Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

On-line s Markétou Šichtářovou

Markéta Šichtářová.

UKONČENO

Vláda představila návrh důchodové reformy. Lidé by si tak měli v budoucnu na důchod spořit i prostřednictvím soukromých fondů. Markéta Šichtářová ze společnosti Next Finance ale před takovouto formou spoření varuje, podle ní by totiž fondy mohly „svádět i k vytunelování“. Společně s kolegou Vladimírem Pikorou proto natočili videoklip, prostřednictvím kterého před možným nebezpečím soukromých fondů varují. Bude to "tunel"? Jak se mají lidé co nejlépe zabezpečit na stáří? Na Vaše dotazy odpovídala Markéta Šichtářová.

položených otázek: 45 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (2.3.2011 13:40) Aneta
Dobrý den, co se týká důchodů - zastávám stejný názor jako Vy, spoření ve fondech bude jen dalším tunelem. Bohužel už jsem ročník, který se na podporu státu v důchodu nemůže spolehnout tak, jako generace před námi, proto si hodlám sama aktivně spořit. Naše situace bude ale o to složitější, že spousta z nás splácí hypotéky v hodnotě 3,5 miliony i vyšší, což v určitých životních etapách bude bezesporu brzda - např. teď, kdy jsem na rodičovské dovolené a pravděpodobně budu ještě další tři roky s druhým dítětem, jsme mnohem více ohroženi nenadálou ztrátou zaměstnání apod. Jaké produkty byste mi doporučila v následujících letech, za předpokladu, že po návratu do práce mi bude 33 let, plat očekávám stejný jako před odchodem na mateřskou, tj. v rozmezí 35 - 40 tisíc, jsem spíše konzervativní investorka, která musí myslet na zadní vrátka (hypotéka, rodina, nenadálé výdaje). A ještě jeden dotaz - co si myslíte o stávajícím připojištění v penzijních fondech? Máme v něm pokračovat? Děkuji za odpovědi a přeji dostatek sil do boje s větrnými mlýny :)
ODPOVĚĎ (3.3.2011 10:09)
Přeji dobrý den, spoření a zabezpečení na důchod je tím bezpečnější, čím více je rozloženo do několika produktů. Penzijní fondy jsou jen nejním z nich, a osobně považuji zcela dobrovolné stávající připojištění na (pro většinu klientů) výhodnější než plánovaný 2.pilíř. Takže pro Vás by mohla být zajímavá kombinace (nebo některých z nich) následujících forem spioření: hypotéka, stavební spoření, zajištěný (lidově "zaklikaný") podílový fond, vlastní byt, abyste nemusela ve stáří platit nájem apod. Podílový fond je zajímavý spíš pro starší ročníky.
OTÁZKA (2.3.2011 21:22) Jaroslav Klíma
Ukládání peněz je dle mého názoru nesmysl na "entou". Budu celý život spořit jako mameluk, vkládat peníze do něčeho abych pak na stáří zjistil, že jsem okraden. Nikdo mi nic nedá a tak půjdu po most. Já říkám a praktikuji. Nespořím naprosto NIC. Všechny peníze ukládám do nemovitostí, které si nějakým způsobem drží hodnotu a navíc jsou schopny i nějaký ten zisk generovat. Zbytek do starožitností, zlata, poštovních známek. Nějaké účty kde jsou jen pseudopeníze jsou hloupost tak jako peníze jako takové. Z peněz a jako takové jsou to papírky viz. dolar... Můžete být expertkou až do nebes, ale tohle je selský rozum, který žádné analýzy neoblomí. Domluvil jsem
ODPOVĚĎ (3.3.2011 10:11)
Dobrý den, to, co popisujete (nemovitosti, zlato a jiný nemovitý a movitý majetek), je vlatně také "spořením", a je to právě tím typem spoření, které doporučuji. pokud si každý spoří sám, rozumějme hromadí různé typy majetku, který je schopen pak rozprodat, nemůže být překvapen tím, že v kolektivním spoření (podílové fondy, penzijní fondy, investiční fondy...) se "něco" nepovedlo. Váš přístup je velmi rozumný.
