Dobrý den, lidé s výučním listem se museli naučit ovládat EET a vysokoškolsky vzdělaný člověk to nezvládne?
Martin Dudek: (18.10.2017 14:03)
Ale my to zvládneme. Jen někteří kolegové v důchodovém věku to již nebudou dělat. Ale smysl to nemá, když hotovostní platby např. pro nás lékaře jsou naprosto minoritní a zanedbatelné. Stát tím nic nezíská.