Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ptali jste se vítězů Grand Prix architektů

Vítězové: Pavla Melková a Miroslav Cikán

UKONČENO

Pavla Melková a Miroslav Cikán z MCA Ateliéru jsou autory kritiky tolik opěvované rekonstrukce Bastionu u Božích muk, za který získali i nejvyšší ocenění Grand Prix Architektů.

položených otázek: 23 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (15.5.2012 11:19) Martin
Dobrý den, co byste doporučili své budoucí mladé právě studující konkurenci, která chce začít stavět? Otázka se týká: 1. nalezení stylu a rukopisu 2. nalezení prvních zákazníků 3. spolupráce "jen s těmi zákazníky, kteří mají vkus"? Děkuji Martin
ODPOVĚĎ (16.5.2012 18:12)
1/ Získat co nejvíc praxe v kvalitních zahraničních školách či atelierech. Sledovat dění v kulturním světě v širším přesahu mimo architekturu – výtvarné umění, divadlo, film, literatura, hudba – to vše by mělo formovat váš styl a výraz v současném světě. 2/ Zúčastňování se architektonických soutěží a to už během studia. Narozdíl od všeobecných architektonických soutěží existuje množství studentských soutěží – nikdy nevíte, kam Vás může účast v nich nakonec posunout. Důležité je něco dělat, nečekat, že klient se objeví sám. 3/ To je těžká otázka. Závisí také na tom, do jaké míry si můžete vybírat. Obecně je dobré vždy před začátkem práce seznámit klienta se svými pracemi, přiblížit mu svůj způsob uvažování a zjistit, zda alespoň částečně vidíte svět podobně. Pokud je v tom zásadní rozpor, může to být později problém a frustrace – pro Vás, ale i pro klienta. Spolupráce by měla být především o vzájemné důvěře. V případě tvorby veřejných prostorů je zodpovědností architekta kvalitu navrhnout a zadavatele i společnost o ní dokázat přesvědčit. O to je tato zodpovědnost vyšší.
OTÁZKA (15.5.2012 11:24) Agáta
Dobrý den, jako studentku architektury by mne zajímalo, co stálo na počátku vaší cesty za úspěchem. Kdy se ve vás zrodila touha věnovat se architektuře a jaký byl první rok po získání diplomu. Děkuji
ODPOVĚĎ (16.5.2012 18:13)
Ona to nebyla ani tak cesta „za úspěchem“, jako spíše cesta za možností tuto práci vůbec dělat a dělat jí co nejlépe. To samo o sobě může stačit. Touha věnovat se architektuře asi souvisí s celkovou inklinací ke světu kultury, výtvarné tvorby, umění všeobecně. Diplom jsme dělali ještě před rokem 89, takže jsme museli najít oficiální zaměstnání v projekčních ústavech. Dnešní situace – vycestovat za zkušeností anebo si založit vlastní atelier pro nás nepřipadala v úvahu. Važte si toho, že ji máte a využijte jí.
OTÁZKA (15.5.2012 11:43) Michal Kešner
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, můžete, jako architekti projektu bastionu, ještě alespoň mírně zasáhnout do způsobu jeho využívání? Původně jsem se těšil na takovou studentskou odpočinkovou zónu, kde bude možnost dát si pivo, či kávu. Hned pod bastionem je totiž několik budov Karlovy univerzity, které navštěvuji. Celkový vzhled je skvělý, ale využití ve formě snobské kavárny až restaurace, může být podle mě pro lokalitu smrtelné. Děkuji
ODPOVĚĎ (16.5.2012 18:18)
Architektura objektu předpokládá víceúčelové využití a je na něj technicky připravená. Umožňuje využití jako kavárna s akcemi typu literárních čtení, výstav, komorních koncertů a různých kulturních aktivit. Otevřený bar lze zavřít posuvnými stěnami a vytvořit tak čistý neutrální prostor. Prosklené stěny do exterieru lze otevřít a akce se tak mohou plynule odehrávat v celém prostoru bastionu. Trávník na ploše je pobytový. Pokud máte pocit, že tyto možnosti nejsou současným provozem využity, doporučujeme oslovit Městskou část Praha 2 s dotazem či nápadem.