OTÁZKA (2.3.2011 21:25) Jaroslav Klíma
Ještě jedna připomínka a dokonalé řešení prověřené staletími. Vejminkářství. Ať své rodiče a prarodiče živí jejich vlastní děti !!! Lidi to bude alespoň nutit mít rodiny a více než jedno dítě a naše populace zase poroste. Dostala se mi do ruky vejminkářská smlouva z 19. století a můžu Vám říct, je to dokonalé a staletími prověřené.
ODPOVĚĎ (3.3.2011 10:14)
Dobrý den, ano, máte naprostou pravdu. Výraz vejkminkářství je českým výrazem, ekonomové mluví o africkém nebo ridinném modelu. Stávající plánovaná reforma důchodů má tento model jen na papíře. V realitě tam, kde africký model funguje, obyčejně skutečně FUNGUJE. Ovšem evropsko americká společnost, která je posedlá sociálním inženýrstvím a budováním kariéry, jej naprosto vytěsnila. Děti nemají motiv starat se o rodiče, když vidí, že o rodiče se "postará" stát anebo fond.
OTÁZKA (2.3.2011 21:34) Gabriel
Co byste poradila zaměstnanci, který má 10 let do důchodu, když vláda může prostě rozhodnout a kdykoli zase snížit libovolnému procentu lidí výměr důchodu (viz. "malá důchodová reforma"). Do tohoto nyní už nejistého průběžného systému musím ovšem nadále odvádět značnou část příjmu. Důchodové připojištění už mám, ale výnosy mě asi v důchodu moc nezachrání. A chystané důchodové fondy také ne.
ODPOVĚĎ (3.3.2011 10:19)
Dobrý den, pro lepší radu bych musela znát detaily. S každým klientem je třeba probrat individuálně jeho stávající situaci: jak je movitý, jaké má příjmy... Ale obecně vzato, čím víc se blíží důchodový věk, tím méně rizikovým se stává pro klienta třetí políř (penzijní připojištění). a pak je možno učinit kombinaci produktů: hypotéka, kopě bytu, stavební spoření, nějaký zajištěný podílový fond, klidně i termínovaný vklad, státní dluhopis...
OTÁZKA (2.3.2011 21:36) Pavel Raissner
Dobrý den,Je mi 29let,pracuji po ukončení VŠ,4roky,z příjmu 20tis čistého,mi po splacení nájmu,a provozních výdajů včetně dopravy do místa zaměstnaní,které je 50km daleko, zbývá 3-5000.Bydlím v bytě s regulovaným nájmem.Investovat do vlastního bydlení nehodlám,jsem velmi často na cestách,kulturou či za sportem a byt využívám víceméně ke spaní.Rodinu neplánuji v horizontu 5-8let.Nechci se fixovat nemovitostí,protože v případě jiné pracovní příležitosti mi nedělá problém změnit místo trvalého pobytu.Momentálně otázku toho co bude v roce 2046,kdy bych měl jít do duchodu neřeším.Je mi jasné,že tou dobou už bude u moci zcela jiná vláda,a předpoklad,že by hospodaření státu se diametrálně lišilo od současného je velmi nepravdědodobný.Jak byste doporučila využít volné finanční prostředky?Využívat z hlediska dlouhé perspektivy dlouhodobých revolvingových terminovaných vkladů s pevně stanovenými úrokovými sazby,kde se sazby pohybují i kolem 4-5%,nebo měsíčně posílat do penzijních fondů,jenž jsou kryty státem v případě krachu té které instituce.Otázkou zůstavá inflace během následujícíh 35let?Anebo byste nakonec doporučila využít možnosti penzijních fondů?Tam ovšem není garantovaná žádná návratnost z hlediska státu v případě krachu onoho fondu.Děkuji Pavel
ODPOVĚĎ (3.3.2011 10:23)
Dobrý den, revolvingový vklad je možností. Penzijní fon bych ve vašem věku nedoporučila. Náš výpočet je jasný. Budete-li dnes odkládat do fondu 1/12 svého čistého ročního příjmu, pak za 35 let si ve fondu včetně jeho zhodnocení našetříte jen tolik, že budete schopen financovat asi 8 měsíců svého života tak, abyste si zachoval beze změny životní úroveň. Pozor: je mýtem, že peníze v penzijním fondu jsou státem garantované. pojištění vkladů se vztahuje třeba na banky, ale nikoliv na penzijní fondy. Pokud by fon během dalších 40 let zkrachoval, pak prostě nejspíš budete mít smůlu... Další možností je investice do akcií, dluhopisů, podílových fondů apod.
OTÁZKA (2.3.2011 22:00) Michal
Dobrý den, jsme 4 člená rodina, děti 4 a 7 let. Jak byste, obecně, doporučila rozložit měsíční úspory ve výši 10 tis Kč - primáně jde o zajištění rodičů na stáří (jak tak sleduji vývoj v naší zemi, tak nejvíc našim dětem pomůžeme tím, že jim ve stáří nezůstaneme viset na krku), ale uvital bych i nějaký návrh, jak, alespoň částečně, naspořit na případná VŠ studia dětí. Děkuji a přeji hezký den.
ODPOVĚĎ (3.3.2011 10:26)
Dobrý den, bohužel je to dost málo informací - chybí třeba informace o tom, zda je k dispozici nějaký další majetek, který je možno v případě potřeby prodat a podobně. To samozřejmě nelze řečit na veřejné diskusi :-). Jen tím chci naznačit, že každý klient se musí posuzovat velmi individuálně. Ale obecně vzato, dejme tomu, že na studia by mohlo našetřit stavební spoření každého z rodičů. Rodiče se nejlépe zabezpečí tím, že si zajistí bydlení na stáří, aby nemuseli platit nájem. Takže hypotéka. A vedle toho, pokud ještě zbydou peníze, je možno třeba ukládat je na nějaký terménovaný vklad anebo do podílového fondu s velmi konzervativní strategiíí.
OTÁZKA (2.3.2011 22:47) Karel Kovanda
Dobrý den, je mi už 58 let, příjem mám v podstatě stále na úrovni průměrného výdělku v ČR a od 50 spořím 1000,- Kč měsíčně na penzijní připojištění. I když se mě reforma už v podstatě netýká, radíte něco změnit, když to tak vidím, dá-li Bůh, že bych tu mohl být do 70-75 let max.? Díky.
ODPOVĚĎ (3.3.2011 10:31)
Dobrý den, tady nejde ani tak o to, KAM spoříte peníze, ale spíš o to, zda máte vedle spřených peněz k dispozici ještě něco - cokoliv - co je možno v případě potřeby prodat a tím si financovat život. Nemovitost je logická volba. Pokud jde o Vaše úspory do penzijního připojištění, nechci Vás zklamat, ale úložka 1000 měsíčně, kterou provádíte asi 8 let, Vás nespasí. Vyplývá z Vaše textu, že jste zvyklý na měsíční úříjem +/- 23 000 (mluvíte o průměrném platu.) Ale Vy ročně uložíte jen 12 000. Za posledních 10 let penzijní fondy dokázaly reálně úspory zhodnotit jen o 3 desetiny procenta. Takže si dokážete přinejlepším uchovat životní úroveň na několik měsíců. Myslím, že byste mohl uvažovat o invstici do něčeho hmotného (movitý i nemovitá majetek), který byste mohl jednou prodat a z hotovosti žít dále. Nabízí se ztalo, pozemek... cokoliv.
OTÁZKA (2.3.2011 23:24) Pavel
Dobrý den, jakou formou a jakou minimální částku doporučujete měsíčně spořit pro měsíční důchod 20.000Kč?
ODPOVĚĎ (3.3.2011 10:34)
Dobrý den, toto nelze zodpovědět. Chybí informace, jak dlouhá by měla být doba spoření, a za kolik let by takový důchod měl být dosažen. Odpověď by se lišila zejména v závislosti na tom, jakého věku jste. Čím byste byl mladší, tím více bych varovala před klasickým penzijním fondem. Naopak s vyšším věkem by penzijní fond dostával vyšší smysl. Každopádně ať tak či onak, asi bych doporučila maximálně využít výhod průběžného státního systému, tedy nevyvádět peníze do druhého pilíře fondového.
OTÁZKA (2.3.2011 23:55) jirka
jak zabranim tomu, aby mi me uspory (at jiz ve fondech, akciich nebo jinde) nejaka vlada neznarodnila? Vypusti hafo reci o "socialni spravedlnosti" a "lepsich zitrcich" ale penize znarodni uz dnes.