OTÁZKA (15.5.2012 11:44) Marie
Dobrý den, zajímalo by mě, jaké architektonické realizace na se vám líbí a vyzdvihli byste je - jednak na území ČR a mimo republiku. Díky M
ODPOVĚĎ (16.5.2012 18:20)
Dox Holešovice – Ivan Kroupa. Hotel Metropol – Marek Chalupa. Astra Můstek – DaM. Hotel Karlov , Langhans Vodičkova – Ladislav Lábus. Revitalizace Vítkovice, Průchod Jelením příkopem – Josef Pleskot. Technická knihovna – Projektil. Arcibiskupské muzeum Olomouc – HŠH. Dům Anny Fárové a náměstí Slavonice – Roman Koucký. ... aj. Zahraniční architekti: Peter Zumthor, Eduardo Souto de Moura, David Chipperfield, Herzog & Meuron, John Pawson, Adolf Krischanitz, Tadao Ando, Luis Barragan, Gion Caminada... Je to na delší seznam, než je teď možné napsat...
OTÁZKA (15.5.2012 11:45) Petr
Dobrý den a gratuluji. Co je vaší vysněnou zakázkou?
ODPOVĚĎ (16.5.2012 18:21)
Děkujeme. Novostavba muzea - galerie, kostela... Jakékoliv zadání s prostorem pro imaginaci...
OTÁZKA (15.5.2012 11:57) Pavlína
Dobrý den, máte nějaké zakázky i do ciziny nebo realizujete hlavně v Čr?Díky a gratuluji
ODPOVĚĎ (16.5.2012 18:23)
Děkujeme. Většinu projektů máme v ČR, z velké části v Praze. Pár v Rakousku.
OTÁZKA (15.5.2012 12:06) Adam
Co vám v Česku nejvíce chybí k tomu, abyste se mohli věnovat pouze své práci, tedy navrhování a rekonstruování domů, nebo veřejných prostorů?
ODPOVĚĎ (16.5.2012 18:24)
Odpovídající finanční ohodnocení projekční práce, které by umožnilo věnovat tvorbě dostatečně dlouhý čas. A společenská poptávka po kvalitní architektuře.
OTÁZKA (16.5.2012 8:31) Anonym
Působíte i na akademické půdě, jaká roste v Česku generace architektů?
ODPOVĚĎ (16.5.2012 18:28)
Doufáme že to bude generace architektů s rozhledem, citlivostí a jazykovou vybaveností.
OTÁZKA (16.5.2012 8:32) Tereza
Zdravím, nedávno jsem byla v Bastionu a je to tam velice příjemné - rýsuje se nějaká další podobná rekonstruce? to by bylo hezké: )
ODPOVĚĎ (16.5.2012 18:37)
Připravena jsou řešení pokračování revitalizace území navazujících na Bastion - park Horská (pruh doposavad nepřístupné zeleně podél ulice Horské) a horní část parku Folimanka podél hradeb. V ideových začátcích je návrh muzea - atelieru sochaře Zbyňka Sekala pro Národní galerii, "Domek převozníka" v Troji nebo rekonstrukce pozdně gotická kaple v Boru u Tachova.
OTÁZKA (16.5.2012 11:43) věra
Dobrý den, gratuluji k ceně a krásnému Bastionu, ráda bych se zeptala: Zda-li je pro Vás jako architekty důležité, jakým způsobem nabili klienti, kteří vás oslovují, svých finančních prostředků.
ODPOVĚĎ (16.5.2012 18:40)
Děkujeme. Část našich projektů jsou veřejné stavby z městských rozpočtů. U soukromých klientů nás zajímá především jejich celková kvalita.
OTÁZKA (16.5.2012 11:45) oskar
Dobrý den, zajímal by mě váš názor na Metropolitní ozvučnou desku a je-li důležité, aby města měla své městské architekty. Děkuji a gratuluji k ceně.
ODPOVĚĎ (16.5.2012 18:43)
Zaprvé je důležité, že město udělalo krok směrem k přizvání odborníků profesionálů k plánování rozvoje města. Rozhodování vedené pouze z pozice politické eventuelně ekonomické kompetence má na podobu města katastrofální dopad. Zadruhé je ale důležité, jaký praktický účinek bude mít práce tohoto poradního sboru, aby nezůstala pouhým debatním poradním subjektem, jehož aktivita probíhá rovnoběžně, tedy bez prolnutí se skutečnou praktickou tvorbou města. Aby práce MOZD mohla reálně ovlivnit rozvoj města, a to nikoli pouhou vizí do budoucna, ale ihned, měla by mít legislativně garantovanou možnost přímo ovlivňovat rozhodovací procesy jako například v současné době aktuální změny územního plánu, nový územní plán, či konkrétní územní rozhodnutí pro akce s významným vlivem na podobu města.