ODPOVĚĎ (3.3.2011 10:38)
Dobrý den, nezabráníte. Jediné, co můžete udělat, je rozložit své úspory do více typů majetku. Budete-li mít kupříkladu byt nebo akcie, asi k "znárodnění" nedojde. Naopak třeba o úsporech v penzijním fondu se to tvrdit tak určitě nedá. V penzijních fondech by dnešní třicátníci měli být "uvěznění" bez možnosti vystoupit po dalších 30 - 40 let. Za posledních 100 let však žádný režim v rámci Československa nebo ČR netrval tak dlouho, aby nepřinesl měnovou reformu, znárodnění,...apod. Penzijní fond by měl vydržet 40 let, a v Maďarsku, na Slovensku nebo v Polsku nepřeřil zatím po svém zavedení beze změny ani 5 let. Takže je rozumné mít "bokem" ještě nějakou zcela soukromou investici, kzerou můžete KDYKOLIV ukončit, když budete mít podezření, že se blíží nějaká turbulence.
OTÁZKA (3.3.2011 0:28) Lenka Novotná
Dobrý den, paní Šichtářová, jsem OSVČ - svobodné umělecké povolání - je mi 33 let. Dva roky si platím důchodové pojištění na OSSZ, předtím to nebylo nutné. Mám také uzavřenu životní pojistku. Jakou formu zajištění na stáří byste mi doporučila? Děkuji! I za ten nápaditý klip, který opět nabádá k otevření očí stáda ovcí. :o) L.N.
ODPOVĚĎ (3.3.2011 10:42)
Dobrý den, A díky za zájem o klip. Již to vyplývá z mých předešlých odpovědí. Nejlepší je vždy kombinace různých tapů: hypotéka, stavení spoření, zajištěný podílový fond, někdo má třeba rád investici do zlata... Když Vás bude investice "bavit", je menší riziko, že něco uděláte chybně. Když například někoho baví sledovat zlato, asi skutečně bude sledovat vývoj jeho ceny a tudíž neudělá tu chybu, že by jej nechal z 90 % znehodnotit. Naopak když někdo má k investicím a ekonomii odpor, asi by se měl svěřit spíš nějakému kolektivnímu investování (fondy). Ale vždy by měl přemýšlet tak, aby investici mohl kdykoliv opostit a peníze si všechny vybrat, což daleko lépe splňuje podílový fond než penzijní.
OTÁZKA (3.3.2011 0:37) Pavel Procházka
Dobrý den, 1) jaký máte nároz na systém v kterém by byl výrazně (cca 1/3 výše důchodu) zohledněn vklad (platba) vámi vychovaných dětí do důchodového systému a naopak penalizováno snížením důchodu z průběžného systému to že jste žádné dítě nevychoval/a? 2) kde je podle Vás příčina, že se ve společnosti i v médiích velmi málo diskutují další možné alternativy k vládou prosazovanému systému?
ODPOVĚĎ (3.3.2011 10:46)
Dobrý den, 1. to by byl systém téměř ideální, který by posílal mezigenerační solidaritu. Souhlasím, že 1 % vyvedené z průběžného systému na platbu svým rodičům - a ještě jen dobrovolně - je příliš málo. 2. Má zkušenost je, že na lidi je pohlíženo buď tak, že jsou pro reformu beze zbytku, a pak jsou "v pořádku", anebo mají třeba i jen drobné výhrady, a pak jsou "zpátečníci, levičáci", a kdovíco ještě. Prostě se nenosí reformu jakkoliv napadat. Řada lidí má dojem, že ne vše s reformou je optimální, ale cítí, že se nenosí o tom mluvit. Proto jsme také udělali klip Nechceme se pást. Naše argumenty a analýzy nebylo možno protlačit k veřejnosti. A tak jsme ze zoufalství se rozhodli, že pozornost zburcujeme úplně jiným než ordinérním způsobem. Čili mám zkušenost úplně stejnou, jako Vy, ale nad příčinami snad raději ani nepřemýšlím :)
OTÁZKA (3.3.2011 1:07) JD
Dobrý den, Proč se v tzv. reformě operuje s výrazem spoření, když ve skutečnosti se jedná o investování na kapitálovém trhu, který normální smrtelník nemůže nijak ovlivnit? Kolik fondů zkrachovalo v USA a lidé přišli o naspořené peníze?