OTÁZKA (16.5.2012 11:53) filip k.
Dobrý den, nejprve bych vám rád pogratuloval k ceně, Bastion se mi líbí. Teď otázku: Co si jako architekti myslíte o rozrůstajících se městech a skladech na periferiích, které zabírají zemědělskou půdu. Můžou tomu architekti nějak zabránit?
ODPOVĚĎ (16.5.2012 18:55)
Děkujeme. Města by měla mít vymezené růstové hranice, které kromě ochrany volné krajiny také napomáhají zkvalitnění jejich vnitřní struktury. Jako tomu bylo v historii v podobě sevření sídel: hradbou, řekou, cestou, hranou lesa nebo jenom dubovou alejí. Hranice, ke které zřetelně bude sídlo dorůstat, bude čitelná a pro další generace určující.
OTÁZKA (16.5.2012 11:58) betina
Dobrý den, ráda bych vám poděkovala, že jste vytvořili krásný prostor! Zajímalo by mě co si myslíte o Baldachýnu, který na Letnou navrhl Radan Hubička, dvorní architekt Romana Janouška. http://www.denikreferendum.cz/clanek/7404-na-letne-ma-byt-obri-val-vznikaji-proti-nemu-petice
ODPOVĚĎ (16.5.2012 18:57)
Jedná se o širší problém celé stavby tunelu Blanka, která je důsledkem upřednostnění zájmů automobilové dopravy nad hodnotou městského prostoru jakožto místa pro pobyt lidí.
OTÁZKA (16.5.2012 12:05) zdeněk
Dobrý den, Bastion je výbornej ! jen ten nájemce, to je hrůza. Otázka: Docela by mě zajímalo, co si myslíte o tom sboru expertů, někde jsem četl, že jeden z členů je zároveň autor návrhu domu na revoluční, který tím sborem musel projít.. přijde mi to divný, ale nerozumím tomu.
ODPOVĚĎ (16.5.2012 19:07)
Děkujeme. K otázce provozu Bastionu viz. předešlé otázky. Je-li člen sboru expertů činným architektem, pak by střet zájmů měl být řešen jeho nepřítomností při hodnocení projektu, kterého je autorem a při následném hlasování sboru. Informace o průběhu jednání by měly být na webových stránkách magistrátu.
OTÁZKA (16.5.2012 12:29) Silva
gratuluju k ceně, měla bych otázku k architektonickým soutěžím, nedávno jsem četla, že Josef Pleskot, kterého si vážím, navrhl novou radnici na Palmovku. Zajímalo by mě, jestli si myslíte, že by budova významu radnice měla vzejít z architektonické soutěže a jestli se o tom mezi architekty vede nějaká diskuse.
ODPOVĚĎ (16.5.2012 19:15)
Neznáme detaily, jakým způsobem byl vybírán projektant radnice na Palmovce. Architekt Pleskot nicméně určitě patří ke kvalitním architektům a na základě jeho posledních realizací, jako je Budova ČSOB v Radlicích či Revitalizace Vítkovic, lze očekávat kvalitní výsledek. Obecně se domníváme, že architektonické soutěže kultivují celkové architektonické prostředí a na význačná místa by měly být vypisovány. V případě majetku města jako samozřejmost, v případě majetku soukromého jako jakási etická a kulturní povinnost, deklarování zájmu a účast na zodpovědnosti za stav města ze strany významných soukromých subjektů, tak jak je to obvyklé ve vyspělejší západní Evropě. Ostatně nedávno skončila v Galerii Josefa Fragnera výstava Eduardo Souto de Moura - soutěže, na které jsme mohli vidět, že i architekt světového významu, oceněný Pritzkerovou cenou, jakousi Nobelovou cenou v architektuře, považuje za obvyklé o významné zakázky soutěžit. Podmínkou kvalitního výsledku architektonické soutěže je kvalitní odborná porota.