ODPOVĚĎ (3.3.2011 10:49)
Dobrý den, výtraz spoření v ekonomickém slova smyslu znamená jakékoliv odkládání peněz a jakékoliv jiné investování než okamžité utracení. Takže fakticky vzato, výraz je to správný. Ovšem možná by se v případě zajištění na důchod, které nějak řídí stát, opravdu mohlo mluvit spíš o formě zdanění. Kolik penzijních fondů buď na světě zkrachovalo anebo alespoň se dostalo do takových potíží, že vložené úspory znehodnotily, teď z hlavy nevím, ale bylo jich nemálo. Poslední případ je velká britská životní pojišťovna.
OTÁZKA (3.3.2011 5:45) JENDÁNEK
Pěkný den. Předpokládám, že stávající penzijní připojištění se státním příspěvkem bude muset být polikvidováno (podobně jako stav. spoření - protože co je výhodné pro lidi,není výhodné pro stát a na chudý lid musí být přísnost)- aby se nové penzijní společnosti vůbec rozjeli. Nemáte informace jak to bude asi provedeno ? Zůstanou stávající pravidla penzijního připojištění se st.příspěvkem pro stávající účastníky zachována? Jinak jste asi jediná společnost, jež na odíraní lidí upozornila, čehož si velmi cením. Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (3.3.2011 10:53)
Dobrý den, oficiální názor zní, že na státní příspěvek se nesmí sáhnout. Každopádně i kdyby takové sáhnutí na státní příspěvek bylo přesně podle litery zákona, bylo by na jeho hraně, jako tomu bylo třeba se sesekáním stavebního spoření. Zákon totiž ještě zná takzvaný institut "obcházení zákona", což se dost možná stalo. Bylo by to tedy možno řešit u ústavního soudu. Maďarsko, které to provedlo, bylo nařčeno ze zestátnění fondů. Ovšem nelze zaručit, že nepřijde nějaká populistická vláda třeba za 10 let a nezachová se stejně, jako se zachovala ta maďarská. A ani ústavní soud to již nezachránil.
OTÁZKA (3.3.2011 6:09) Pavel Nepraš , Teplice
Dobrý den. Zajímalo by mne, jaká bude ochrana proti vykradení fondů. Jestli se nemýlím, před několika lety bylo v průběž.důchodovém fondu 70 mld. korun, a dnes je tento fond rozkraden. Navíc se tento stav zřejmě vnímá jako "normální". Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (3.3.2011 10:54)
Dobrý den, taková pojistka neexistuje.
OTÁZKA (3.3.2011 6:27) Jarda B.
Poradí te mi? S manželkou jsme penzijně připojištěny od úplného začátku kdy penzijní fondy vznikly. V sousčasné době na nás fond (AXA) tlačí aby jsme uzavřeli smlouvu novou, prý výhodnější. My nechceme, podle staré smlouvy máme totiž možnost kdykoli své úspory po dosažení věku padesáti let, vybrat... Dále podle této smlouvy je vysloveně napsáno, že v případě úmrtí jednoho z nás ten druhý zdědí úspory toho druhého. Proto se ptám, pokud přijmou naši zákonodárci penzijní reformu tak jak ji navrhuje vláda, co to pro mne znamená? Bude platit má stará smlouva, nebudu muset podepsat novou? Co je pro nás vlastně v současné době, kdy je nám padesát let a máme s manželkou našetřenou cca 200 tisíc, výhodnější? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (3.3.2011 10:58)
Dobrý den, nevím, v čem spočívá nová smlouva. Ale obecně vzato, rozhodně bych já sama za sebe odmítla podepsat cokoliv, co by a) znemožnilo vybrat peníze naráz, b) znemožnilo peníze zdětit coby celou našetřenou sumu. Pokud by Vás kdokoliv - včetně vlády - nutil změnit pod tlakem původní smlouvu, je to protizákonné. Co bylo jednou podepsáno, je svaté. Což neznamená, že se o to někdo nemůže pokus třeba tím, že Vás bude přemlouvat, že změnit smlouvu je pro Vás výhodné. Jste-li s původní smlouvou spokojeni, trvejte na ní. Více říci nemohu, neznám návrh smlouvy nové...